کد مطلب:  30889 
2 نظر
2 نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
13 فوریه ، روز جهانی رادیو

13 فوریه ، روز جهانی رادیو

13 فوریه هر سال روز جهانی رادیو است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

روز جهانی رادیو یک رویداد سالانه است که در 13 فوریه، برگزار می‌شود. این روز در سال 2011 توسط یونسکو نامگذاری شده است رادیو کمک می‌کند تا صدای گروه‌های محروم و در حاشیه مانده به گوش همه برسد، رادیو به آموزش بی‌سوادان کمک می‌کند و در هنگام بروز بلایای طبیعی به حفظ جان‌ها کمک می‌کند. این روز روزی برای یادآوری حق دسترسی آزاد به اطلاعات و اخبار است.

13 فوریه ، روز جهانی رادیو
13 فوریه ، روز جهانی رادیو

آسمونی: رادیو رسانه‌ای است که دیرتر و دورتر از سایر رسانه‌ها با مردم ارتباط برقرار کرده و با همین مفهوم هم در جامعه جا افتاده است. درست است که قدیمی‌ترها و افراد مسن، بیشتر رادیو گوش می‌دهند اما رادیو امروز هم، شنوندگان خود را دارد. یکی از علت‌هایی که گفته می‌شود رادیو رسانه‌ای گرم است به دلیل این است که شنونده را با خود درگیر می‌کند. مخاطب رادیو حتماً باید تعامل خوبی با آن داشته باشد، تا ارتباط خوبی شکل بگیرد. مثلاً به مجرد اینکه صدای گویندها از رادیو شنیده می‌شود نخستین اقدامی که هر شنونده‌ای می‌کند این است که تجسمی از صدا داشته باشد یا در نمایش رادیویی فقط صداست که شنیده می‌شود. در واقع این شنونده است که نمایش رادیویی را کارگردانی می‌کند. خودش مجسم می‌کند که صدای آن قدمی که آمد و دور شد در چه فاصله‌ای قرار گرفته است. رادیو چون سهل‌الوصول است و زحمتی برای شنونده و کاربرش ندارد باعث می‌شود تا با یک کلید صدای آن را شنید. مخاطب می‌تواند هم کارش را انجام دهد و هم به رادیو گوش دهد.

از اولین کاربردهای رادیو، فرستادن پیغام‌ها برای ناوگان‌های دریایی، به صورت تلگراف با استفاده از کد مورس بین کشتی‌ها و زمین بوده و اولین استفاده کننده‌ها شامل تفنگداران و ناوهای دریایی ژاپن و روسیه در طول جنگ تسوشیما در 1905 بوده است. یکی از استفاده‌های فراموش نشدنی از تلگراف‌های دریایی، به هنگام غرق شدن کشتی تایتانیک در سال 1912 است که شامل ارتباط بین اپراتور روی کشتی در حال غرق و کشتی‌های نزدیک به آن و ارتباط با ساحل برای گزارش نجات‌یافتگان بوده است. رادیو برای انتقال دستورها و ارتباط بین نیروی ارتش و نیروی‌های دریایی در جنگ جهانی اول استفاده می‌شده، آلمانی‌ها از ارتباط رادیویی برای پیغام‌های سیاسی زمانی که کابل‌های زیر دریا توسط بریتانیایی‌ها قطع می‌شد استفاده می‌کردند. آمریکا «اصول چهارده‌گانه» رئیس‌جمهور وقت «وودرو ویلسون» را از طریق رادیو در طول جنگ مخابره می‌کرد.

برنامه‌های رادیویی از سال 1909 توسط «سن جوز» از کالیفرنیا شروع شد و در سال 1920 با به رسمیت شناختن همه‌جانبه توسط گیرنده‌های رادیویی به ویژه در اروپا و آمریکا عمومیت پیدا کرد. در کنار برنامه رادیویی، برنامه‌های زنده، شامل پیغام‌های تلفنی و اعلام پخش برنامه‌ها، در سال 1920 و 1930 همه‌گیر شد. دیگر استفاده‌های رادیو در سال‌های قبل از جنگ، توسعه دستگاه‌ها شناسایی هواپیماها و کشتی با کمک رادار بوده است.

امروزه، رادیو حالت‌های مختلفی دارد، شامل شبکه‌های بی‌سیم (یا وایرلس) و شبکه‌های موبایل، درست مانند برنامه‌های رادیویی. قبل از ظهور تلویزیون، برنامه‌های اقتصادی رادیویی فقط شامل اخبار و آهنگ نبودند و شامل درام، کمدی، نمایشنامه‌های گوناگون و بسیاری دیگر از سرگرمی‌ها بوده است.

رادیو برای پخش سخنرانی‌هایی که صرفاً صوتی بوده، منحصربه‌فرد بوده است. از امواج رادیویی علاوه بر پخش صدا، در انواع دیگری از وسایل ارتباطی استفاده می‌شود. ماشین‌های پلیس و آتش‌نشانی، تاکسی‌های تلفنی و آمبولانس‌ها برای برقراری ارتباط با مرکز و یا یکدیگر از امواج رادیویی دوطرفه استفاده می‌کنند. تلفن‌های همراه (موبایل) به کمک امواج رادیویی با شبکه اصلی تلفن ارتباط دارند. در تلویزیون برای ارسال تصویر و صدا از امواج رادیویی استفاده می‌شود. فضاپیماها هم به کمک این امواج کنترل می‌شوند.

: برای دریافت مشاوره درباره 13 فوریه ، روز جهانی رادیو فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «13 فوریه ، روز جهانی رادیو» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید