کد مطلب: 55562 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
انواع دستگاه حضور و غیاب

انواع دستگاه حضور و غیاب

ابتدایی ترین دستگاه های حضور و غیاب ، دستگاه حضور و غیاب پانچی بودند که با قرار گرفتن کارت در اسلات مخصوص تاریخ و زمان ورود یا خروج پرسنل بر روی کارت ثبت میشود
زمان مطالعه: 2 دقیقه

انواع دستگاه حضور و غیاب :

دستگاه حضور و غیاب پانچی :

ابتدایی ترین دستگاه های حضور و غیاب ، دستگاه حضور و غیاب پانچی بودند که با قرار گرفتن کارت در اسلات مخصوص، تاریخ و زمان ورود یا خروج پرسنل بر روی کارت ثبت می گردید. این کارت ها به صورت جدولی از روزهای یک ماه بودند که هر روز خود به دو بخش برای ثبت ورود و خروج تقسیم شده بود. در پایان ماه این کارت ها برای محاسبه روزهای کارکرد، مرخصی، غیبت و ماموریت تحویل جمع آوری می گردید و محاسبه این زمان ها برای سازمان هایی با تعداد فراوانی از پرسنل بسیار کار طاقت فرسا و زمانبری بود و گاهی این کار تا چند روز به طول می انجامید.

دستگاه حضور و غیاب کارتی :

با ظهور کامپیوترها دستگاه های حضور و غیاب پانچی کم کم جای خود را به دستگاه حضور و غیاب کارتی دادند و خیلی زود استفاده از دستگاه های حضور و غیاب کارتی در همه جا فراگیر شد چراکه راه حلی بسیار کارآمد به جای صرف ساعت ها جمع آوری کارت های پانچی بود. روش کار در دستگاه های حضور و غیاب کارتی اولیه بدین صورت بود که با کشیدن کارت در دستگاه، کدی به سیستم حضور و غیاب که تحت DOS بود ارسال می شد با توسعه تکنولوژی نرم افزارهای حضور و غیاب تحت ویندوز طراحی شدند که تهیه خروجی ماهانه و ارسال آن به نرم افزار حقوق و دستمزد، تنها در کمتر از یک ساعت انجام می شد. کارت های دستگاه حضور و غیاب شامل چندین دسته می باشند.

دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک :

منظور از تکنولوژی بیومتریک استفاده از اجزای بدن انسان برای تشخیص هویت او نظیر اثر انگشت، تشخیص چهره، قرنیه چشم، کف دست یا تارهای صوتی او می باشند. همه این اجزا در هر انسانی منحصر به فرد و یکتا می باشد. مشهورترین تکنولوژی بیومتریک مورد استفاده در دستگاه های حضور و غیاب استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره و اثر انگشت می باشد.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی :

روش کار دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی به این صورت است که در ابتدا پرسنل در دستگاه تعریف می شود و چند نمونه اثر انگشت از وی گرفته می شود و ثبت می گردد پس از آن هنگامی که پرسنل می خواهد تردد ورود و خروج خود را ثبت کند انگشت خود را بر روی سنسور قرار داده و اثر انگشت او با اثر انگشت های موجود در پایگاه داده مقایسه شده و پس از شناسایی تردد وی ثبت می گردد.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره :

در دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره به هنگام تعریف پرسنل معمولا چند نمونه از چهره او با زاویه های مختلف عکس تهیه می شود و پرسنل در دستگاه ذخیره می شود پس از آن پرسنل هنگامی که روبروی دستگاه حضور و غیاب می ایستد تصویر او با تصاویری که از قبل ذخیره شده اند مقایسه می شود و پس از یافتن کاربر در پایگاه داده ساعت و تاریخ ورود یا خروج او ثبت می گردد.

معرفی نویسنده:

Ahmadreza Raji

احمدرضا راجی

عکاس ، فیلمبردار و تدوینگر
علاقمند به طبیعت ،گردشگری و مباحث حوزه تکنولوژی

ثبت نظر درباره «انواع دستگاه حضور و غیاب»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

6 - 3 = ?