کد مطلب:  12909  56 نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ شب یلدا

تاریخ شب یلدا

تاریخ شب یلدا 1400 شمسی و 2021 میلادی و 1443 قمری چندمه و چند شنبه است؟
زمان مطالعه: 2 دقیقه

شب یلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کرهٔ شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود. یلدا به زمان بین غروب آفتاب از 30 آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می‌شود. ریشه نام و دیگر واژه‌ها «یلدا» برگرفته از واژهٔ سریانی ܝܠܕܐ به معنای «زایش» و «تولد» است. با آسمونی همراه باشید.

تاریخ شب یلدا 1400

شب یلدا 1400 و سال 2021 چه روزی است؟

شب یلدای امسال سه شنبه 30 آذر 1400 شمسی

مصادف با Tuesday, 21 December 2021 میلادی

و برابر با 16 جمادی الاولی 1443 قمری می باشد

شب یلدا 1400 و سال 2021 چه روزی است؟

 

فلسفه شب یلدا

چله و جشن‌ هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است. مردم روزگاران گذشته که کشاورزی بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد و در طول سال با سپری شدن فصل‌ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند، بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت‌های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند. آنان ملاحظه می‌ کردند که در بعضی ایام و فصول روزها بسیار بلند می‌شوند و در نتیجه در آن روزها، از روشنی و نور خورشید بیشتر می‌توانستند استفاده کنند. این اعتقاد پدید آمد که نور و روشنایی و تابش خورشید نماد نیک و موافق بوده و با تاریکی و ظلمت شب در نبرد و کشمکش‌اند. برای خواندن مطالب بیشتر در مورد فلسفه شب یلدا به لینک زیر مراجعه کنید.

تاریخچه و فلسفه شب یلدا

خوراکی های شب یلدا

شب یلدا از رسومات قدیمی ایران است و ایرانی ها شب اول زمستان کە آخرین شب پاییز است را جشن می گرفتند. این سنت تا به امروز ادامه داشته است و آداب مخصوص به خود را دارد، خوراکی های دلپذیر گرفته تا حافظ خوانی. غذاها و خوراکی های جذاب شب یلدا را در پست زیر ببینید:

در شب یلدا چه خوراکی هایی وجود دارد؟

پیام تبریک شب یلدا

ایرانیان در شب یلدا دور هم جمع می شوند و در کنار دوستان خود این شب طولانی را به صبح می رسانند. در این میان، ممکن است از دوستان و عزیزانمان دور باشیم که در این صورت می توانیم  پیامک های زیبای شب یلدا را برای آنها ارسال کنیم تا به آن ها بگوییم در شب خداحافظی با پاییز به یادشان بوده ایم. روی لینک زیر کلیک کنید تا پیامک های شب یلدا را در آسمونی مشاهده کنید.

پیام تبریک شب یلدا

شب یلدا در شهرهای ایران

سنت باستانی شب یلدا از زمان های گذشته در ایران مرسوم بوده است و تا به امروز شهرهای مختلف ایران این رسم دیرینه را اجرا می کنند. مردم شهرهای مختلف ایران به استقبال زمستان می روند و هر یک به شیوه خود طولانی ترین شب سال را جشن می گیرند.

آیین شب یلدا در شهرهای مختلف ایران

: برای دریافت مشاوره درباره تاریخ شب یلدا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

معرفی نویسنده:

دانش آموخته مهندسی معدن و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار
علاقمند به مباحث مدیریتی و سازمانی، سینما، هنر های انتزاعی و بازی های رایانه ای
آخرین نوشته های بنده در باب اخبار و رویدادهای ایران و جهان را می توانید در بخش های تازه های آسمونی و کیوسک مشاهده نمایید.

نمایش نظرات بیشتر

نظر خود را درباره «تاریخ شب یلدا» در کادر زیر بنویسید :

4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید