چهارشنبه 8 آبان 1398
کد مطلب: 48153 درج نظر
جام جهانی فوتبال نوجوانان از آغاز تا امروز
زمان مطالعه: 4 دقیقه
جام جهانی فوتبال نوجوانان از آغاز تا امروز-world cup for teenagers from beginning to today جایی برای درخشش پدیده های...

جام جهانی فوتبال نوجوانان از آغاز تا امروز-world cup for teenagers from beginning to today جام جهانی فوتبال نوجوانان از آغاز تا امروز-world cup for teenagers from beginning to today

جایی برای درخشش پدیده های گمنام

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

جام جهانی فوتبال نوجواانان از جمله تورنمنت هایی است که شکل گیری آن به دوران ریاست ژوآئو هاوه لانژ برزیلی در فیفا و حمایت اسپانسرهایی چون کوکاکولا و آدیداس بازمی گردد.

حالا که مسابقات سال 2019 این تورنمنت به میزبانی برزیل و در غیاب ایران در حالی برگزاری است، مروری داریم بر ادوار مختلف این بازیها و نوجوانانی که بعدها به ستارگان فوتبال جهان تبدیل شدند. 1985 (چين) زنگ آغاز اولين دوره جام‌جهاني نوجوانان در 31 جولاي 1985 به صدا درآمد سن قانوني تعيين شده از سوي فيفا 16 سال اعلام شده بود و اين بدان معنا بود كه بازيكنان بالاتر از 16 سال حق شركت در اين مسابقات را نداشتند. سهميه حضور در بازي‌ها به شكل عادلانه‌اي بين قاره‌ها تقسيم شده بود. از آسيا به جز چين ميزبان دو نماينده ديگر (عربستان و قطر) راهي مسابقات شده بودند و استراليا نيز تنها نماينده اقيانوسيه بود. سهميه ساير كنفدراسيون‌ها نيز سه تيم بود نيجريه، گينه، كنگو (آفريقا) آمريكا، كستاريكا، مكزيك (آمريكا شمالي، مركزي و حوزه درياي كارائيب "كونكاكاف") آرژانتين، بوليوي، برزيل (آمريكاي جنوبي) ايتاليا، مجارستان و آلمان غربي (اروپا) تيمها در چهارگروه 4 تيمي با يكديگر رقابت كردند. زمان هر مسابقه هشتاد دقيقه بود و طي 32 ديدار 91 بار دروازه تيمها گشوده شد (ميانگين 8/2 گل براي هر مسابقه). ديدار نهايي در روز 11 آگوست برگزار شد. قبل از آن تيم برزيل با پيروزي 4 بر يك مقابل گينه به عنوان سومي مسابقات دست يافته بود. اما در فينال آلمان غربي و نيجريه با يكديگر نبرد كردند. حضور "مارسل ويتژك" كه تا قبل از ديدار نهايي 8 بار دروازه حريفان را باز كرده بود و عنوان آقاي گلي و جايزه كفش طلاي خود را قطعي كرده بود سبب اميدواري فراوان ژرمن‌ها شده بود. اما نمايندگان قاره سياه آلمان را (2-0) شكست دادند و فاتح اولين دوره بازي‌ها شدند. در اين دوره يك ميليون و 231 هزار نفر از بازي‌ها ديدن به عمل آوردند كه اين ركورد تا به امروز دست نخورده مانده است. جايزه توپ طلا هم به "ويليام" برزيلي رسيد كه بهترين و مؤثرترين چهره جام بود. از بين نوجوانان آن روزگار "فرناندو ردوندو" (آرژانتين) و "هرنان مدفورد" (كستاريكا) بعدها نامور گشتند و بالاخره آن كه... جايزه بازي جوانمردانه نيز به آلمان غربي تعلق گرفت.

1987(كانادا) دومين دوره جام جهان نوجوانان از دوازدهم جولاي 1987 با حضور 16 تيم در كانادا برگزار شد. سهميه قاره‌ها تغييري نكرده بود و تيمهاي ايتاليا، شوروي، فرانسه (از اروپا) بوليوي، برزيل و اكوادور (آمريكاي جنوبي) آمريكا، مكزيك و كاندا (كونكاكاف) استراليا (اقيانوسيه) مصر، نيجريه و ساحل عاج (آفريقا) عربستان، قطر و كره جنوبي (آسيا) در شرايطي درچهار گروه به رقابت پرداختند كه از ابتدا نيز مشخص بود كه در كشور كم‌جمعيت كانادا استقبال چنداني از بازي‌ها به عمل نخواهد آمد. حضور تنها 169160 تماشاگر نيز مؤيد اين مسأله بود. در اين مسابقات نيجريه مدافع عنوان قهرماني باز هم به فينال صعود كرد اما در روز 25 جولاي پس از تساوي (1-1) مقابل اتحاد جماهيرشوروي در ضربات پنالتي (4-2) شكست خورد. در ديدار رده‌بندي نيز ساحل عاج پس ازتساوي (1-1) مقابل ايتاليا موفق شد كه در وقت اضافي گل دوم را به ثمر رسانده و عنوان سومي را از آن خود سازد. گل پيروزي بخش ساحل عاج را "موسي ترائوره" به ثمر رساند تا تعداد گلهايش به 5 رسيده و به همراه "يوري نيكيفوروف" روس به عنوان بهترين گلزن مسابقات شناخته شود. اما كفش طلا تنها به يك بازيكن اختصاص يافت و به همين جهت ساير عوامل (از قبيل تعداد بازي‌ها و پاسهاي گل مهاجم) مورد نظر قرار گرفت تا "ترائوره" كفش طلا را از آن خود سازد توپ طلا به "فيليپ اوسوندو" از نيجريه رسيد. در بين بازيكنان حاضر در اين جام "ميرجلال كاسيموف" روس (با اصليت ازبك) و "امانوئل پتي" فرانسوي بعدها مشهورتر ازساير بازيكنان شدند. جايزه بازي جوانمردانه نيز به تيم قهرمان (شوروي) اختصاص يافت.

1989 (اسكاتلند) براي نخستين بار در تاريخ برگزاري جام‌جهاني نوجوانان خبري از تيمهاي آفريقايي در بين بزرگان نبود و اين آسيايي‌ها بودند كه جاي آفريقايي‌ها را اشغال كرده بودند. بازي‌ها درروز دهم ژوئن در اسكاتلند آغاز شد و تا 24 ژوئن ادامه يافت. اين بار تيمهاي اسكاتلند، پرتغال و آلمان غربي (اروپا) آرژانتين، برزيل و كلمبيا (آمريكاي جنوبي) آمريكا، كوبا، كانادا (آمريكاي شمالي و مركزي) نيجريه، غنا و گينه (آفريقا) استراليا (اقيانوسيه) عربستان، بحرين و چين (آسيا) در بازي‌ها شركت كردند. مسابقات همچنان در دو وقت 40 دقيقه‌اي برگزار مي‌شود و در مجموع 77 گل در مسابقات به ثمر رسيد تا ميانگين 4/2 گل براي هر بازي به جاي نهاده شود. اين كمترين معدل گل در تاريخ اين بازي‌ها لقب گرفت. بزرگ‌ترين شگفتي‌ بازي‌ها در مرحله يك چهارم نهايي رخ داد كه تيم بحرين موفق شد برزيل را از دو مسابقات خارج سازد! اما بحريني‌ها در نيمه نهايي از پس عربستان بر نيامدند تا راهي ديدار رده‌بندي شده و در آن جا نيز (3-0) از پرتغال شكست بخورند. اما عربستان در تنها حضور يك تيم آسيايي در فينال به لطف جواني به نام "محمد الدعايه" – كه دروازه‌باني را از برادر بزرگ‌تر و ملي‌پوش خود آموخته بود موفق شد اسكاتلند ميزبان را (2-2) متوقف ساخته و در ضربات پنالتي (5-4) به پيروزي برسند. اين آغازي بر درخشش الدعايه درمهار ضربات پنالتي بود. با اين حال هر چند كه توپ طلاي بازي‌ها براي نخستين بار به يك دروازه‌بان رسيد اما اين دروازه‌بان "جيمز ويل" اسكاتلندي بود. از اين مسابقات 256 هزار نفر ديدن به عمل آوردند و "لوئيزفيگو"(پرتغال) سرجينيو (برزيل و ستاره آينده ميلان با لقب "كنكورد") و "كلوديو رينا (آمريكا) در آينده نامي گشتند. بيشترين گل زده توسط يك بازيكن 3 عدد بود كه توسط "خليل الرواهي" (عربستان)، نلسون ژيل (پرتغال) و "فوده كامارا" (گينه) به ثمر رسيد در ميان اين بازيكنان، اين بازيكن گينه بود كه برنده كفش طلاي بازيها شد جايزه بازي جوانمردانه هم نصيب آسيا شد. بحريني‌ها اين افتخار را براي كشور و قاره خود به ارمغان آوردند.    

ثبت نظر درباره «جام جهانی فوتبال نوجوانان از آغاز تا امروز»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت