کد مطلب: 11658 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
تاریخچه سایت یوتیوب

تاریخچه سایت یوتیوب

یوتیوب توسط چاد هرلی، استیو چن و جاوید کریم به وجود آمد که هر سه از کارمندان...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

تاریخچه یوتیوب

یوتیوب توسط چاد هرلی، استیو چن و جاوید کریم به وجود آمد که هر سه از کارمندان شرکت پی پال بودند.هرلی در دانشگاه ایندیانا در پنسیلوانیا درس طراحی می‌خواند در حالی که چن و کریم در دانشگاه ایلینوی در اوربانا دانش کامپیوتر را مورد مطالعه قرار داده بودند. به گزارش آسمونی ، آن‌ها پس از موفقیت وب‌گاه فلیکر برای اشتراک گذاری عکس، تصمیم گرفتند وب‌گاهی برای اشتراک گذاری ویدئو ایجاد کنند و به همین منظور، در آپارتمان چن در سانفرانسیسکو میهمانی شام برگزار شد و در این باره بحث کردند.سرمایهٔ گذاری آن‌ها برای راه اندازی این شرکت 11٬500٬000 دلار بود. دفتر فنی اول یوتیوب بالاتر از یک رستوران پیتزا فروشی ژاپنی در سان ماتئو، کالیفرنیا بود. سرانجام دامنهٔ وب‌گاه یوتیوب در تاریخ 14 فوریه 2005 فعال شد و در طول چند ماه توسعهٔ فراوانی یافت.

ویدئوهای یوتیوب برای اولین بار در باغ وحش سن دیگو توسط جاوید کریم، از بنیانگذاران این شرکت عنوان شد. از این صحنه‌ها فیلمبرداری شد و در تاریخ 23 آوریل 2005 به وب‌گاه یوتیوب ارسال شد و هنوز هم می‌توان آن را تماشا کرد.

یوتیوب عمومی در ماه مه سال 2005، شش ماه قبل از راه اندازی رسمی در نوامبر 2005 ارائه شد. این وب‌گاه به سرعت رشد کرد و در ماه ژوئیه سال 2006، اعلام شد که در هر روز در یوتیوب بیش از 65٬000 ویدئو بارگذاری می‌شود و 100 میلیون بار مورد بازدید قرار می‌گیرد. با توجه به آمار ارائه شده توسط شرکت تحقیقات بازار comScore، یوتیوب بهترین وب‌گاه به اشتراک گذاری ویدئو در ایالات متحده آمریکا است و 43٪ مردم این کشور، ویدئوهای خود را در این وب‌گاه بارگذاری می‌کنند و در ماه مه سال 2010، 14 میلیارد فیلم در یوتیوب بارگذاری شده‌است. در هر دقیقه، حدود 60 ساعت ویدئو در یوتیوب بارگذاری می‌شود که حدود سه چهارم این ویدئوها را مردم ایالات متحده آمریکا بارگذاری می‌کنند. وب‌گاه یوتیوب در ماه 800 میلیون کاربر منحصربه‌فرد دارد.بر اساس رتبه بندی سایت الکسا، یوتیوب پیش از گوگل و فیس بوک و پس از یاهو، سومین وب‌گاه پربازدید اینترنت است.

به علت شباهت زیاد وب‌گاه لولهٔ جهانی و تجهیزات (www.utube.com) به وب‌گاه یوتیوب (www.youtube.com)، وب‌گاه utube از یوتیوب شکایت کرد و قرار بر این شد که www.utube.com به www.utubeonline.com تغییر نام دهد.با توجه به آمار خیرهٔ کننده یوتیوب، شرکت گوگل در اکتبر سال 2006 پیشنهاد داد که قصد دارد یوتیوب را به قیمت 1٫65 میلیارد دلار بخرد تا این که این قرارداد در 13 نوامبر 2006 قطعی شد و یوتیوب با 1٫65 میلیارد دلار به گوگل فروخته شد.

معرفی نویسنده:

من فارغ التحصیل رشته فناوری اطلاعات هستم، کتاب های زیادی در مورد فناوری خوندم و علاقه زیادی به حوزه تکنولوژی دارم، سعی میکنم محتواهای خوبی در حوزه فناوری تولید کنم.

ثبت نظر درباره «تاریخچه سایت یوتیوب»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 + 7 = ?