مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  21161 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شمار انصرافی‌‌ها به 3نامزد رسید

شمار انصرافی‌‌ها به 3نامزد رسید

به گزارش آسمونی: با اضافه شدن منیره قیدی کارگردان و فیلمنامه‌نویس «ویلایی‌ها»، تعداد انصرافی‌های...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

شمار انصرافی‌‌ها به 3نامزد رسید
شمار انصرافی‌‌ها به 3نامزد رسید
به گزارش آسمونی:

با اضافه شدن منیره قیدی کارگردان و فیلمنامه‌نویس «ویلایی‌ها»، تعداد انصرافی‌های جشنواره فیلم فجر به 3 نامزد رسید.
عصر دیروز، مدیر فیلمبرداری و طراح صحنه فیلم «خفه‌گی» که به ترتیب برای فیلم‌های «گشت 2 » و «بدون تاریخ،بدون امضاء» نامزد دریافت سیمرغ بودند،از ادامه داوری انصراف دادند.

در متن نامه‌ی مسعود سلامی و محسن نصراللهی خطاب به دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر،آمده است:

«از کودکی به رسم آداب از پدران و مادرانمان آموختیم که همیشه به نظر دیگران احترام بگذاریم و به همین دلیل در ابتدای این یادداشت به احترام تمام اهالی سینما، داوران، هیات انتخاب و کلیه عوامل کاندید شده و نشده کلاه از سربرمی‌داریم و باز هم با احترام و کسب اجازه از دو کارگردان و تهیه‌کننده فیلم‌های "گشت 2" سعید سهیلی و "بدون تاریخ،بدون امضا" "وحید و علی جلیلوند" به دلیل نه فقط ناداوری و اعمال سلیقه‌ی هیات داوران بلکه به دلیل نادیده گرفتن و چشم بستن (چرا که اعتقاد شخصی‌مان است که کار داور باز کردن چشم‌هاست نه ندیدن و به عمد پشت کردن به آثار) بر روی فیلمی که همه عوامل آن در نطفه دچار "خفه‌گی" شدند و در هیچ بخشی لایق حتی کاندیدا بودن هم نبودند، بدین وسیله انصراف خود را از بخش داوری جشنواره اعلام می‌داریم.

در همین جا از تک تک عوامل فیلم عذرخواهی می‌نماییم، چرا که شاید با انتخاب نوع فیلمبرداری (سیاه و سفید) و طراحی صحنه و دکور (خلاف فیلم های رایج) که مطمئنن سلیقه داوران نبوده، باعث شدیم کار سخت و دشوار گریمور، طراحی لباس، صدا، بازیگران و دکوپاژ کارگردانمان و حتی موسیقی تاثیرگذار فیلم هم نه به چشم آید نه به گوش.

در پایان از فریدون جیرانی بابت اعتماد به ما و نهراسیدن از تجربه‌ای جدید و باز کردن فصلی هر چند سرد اما به زعم جمع کثیری از اهالی سینما و منتقدین بی‌بدیل، که در این روزهای جشنواره شاهد بازخورد آن بودیم، عاجزانه خواهشمندیم با قدرت بیش از پیش در کنار سینمای ما و در تاریخ سینما بماند، زیرا تاریخ خود گواه روشنی است بر هر داوری...

ساعاتی بعد خبر انصراف یک نامزد دیگر جشنواره فیلم فجر منتشر شد.

منیره قیدی کارگردان فیلم «ویلایی‌ها» که برای فیلم‌نامه‌ی این اثر بطور مشترک با ارسلان امیری نامزد دریافت سیمرغ شده بود، از این نامزدی کناره‌گیری کرد.

این هنرمند در متنی نوشت: «حضور در هر رقابتی و تن دادن به قواعد داوری بخشی مهم از روحیه کمال طلبی و حتی جاه طلبی هر هنرمندی است. اما این حضور هنگامی ارزش دارد که در مواجهه با حسادت، جهالت و بلاهت و حذف، قربانی نشود.

فیلمنامه‌ی «ویلایی‌ها» روایتی است که به قدر بضاعت خود و به گواه آراء و نظرها و بازخوردهای متنوع، فروتنانه و بی ادعا بر دلِ مخاطبانِ أصلیِ ان نشسته است و سهمِ هنرمندانِ این فیلم را در ادایِ دین به مقطعِ مهمی از تاریخ این سرزمین و به دست آوردن دلِ خانواده‌های شهدا و جانبازان ِ دریا دل براورد کرده است.

من این دستاورد آسمانی را با جدال‌های حقیرانه و کوربینانه‌ی رقابت‌های زمینی‌های در گِل مانده، تاخت نمی‌زنم و به یاد و خاطره‌ی همان " یارانی که غریبانه رفتند از این خانه" ارزش و حرمتِ غریبانگی‌هایی از این دست را در تنهایی خود با زیبایی بیشتری احساس می‌کنم و این حال را به نامزدی‌ها و مرتبه‌های دیگری که در دستِ ادمیانِ ریاکار ، حقیر شده است نمی‌دهم؛ و از سعید ملکانِ عزیز تمنا و استدعا دارم با همان نگاهِ مؤلفانه و حسنِ نیتی که به سینمای ایران دارد ، همچنان به خطر کردن در آزمودن عرصه‌ها و استعدادهای جدید بپردازد و دل قوی داشته و راهش را ادامه دهد که؛ "خداوند عزت دهد"_ ارادتمند منیر قیدی.»

در حالی منیزه قیدی از نامزدی انصراف داده است که فیلم‌نامه‌ی «ویلایی‌ها» را ارسلان امیری و منیره قیدی بطور مشترک نوشته‌اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره شمار انصرافی‌‌ها به 3نامزد رسید فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «شمار انصرافی‌‌ها به 3نامزد رسید» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید