کد مطلب:  41441 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
21 مارس؛ روز جهانی سندروم داون

21 مارس؛ روز جهانی سندروم داون

روز جهانی سندروم داون - world down syndrome dayآسمونی : 21 مارس مصادف با دوم فروردین ماه، روز جهانی سندرم داون نام...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

روز جهانی سندروم داون - world down syndrome day

21 مارس مصادف با دوم فروردین ماه، روز جهانی سندرم داون نام گرفته است. سندرم داون که در گذشته مونگولیسم نیز نامیده می‌شد، یک بیماری ژنتیکی است که به دلیل حضور تمام یا بخش از یک کروموزم اضافی در جفت کروموزم 21 به وجود می‌آید. نام این سندرم از نام یک پزشک انگلیسی به نام جان لانگدان داون (John Langdon Down) گرفته شده‌است که برای اولین بار این سندرم را در سال 18666 توصیف نمود.

این بیماری دارای علایم مختلف از جمله ناهنجاری‌های عمده یا خفیف در ساختار یا عملکرد ارگان‌ها می‌باشد. از جمله علایم عمده و زودرس که در تقریباً همه بیماران مشاهده می‌شود وجود مشکلات یادگیری و نیز محدودیت و تاخیر رشد و نمو می‌باشد. افراد مبتلا به سندرم داون توان ذهنی پایین تر از حد میانگین دارند و به طور معمول دچار ناتوانی ذهنی خفیف تا متوسط هستند. تعداد کمی از مبتلایان به سندرم داون دچار ناتوانی شدید ذهنی هستند.

21 مارس؛ روز جهانی سندروم داون
21 مارس؛ روز جهانی سندروم داون

 

متوسط میزان بروز این سندرم مابین 1 در 600 تا یک در 1000 مورد از تولد نوزادان زنده گزارش شده‌است که این میزان در مادران جوان کم تر و با افزایش سن مادر افزایش می‌یابد. با این وجود در حدود دو سوم مبتلایان به سندرم داون از مادران زیر 35 سال متولد می‌شوند.

غربالگری سندرم داون به همه مادران باردار توصیه می‌شود. در این شیوه‌ها که معمولاً در سه ماهه اول بارداری یا سه ماهه دوم بارداری انجام می‌گیرند از روش‌های غیر تهاجمی همانند بررسی خون مادر یا سونوگرافی و نیز امروزه از NIPT استفاده می‌شود. روش های تشخیصی با انجام کاریوتیپ  یا QF-PCR بر روی خون فرد مبتلا یا بر روی جنین امکانپذیر است.

: برای دریافت مشاوره درباره 21 مارس؛ روز جهانی سندروم داون فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «21 مارس؛ روز جهانی سندروم داون» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید