کد مطلب: 52292 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
21 می ، روز جهانی تنوع فرهنگی ، گفتگو و توسعه

21 می ، روز جهانی تنوع فرهنگی ، گفتگو و توسعه

روز جهانی تنوع فرهنگی، گفتگو و توسعه فرصت آن را برای ما فراهم می‌آورد تا ارزش‌های تنوع فرهنگی را بیشتر درک کنیم و بهتر بشناسیم تا مهارت‌های خود را درزمینهٔ «چگونه باهم زیستن» ارتقا ببخشیم.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

21 می روز جهانی تنوع فرهنگی ، گفتگو و توسعه (world day for cultural diversity for dialogue and development) است.

روز جهانی تنوع فرهنگی ، گفتگو و توسعه - world day for cultural diversity for dialogue and development

آسمونی : مجمع عمومی سازمان ملل روز 21 می را مطابق با قطعنامه شماره 249/ 57 خود روز جهانی تنوع فرهنگی و گفتگو نام نهاد و از بیانیه جهانی تنوع فرهنگی مصوب سی‌ویک مین نشست کنفرانس عمومی یونسکو (2 نوامبر 2001) و محورهای اصلی برنامه عمل مربوط به اجرای این بیانیه استقبال کرد.

حقوق فرهنگی بخشی مهم از حقوق بشرند. این حقوق جهانی است و از حقوق بشر جدایی‌ناپذیر و در ارتباطی تنگاتنگ با آن قرار دارد. لازمه شکوفاشدن تنوع خلاق؛ تحقق بی‌چون‌وچرای حقوق فرهنگی است، همان‌گونه که در ماده 27 اعلامیه جهانی حقوق بشر و در ماده‌های 13 و 15 معاهده بین‌المللی حقوق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیز به این مطلب اشاره‌شده است؛ بنابراین همه افراد حق دارند خود و افکار و ایده‌هایشان را بیان کنند و آثار خود را به زبان مورد علاقه‌شان و به‌خصوص به زبان مادری‌شان خلق و منتشر کنند.

آموزش کیفی حق همه است. همه حق استفاده از آموزش‌هایی را دارند که در آن هویت‌های فرهنگی آنان به رسمیت شناخته‌شده است و به آن احترام گذاشته می‌شود. همه افراد حق دارند زندگی فرهنگی خود را به‌گونه‌ای که مایل‌اند بسازند و فعالیت‌های فرهنگی‌ای متناسب با آن و به سلیقه خود اختیار کنند تا جایی که به حقوق و آزادی‌های بنیادین بشر لطمه‌ای وارد نشود.

یونسکو برای جشن گرفتن روز جهانی تنوع فرهنگی چند فعالیت پیشنهاد کرده است:

  • در شهرهایتان جشنواره‌های فرهنگی راه بیندازید و فرهنگ اقلیت‌ها را به نمایش بگذارید.
  • از آموزشگاه‌های موسیقی دعوت کنید که کنسرت‌های موسیقی چند فرهنگی برگزار کنند.
  • از هنرمندان کشورتان که در کشورهای دیگر زندگی کرده‌اند دعوت کنید تا درباره تأثیر مثبت فرهنگ کشور میزبان بر روی آثارشان صحبت کند.
  • دانش‌آموزانتان را تشویق کنید که دوستان مکاتبه‌ای از کشورهای دیگر با پیشینه جغرافیایی و مذهبی پیدا کنند و با آن‌ها درباره تجربه‌ها و تفاوت‌ها و شباهت‌های فرهنگی‌شان گفت‌وگو کنند.
  • کودکتان را با قصه‌های سنتی فرهنگ خودتان آشنا کنید و آن‌ها را در هنگام خواب برای فرزندانتان روایت کنید.
  • زبانی جدید را از کسانی که به آن زبان صحبت می‌کنند یاد بگیرید و به‌طور مرتب با او تمرین کنید.
  • هنگامی‌که به کشور جدید سفر می‌کنید، با مردم محلی هم‌صحبت شوید و اطلاعاتی را درباره فرهنگ منطقه به دست بیاورید که شاید راهنمای تورتان به آن‌ها توجه نکند.

ایرینا بووکوا مدیرکل یونسکو در پیام خود که به این مناسبت منتشر کرده است می‌گوید:‌"تنوع فرهنگی منبع ارزشمندی است برای رسیدن به اهداف توسعه که شامل مبارزه با فقر، ترویج برابری جنسیتی، آموزش همگانی و حقوق بشر است و ما باید این مسئله را در برنامه‌ریزی‌هایمان برای رسیدن به توسعه پایدار دخالت دهیم.

ما به دورهٔ جدیدی از محدودیت منابع وارد شده‌ایم و باید قوی‌ِترین منبع تجدد پذیرمان یعنی هوش و خلاقیت انسان‌ها را از قیدوبند آزاد کنیم. تنوع فرهنگی محرک خلاقیت است. سرمایه‌گذاری روی خلاقیت می‌تواند جوامع را دگرگون کند. وظیفه ماست که با آموزش و گسترش مهارت‌های بین فرهنگی میان نسل جوان به حفظ تنوع فرهنگی کمک کنیم و بیاموزیم در کنار یکدیگر با تنوع زبانی، فرهنگی و مذهبی زندگی کنند."

معرفی نویسنده:

نویسنده ر‌ُمان و فعال در بخش‌های مُد و زیبایی، آرایشی و آشپزی
هم‌چنین علاقمند به سریال‌های کره‌ای و اطلاع رسانی در این خصوص داخل آسمونی

ثبت نظر درباره «21 می ، روز جهانی تنوع فرهنگی ، گفتگو و توسعه»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 6 = ?