4 نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
روز مادر

روز مادر

روز زن سال 1400 چه تاریخی است؟ روز مادر و روز زن 1400 و 2022 سالروز تولد حضرت فاطمه زهرا (س) می باشد و این تاریخ در تقویم شمسی ایران هر سال تغییر می کند.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

روز زن تاریخچه های متفاوتی در کشورها و مناطق مختلف جهان دارد ولی عامل مشترک در بین تمامی روزهای زن در کشورهای مختلف یادبود یک زن مهم در تاریخ آن کشور است. تاریخچه روز مادر در ایران تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد ولی بطور رسمی روز مادر و روز زن ایران بیستم جمادی الثانی (هجری قمری) گفته میشود که سالروز تولد حضرت فاطمه زهرا (س) میباشد و همانطور که ذکر شد به علت قمری بودن هر ساله در تقویم شمسی ما در حال گردش است.

روز مادر سال 1400 کی است؟ در ایران پیش از انقلاب 1357 روز مادر و روز زن بر پایه گاهشمار ایرانی، 25 آذر به مناسبت روز تولد مادر شاه نامگذاری شده بود. اما روز زن سال 1400 چه تاریخی است و روز زن چه روزی است؟ با آسمونی همراه باشید و به مادر و همسر خود روز مادر سال 1400 را تبریک بگویید.

تاریخ روز زن و روز مادر 1400

روز زن مبارک

روز زن (مادر) امسال یکشنبه 3 بهمن 1400 شمسی

مصادف با 23 ژانویه 2022 میلادی

و برابر با 20 جمادی الثانی 1443 قمری می باشد

 

آسمونی این روز عزیز را به تمامی مادران، زنان و دختران ایرانی تبریک می گوید.

همانطور که در بالا گفتیم، تاریخ روز مادر 1400 و روز زن امسال روز یکشنبه 3 بهمن 1400 مصادف با ولادت حضرت فاطمه می باشد که به نام روز مادر و روز زن مزین شده است. حال که می دانید روز مادر 1400 چند شنبه است، می توانید با ارسال پیامک یا هدایای زیبا این روز را به مادران تبریک بگویید. اگر می خواهید روز مادر سال 1400 را با پیامک و متن های زیبا به مادران و همسران خود تبریک بگویید، روی لینک زیر کلیک کنید:

متن پیام تبریک روز مادر

استوری روز زن

روز زن در تقویم 1400 نزدیک است. برای گرامیداشت روز مادر 1400 می توانید با انجام کارهای مختلف آن ها را خوشحال کنید. حتما لازم نیست یک کادوی گران قیمت بخرید، گاهی با یک متن، تصویر، استوری یا شعری زیبا می توانید همسر یا مادر خود را خوشحال کنید. عکس نوشته های زیبا و عکس پروفایل روز مادر را در آسمونی ببینید:

استوری روز مادر

کادوی روز مادر

هدیه دادن همیشه خوب است، اما هدیه دادن در روزهای خاص مانند روز مادر حس بی نظیری دارد. هدیه دادن در این روز خاص به مادر یا همسر بهانه خوبی است تا از زحمات بی شمار آن ها قدردانی کنید. به بهانه روز مادر 1400 در اینجا نمونه ای از هدایای مناسب برای روز مادر را می توانید در آسمونی مشاهده کنید.

هدیه روز مادر یا روز زن چی بخریم؟

شیرینی مخصوص روز مادر

اما همیشه هدیه دادن ملاک نیست! گاهی با یک شاخه گل یا درست کردن شیرینی مورد علاقه مادر یا همسر می توانید در از زحمات او تشکر کنید و این روز را با حس خوب به او تبریک بگویید. در لینک زیر آموزش پختن یک شیرینی خوشمزه را می بینید:

شیرینی الماسی؛ مخصوص روز مادر

روز جهانی مادر در کشورهای دیگر

روز زن ایران با روز زن بقیه کشورها متفاوت است. همانطور که ذکر شد، روز زن در ایران و روز مادر سال 1400 مصادف با ولادت حضرت فاطمه در تاریخ 3 بهمن است. انگلستان، نخستین کشوری بود که روز مادر را بوجود آورد. در برخی از کشورهای غربی از جمله انگلستان دومین یکشنبه ماه مه هر سال روز مادر نام می‌گیرد. این فکر توسط خانمی بنام جولیا واردهو به آمریکا برده شد و اولین روز ماه ژوئن به عنوان روز مادر تعیین گردید. در سال 1924 کنگره آمریکا دومین روز ماه مه را به عنوان روز مادر تعیین نمود.  در ژاپن، زادروز همسر وقت امپراطور به عنوان روز مادر گرامی شمرده می‌شود. روز مادر در افغانستان در تاریخ 24 جوزا می باشد. روز مادر سال 1400 در افغانستان نیز در همین تاریخ ( 24 جوزا) جشن گرفته می شود. تاریخ میلادی روز مادر در افغانستان نیز 14 ژوئن می باشد.

این روز، روز بزرگ برپایی جشن‌هایی برای زنان در کل جهان است. بسته به مناطق مختلف، تمرکز جشن روی بزرگداشت، قدردانی، ارائهٔ عشق به زن و برگزاری جشنی برای دستاوردهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زنان است. این روز در ابتدا به عنوان یک رویداد سیاسی سوسیالیستی آغاز شد، اما بعدها در فرهنگ بسیاری از کشورها آمیخته شد (در درجه اول اروپای شرقی، روسیه و شوروی سابق).
 
روز جهانی زنان در بسیاری از مناطق رنگ و بوی سیاسی خود را از دست داده و تبدیل به مناسبتی برای مردان شده تا عشق خود را به زنان بیان کنند (چیزی شبیه به روز مادر و روز ولنتاین).در کشورهای خارجی روز مادر یعنی چه؟ در هشتم مارس 1857، زنان کارگر کارگاه‌های پارچه‌بافی و لباس‌دوزی در نیویورک آمریکا به خیابان‌ها ریختند و خواهان افزایش دست‌مزد، کاهش ساعات کار و بهبود شرایط بسیار نامناسب کار شدند. این تظاهرات با حمله پلیس و کتک‌زدن زنان برهم خورد. سال 1907 در دوره‌ای که مبارزات زنان برای تأمین حقوق سیاسی و اجتماعی اوج گرفته بود، به مناسبت پنجاه‌مین سال‌گشت تظاهرات نیویورک در هشتم مارس، زنان دست به تظاهرات زدند. ایده انتخاب روزی از سال به‌عنوان «روز زن» نخستین بار در جریان مبارزه زنان نیویورک با شعار «حق رای برای زنان» مطرح شد. دو هزار زن تظاهر کننده در 23 فوریه 1909 پیشنهاد کردند که هر سال در روز یک‌شنبه آخر فوریه، یک تظاهرات سراسری در آمریکا به مناسبت «روز زن» برگزار شود. از این رو روز جهانی زنان هر ساله در 8 مارس برگزار می‌شود.
 
سازمان ملل هم از سال 1977 این روز را به عنوان «روز حقوق زنان و صلح بین‌المللی» به رسمیت می‌شناسد. گیاه حساس (یا حساسه یا درخت گل ابریشم)، نمادی از جشن روز زن در کشورهای ایتالیا و روسیه است. همچنین گل میموزا یکی از نمادهای این روز است.
: برای دریافت مشاوره درباره روز مادر فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «روز مادر» در کادر زیر بنویسید :

2 * 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید