کد مطلب:  26054  درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
لیبرلند

لیبرلند

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید جدیدترین کشور جهان کدام کشور است، باید بگوییم که کشور لیبرلند عنوان...
زمان مطالعه: 2 دقیقه
جدیدترین کشور جهان
جدیدترین کشور جهان

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید جدیدترین کشور جهان کدام کشور است، باید بگوییم که کشور لیبرلند عنوان جدیدترین کشور دنیا را به خود اختصاص داد چرا که در سال 2015 تاسیس شده است. آسمونی در این بخش کشور لیبرلند جدیدترین کشور جهان را به شما عزیزان معرفی می کند.

لیبرلند جدیدترین کشور جهان

لیبرلند Liberland یا جمهوری آزاد لیبرلند نام خودخوانده ریزکشوری است که توسط ویت یدلیچکا سیاستمدار، لیبرترین و کنشگر مدنی اهل جمهوری چک در تاریخ 13 آوریل سال 2015 در زمینی بی مدعا به مساحت 7 کیلومتر مربع در غرب کرانهٔ رود دانوب و بین دو کشور کرواسی و صربستان تأسیس شد.

به گفتهٔ ویت یِدلیچکا که خود را رئیس جمهور این کشور تازه تأسیس می‌داند، لیبرلند در یک سرزمین بلاصاحب میان دو کشور کرواسی و صربستان واقع شده، ولی تحت حاکمیت هیچ‌کدام از این دو کشور نیست. وب‌سایت رسمی این ریزکشور نیز اختلافات مرزی میان دو کشور کرواسی و صربستان را از دلایل اصلی امکان ایجاد این کشور جدید می‌داند.

ویت یدلیچکا در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «اسپوتنیک» دلایل ایجاد لیبرلند را بالا بودن مالیاتها، توزیع نابرابر درآمدها و در کل تنظیمات (اقتصادی) بیش از حد زیاد در جمهوری چک برشمرد. به گفتهٔ وی لیبرلند امیدوار است به عضویت کامل جامعه بین‌المللی درآید و به کشوری همچون موناکو و هنگ کنگ تبدیل شود.

world-newest-country
world-newest-country

وی همچنین خاطر نشان کرد که کشور جدید به فکر عضویت در اتحادیه اروپا، ناتو و دیگر اتحادیه‌های نظامی-سیاسی نیست، بلکه می‌خواهد به یکی از نواحی تجارت آزاد تبدیل گردد. همچون اغلب لیبرترین‌ها یدلیچکا مخالف مالیات و نیز کمک‌های دولتی است. به گفتهٔ وی در کشور لیبرلند مالیات اختیاری خواهد بود و او اعتقاد راسخ دارد که حتی اگر هیچ‌کس هم مالیاتی پرداخت نکند، پول به اندازهٔ کافی موجود خواهد بود.

در مدتی کوتاه یعنی از زمانی که لیبرلند موجودیت خود را اعلام کرده و از افراد مشتاق به شهروندی در این کشور دعوت کرد تا به این پروژه بپیوندند، 200٫000 درخواست اقامت از سراسر جهان برای این کشور ارسال شده است. تنها شرط‌های لیبرلند برای متقاضیان اقامت در این کشور احترام به حقوق فردی، مالکیت خصوصی، عدم سوءسابقه کیفری و یا سابقهٔ حضور در احزاب نازی و کمونیست ذکر شده است. به گفتهٔ ویت یدلیچکا: «شهروند نمونه لیبرلند کسی است همچون توماس جفرسون، از روسای جمهور و یکی از پدران بنیان‌گذار ایالات متحده آمریکا، و به همین مناسبت ما روز تولد وی را به‌عنوان روز بنیان‌گذاری لیبرلند انتخاب کرده‌ایم. شهروندان این کشور می‌توانند خوشبخت باشند و لیبرلند جایی است که خوشبختی آنان تحقق خواهد یافت.»

لیبرلند حتی دارای پرچم و شعار ملی نیز هست. رنگ زرد روی پرچم نشان آزادی سیاسی است، رنگ آبی نماد رود دانوب و رنگ سیاه نماد مقاومت در برابر نظام حاکم بر جهان است. درخت نشان وفور نعمت، پرنده نماد آزادی و خورشید نماد انرژی است. شعار ملی این کشور «زندگی کردن و اجازهٔ زندگی دادن» است و سرود ملی این کشور نوپا نیز توسط یک رپر اهل جمهوری چک در حال ساخته شدن است.

جدیدترین کشور جهان
جدیدترین کشور جهان

به رسمیت شناخته شدن لیبرلند جدیدترین کشور جهان

هیچ‌ یک از کشورهای عضو سازمان ملل تاکنون لیبرلند را به رسمیت نشناخته‌اند.

بیانیه‌های رسمی کشورها

 کرواسی:

لیبرلند توسط وزارت امور خارجه و اروپایی کرواسی ذکر شده ولی به عنوان یک جوک بدون توضیح بیشتر رد شده است. وزارت امور خارجه کرواسی در بیانیه‌ای در ژوئن 2015، این منطقه را متعلق به کرواسی یا صربستان و نه هیچ طرف سومی دانست.

 صربستان:

وزارت امور خارجه صربستان اعلام کرده که لیبرلند ناقض مرزهای صربستان نیست ولی این پروژه را چیزی «احمقانه» دانست و توضیح بیشتری نداد.

 مصر:

وزارت امور خارجه مصر در خصوص مطالب تقلبی در خصوص لیبرلند به افراد جویای کار هشدار داد.

 جمهوری چک:

وزارت امور خارجه جمهوری چک خود را از ارتباط با آقای یدلیچکا مبری دانست و گفت اقدامات او به آنها مربوط نیست.

world-newest-country
world-newest-country
: برای دریافت مشاوره درباره لیبرلند فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «لیبرلند» در کادر زیر بنویسید :

7 - 5 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید