کد مطلب:  39562 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
معرفی تیمهای جام ملتهای آسیا 2019 ؛ یمن

معرفی تیمهای جام ملتهای آسیا 2019 ؛ یمن

معرفی تیمهای جام ملتهای آسیا 2019 ؛ یمن / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی یمن و حسرت یک امتیاز در مسابقات بزرگیمن...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

معرفی تیمهای جام ملتهای آسیا 2019 ؛ یمن / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی

یمن و حسرت یک امتیاز در مسابقات بزرگ

یمن در یک نگاه

لقب : الیمن السعید ( یمن شادمان ) ، لشیاطین الحمر ( شیاطین سرخ ) ، اعراب قحطانی کد فیفا : YEM اولین بازی ملی : سودان (9 - 0) یمن شمالی ( 5 سپتامبر 1965 ؛ مصر ) اولین بازی ملی با نام یمن : یمن (1 - 0) مالزی ( 8 سپتامبر 1990 ، کوآلالامپور ، مالزی ) بهترین برد : یمن (11 - 2) بوتان ( 18 فوریه 2000 ، کویت سیتی ، کویت ) سنگین ترین شکست : یمن شمالی (1 - 16) لیبی ( آگوست 1965 ، قاهره ، مصر ) بیشترین گل ملی : علی النونو ( 24 گل ملی ) رنکینگ کنونی در فیفا : 135 بهترین رده در فیفا : 90 ( آگوست - سپتامبر 1993 ، نوامبر 1993 ) بدترین عنوان در فیفا : 186 ( فوریه 2014 )

yemen-national-football-team
yemen-national-football-team

لوگوی فدراسیون فوتبال یمن رقابت های پان عرب ، مسابقاتی بود که به سبک بازیهای المپیک در رشته های مختلف ورزشی و با حضور تیمهای عربی برگزار می شد . اما اگر به اسامی تیمهای شرکت کننده در این مسابقات نگاهی بیندازیم ، حتی می توان نام اندونزی را در رقابتهای سال 1965 مشاهده کرد . در این سال تیم یمن شمالی هم در مسابقات فوتبال شرکت کرد تا تیم ملی فوتبال این کشور متولد شود . در همان حال تیم عدن هم به صورت جداگانه در این رقابت ها حضور یافته بود . تیم یمن شمالی به بدترین شکل ممکن مسابقات خود را آغاز کرد . بعد از باخت با 9 گل مقابل سودان ، نوبت به شکست (1 - 16) در برابر لیبی رسید و آن گاه شکست (4 - 0) در برابر سوریه . اما در ادامه یک برد در انتظار این تیم بود و یمنی ها موفق شدند (2 - 1) عمان را شکست دهند تا به اولین برد تاریخ خود دست یابند .

معرفی تیمهای جام ملتهای آسیا 2019 ؛ یمن
معرفی تیمهای جام ملتهای آسیا 2019 ؛ یمن

یان کوچیان مربی یمن

یک دهه انتظار

یک سال گذشت اما عملکرد تیم یمن شمالی با تغییر خاصی روبه رو نشد . این تیم در برابر سوریه (4 - 1) ، فلسطین(7 - 0) و لیبی (13 - 0) شکست خورد . این مسابقات از سری بازیهای قهرمانی کشورهای عرب برگزار شد . در همان سال نتایجی سنگین تر در انتظار یمن بود . به این ترتیب این فوتبال تازه تاسیس برای حضور در اولین تورنمنت رسمی خود ناچار شد تا سال 1976 منتظر بماند .

اولین حضور در جام ملتهای آسیا

یمنی ها یکی از تیمهایی بودند که برای حضور در جام ملتهای 1976 ثبت نام کردند . ایران ، بحرین ، کویت ، لبنان ، پاکستان ، یمن جنوبی و سوریه تیمهایی بودند که در منطقه غرب آسیا خواهان حضور در مسابقات نهایی شدند . در این میان ایران به عنوان میزبان ، به صورت اتوماتیک راهی مرحله نهایی شد و سایر تیمها به جز کویت و یمن جنوبی از حضور در مسابقات مقدماتی انصراف دادند تا یمن برای اولین بار افتخار حضور در جام ملتها را به دست آورد . این تیم در روز 6 ژوئن 1976 مقابل عراق قرار گرفت و با تک گلی که در دقیقه 84 دریافت کرد ، باختی آبرومندانه به دست آورد . عراق پیش از این از ایران باخته بود و مشخص بود که تیم یمن دیگر شانسی برای صعود ندارد . اما باخت (0 - 8) یک شکست تلخ بود . به این ترتیب یمن جنوبی سنگین ترین باخت تاریخ مسابقات را از آن خود ساخت .

yemen-national-football-team
yemen-national-football-team

نقشه و پرچم یمن

ورود به بازیهای آسیایی

اولین حضور یمن جنوبی در بازیهای آسیایی هم بدون کسب هیچ موفقیتی سپری شد . حضور در کنار کره‌جنوبی ، ایران و ژاپن با سه شکست (3 - 0) ، (2 - 0) و (3 - 1) همراه شد و یک بار دیگر یمن از مسابقات کنار رفت . هشت سال بعد ، این تیم باز هم در بازیهای آسیایی قعرنشین گروه خود شد اما این بار دو تساوی بدون گل مقابل کویت و تایلند به دست آورد تا پس از شکست (0 - 2) از هنگ کنگ بدون گل زده تورنمنت را ترک کند . آخرین حضور آنها در این بازیها به سال 1994 بازمی‌گردد که یک بار دیگر با 4 شکست متوالی راهی به دور دوم پیدا نکردند و در ازای 14 گل خورده، حتی یک گل هم نزدند .

ناکامی های پیاپی در مسیر جام جهانی

پس از اتحاد یمن ، این تیم برای نخستین بار در رقابتهای انتخابی جام ملت‌های 1994 به میدان رفت اما 3 برد ، 2 تساوی و 3 شکست سبب شد که این تیم راهی به دومین مرحله انتخابی جام جهانی نداشته باشد و از دور مسابقات کنار رود . این نتیجه بهترین نتیجه یمن در انتخابی جام جهانی بود و یمنی ها حتی موفق نشدند این رکورد خود را تکرار کنند . آنها تا امروز در شش دوره دیگر مسابقات انتخابی جام جهانی به میدان رفته اند و در انتخابی جام جهانی 2018 طی ده مسابقه تنها صاحب دو برد و یک تساوی شدند . هشت دوره حضور آنان در مسابقات جام خلیج فارس هم روندی مشابه داشته است . یمنی ها حتی یک بار هم از مرحله گروهی مسابقات صعود نکرده اند ! حضور آنها در سه دوره مسابقات کشورهای عربی هم شرایطی کاملا مشابه داشته است و آنها هرگز از گروه خود به مرحله بعد نرسیده اند !

معرفی تیمهای جام ملتهای آسیا 2019 ؛ یمن
معرفی تیمهای جام ملتهای آسیا 2019 ؛ یمن

علا الصاصی کاپیتان یمن

یمن در مسیر امارات

تیم یمن برای رسیدن به جام ملت‌ها مسابقات مقدماتی را با ضعیف ترین نتایج ممکن آغاز کرد . نتایج این تیم در دور گروهی چنین بود : یمن (1 - 3) ازبکستان / یمن (0 - 3) کره شمالی / یمن (0 - 2) فیلیپین / یمن (0 - 4) بحرین ازبکستان (1 - 0) یمن / کره شمالی (1 - 0) یمن / فیلیپین (0 - 1) یمن / بحرین (3 - 0) یمن یمنی ها در این مرحله قعرنشین گروه شدند و بدتر آن‌که از سوء مدیریت رنج بردند به طوری که بعد از باخت مقابل کره شمالی مشخص شد که مدیرالرضایی بازیکن این تیم حق بازی مقابل کره را نداشت و به این ترتیب باخت (1 - 0) یمن ، به شکست (3 - 0) تبدیل شد . به این ترتیب یمن مجددا در مسابقات گروهی به میدان رفت و به لطف قرار گرفتن در گروهی آسان، راهی جام ملتها شد : یمن (1 - 1) فیلیپین / یمن (2 - 1) تاجیکستان / یمن (2 - 1) نپال فیلیپین (2 - 2) یمن / تاجیکستان (0 - 0) یمن / نپال (0 - 0) یمن    

: برای دریافت مشاوره درباره معرفی تیمهای جام ملتهای آسیا 2019 ؛ یمن فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «معرفی تیمهای جام ملتهای آسیا 2019 ؛ یمن» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید