کد مطلب:  52778 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
18 آوریل؛ روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی

18 آوریل؛ روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی

18 آوریل روز بزرگداشت بناها و محوطه‌های تاریخی در جهان است. هدف از این روز یادآوری اهمیت بناهای تاریخی و لزوم حفظ و نگهداری آن ها برای نسل های آینده می باشد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه
 

روز 18 آوریل مصادف با 29 فروردین به‌عنوان روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی (ICOMOS) نام‌گذاری شده است. شورای جهانی ایکوموس در سال 1965 در ورشو شکل گرفت. مقر این تشکیلات در پاریس واقع است و با بیش از 100 کمیته ملی و 20  کمیته علمی در سطح جهان فعالیت می‌کند.
آسمونی: شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌ها، معروف به ایکوموس طی پیشنهادی که در سال 1982 به یونسکو ارائه داد، 18 آوریل از سوی یونسکو به نام روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی اعلام شد.

ایکوموس هر سال موضوعی را به این مناسبت اعلام می‌کند. ارتباط میان این موضوع جهانی و واقعیت‌های محلی و یا ملی این امکان را فراهم می آورد تا اعضای بین‌المللی و کمیته‌های ملی ایکوموس با برگزاری فعالیت‌هایی مانند کنفرانس‌ها، همایش‌ها، گردهمایی‌ها و یا رویدادهای دیگر موجبات بالا بردن آگاهی در مورد این موضوع میراث فرهنگی در میان مردم، صاحبان میراث فرهنگی و یا مقامات دولتی را فراهم آورند.

علت این نامگذاری افزودن بر آگاهی مردم در مورد اهمیت میراث جهانی و لزوم حفظ و نگهداری آنها است.ایکوموس هر ساله هدفی را در قالب عنوان یا شعار برجسته می‌کند و 18 آوریل را گرامی می‌دارد.

از جمله کمیته‌های علمی بین‌المللی ایکوموس، کمیته تخصصی بین‌المللی جهانگردی فرهنگی، باغ‌ها و محوطه‌های تاریخی، مرمت سنگ، مرمت چوب، شهر‌های تاریخی، معماری خشتی و میراث فرهنگی زیر آب است.

از سال 1983 به بعد هر ساله به پیشنهاد ایکوموس یا شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌ها و تأیید یونسکو 18 آوریل را به عنوان روز جهانی بناها و محوطه ها  نکو می‌دارند.

این روز خاص فرصت بالا بردن آگاهی عمومی در مورد تنوع میراث جهانی و کوشش‌های مورد نیاز جهت حمایت و حفاظت از آنها را فراهم می‌آورد، و همچنین به منظور جلب توجه نسبت به آسیب پذیری آنها است.

: برای دریافت مشاوره درباره 18 آوریل؛ روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «18 آوریل؛ روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید