کد مطلب:  52292 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
21 می، روز جهانی تنوع فرهنگی، گفتگو و توسعه

21 می، روز جهانی تنوع فرهنگی، گفتگو و توسعه

روز جهانی تنوع فرهنگی، گفتگو و توسعه فرصت آن را برای ما فراهم می‌آورد تا ارزش‌های تنوع فرهنگی را بیشتر درک کنیم و بهتر بشناسیم تا مهارت‌های خود را درزمینهٔ «چگ
زمان مطالعه: 2 دقیقه

21 می روز جهانی تنوع فرهنگی ، گفتگو و توسعه (world day for cultural diversity for dialogue and development) است.

آسمونی : مجمع عمومی سازمان ملل روز 21 می را مطابق با قطعنامه شماره 249/ 57 خود روز جهانی تنوع فرهنگی و گفتگو نام نهاد و از بیانیه جهانی تنوع فرهنگی مصوب سی‌ویک مین نشست کنفرانس عمومی یونسکو (2 نوامبر 2001) و محورهای اصلی برنامه عمل مربوط به اجرای این بیانیه استقبال کرد.

حقوق فرهنگی بخشی مهم از حقوق بشرند. این حقوق جهانی است و از حقوق بشر جدایی‌ناپذیر و در ارتباطی تنگاتنگ با آن قرار دارد. لازمه شکوفاشدن تنوع خلاق؛ تحقق بی‌چون‌وچرای حقوق فرهنگی است، همان‌گونه که در ماده 27 اعلامیه جهانی حقوق بشر و در ماده‌های 13 و 15 معاهده بین‌المللی حقوق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیز به این مطلب اشاره‌شده است؛ بنابراین همه افراد حق دارند خود و افکار و ایده‌هایشان را بیان کنند و آثار خود را به زبان مورد علاقه‌شان و به‌خصوص به زبان مادری‌شان خلق و منتشر کنند.

آموزش کیفی حق همه است. همه حق استفاده از آموزش‌هایی را دارند که در آن هویت‌های فرهنگی آنان به رسمیت شناخته‌شده است و به آن احترام گذاشته می‌شود. همه افراد حق دارند زندگی فرهنگی خود را به‌گونه‌ای که مایل‌اند بسازند و فعالیت‌های فرهنگی‌ای متناسب با آن و به سلیقه خود اختیار کنند تا جایی که به حقوق و آزادی‌های بنیادین بشر لطمه‌ای وارد نشود.

یونسکو برای جشن گرفتن روز جهانی تنوع فرهنگی چند فعالیت پیشنهاد کرده است:

  • در شهرهایتان جشنواره‌های فرهنگی راه بیندازید و فرهنگ اقلیت‌ها را به نمایش بگذارید.
  • از آموزشگاه‌های موسیقی دعوت کنید که کنسرت‌های موسیقی چند فرهنگی برگزار کنند.
  • از هنرمندان کشورتان که در کشورهای دیگر زندگی کرده‌اند دعوت کنید تا درباره تأثیر مثبت فرهنگ کشور میزبان بر روی آثارشان صحبت کند.
  • دانش‌آموزانتان را تشویق کنید که دوستان مکاتبه‌ای از کشورهای دیگر با پیشینه جغرافیایی و مذهبی پیدا کنند و با آن‌ها درباره تجربه‌ها و تفاوت‌ها و شباهت‌های فرهنگی‌شان گفت‌وگو کنند.
  • کودکتان را با قصه‌های سنتی فرهنگ خودتان آشنا کنید و آن‌ها را در هنگام خواب برای فرزندانتان روایت کنید.
  • زبانی جدید را از کسانی که به آن زبان صحبت می‌کنند یاد بگیرید و به‌طور مرتب با او تمرین کنید.
  • هنگامی‌که به کشور جدید سفر می‌کنید، با مردم محلی هم‌صحبت شوید و اطلاعاتی را درباره فرهنگ منطقه به دست بیاورید که شاید راهنمای تورتان به آن‌ها توجه نکند.
21 می ، روز جهانی تنوع فرهنگی ، گفتگو و توسعه
21 می ، روز جهانی تنوع فرهنگی ، گفتگو و توسعه

ایرینا بووکوا مدیرکل یونسکو در پیام خود که به این مناسبت منتشر کرده است می‌گوید:‌"تنوع فرهنگی منبع ارزشمندی است برای رسیدن به اهداف توسعه که شامل مبارزه با فقر، ترویج برابری جنسیتی، آموزش همگانی و حقوق بشر است و ما باید این مسئله را در برنامه‌ریزی‌هایمان برای رسیدن به توسعه پایدار دخالت دهیم.

ما به دورهٔ جدیدی از محدودیت منابع وارد شده‌ایم و باید قوی‌ِترین منبع تجدد پذیرمان یعنی هوش و خلاقیت انسان‌ها را از قیدوبند آزاد کنیم. تنوع فرهنگی محرک خلاقیت است. سرمایه‌گذاری روی خلاقیت می‌تواند جوامع را دگرگون کند. وظیفه ماست که با آموزش و گسترش مهارت‌های بین فرهنگی میان نسل جوان به حفظ تنوع فرهنگی کمک کنیم و بیاموزیم در کنار یکدیگر با تنوع زبانی، فرهنگی و مذهبی زندگی کنند."

نظر خود را درباره «21 می، روز جهانی تنوع فرهنگی، گفتگو و توسعه» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید