مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  5326 
4 نظر
4 نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انواع ورزش های زمستانی

انواع ورزش های زمستانی

در این بخش آسمونی انواع ورزش های زمستانی و تعریف مختصری درباره هر ورزش را برای شما عزیزان قرار داده ایم...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

در این بخش آسمونی انواع ورزش های زمستانی و تعریف مختصری درباره هر ورزش را برای شما عزیزان قرار داده ایم امیدواریم از خواندن این مطالب لذت ببرید.

اسکلتون

ورزشی زمستانی و انفرادی است که به وسیله یک سورتمه مخصوص کوچک و در پیست یخی مارپیچ انجام می شود. در این ماده ورزشکار پس از دویدن مسیر کوتاهی به روی سینه روی سورتمه خود قرار می گیرد و مسیر پیست را ادامه می دهد. پیست استفاده شده برای این مسابقات همانند پیست ورزش های لژ و بابسلد می باشد و دارای 1000 متر طول و 12 پیچ است. برای نخستین بار این ورزش در سن موریس سوئیس در سده نوزدهم انجام شد و مسابقات آن در سال های 1928 و 1948 در بازی های المپیک زمستانی برگزار شد اما پس از توقفی طولانی مدت از سال 2002 به این بازی ها بازگشت.

اسکی آلپاین

نام ورزش و تفریحی است که در آن با اسکی روی تپه‌ها و شیب‌های برف‌دار سر می‌خورند. در اسکی آلپاین، بر خلاف اسکی شمالی پاشنه پای اسکی‌باز روی اسکی ثابت است.
اسکی آلپاین در بسیاری از کشورها که دارای مناطق کوهستانی و برف‌گیر هستند رواج دارد. در سال‌های اخیر در برخی کشورها پیست‌های اسکی مصنوعی درست کرده‌اند.

رشته‌های ورزشی مربوط به اسکی آلپاین عبارتند از:

1- مارپیچ کوچک

2- مارپیچ بزرگ

3- اسکی سرعت

4- سوپر جی

5- اسکی ترکیبی

اسکی صحرا نوردی

یکی از ورزش‌های زمستانی است.این ورزش در کشورهای سرد و کوهستانی اروپا و آمریکای شمالی محبوبیت دارد. بتازگی نیز در ایران مسابقاتی در این رشته برگزار می‌شود.

اسکیت روی یخ

حرکت بر روی یخ با استفاده از کفش های اسکیت یخ است و می تواند به منظور حمل و نقل ، سرگرمی و یا به عنوان ورزش صورت پذبرد ، همچنبن ممکن است بر روی یخ های طبیعی همانند دریاچه‌های یخ‌زده و با یخ های مصنوعی و ساختگی انجام پذیرد ، همبنطور در سالن‌های سرپوشیده ویژه و یا فضای باز و خارج از سالن قابل انجام است .

انواع ورزش‌های اسکیت روی یخ

1- اسکیت نمایشی ( Figure skating ) یا پاتیناژ نمایشی ( پاتیناژ نوشتار تلفظ واژه فرانسوی Patinage با همان شکل در زبان فارسی است )

2- هاکی روی یخ (Ice Hocky)

3-اسکیت سرعت (Ice Speed Skating) یا اسکیت سرعت روی یخ

4- اسکیت سرعتی مسیر بلند (Long Track speed skating)

5- اسکیت سرعتی مسیر کوتاه (Short Track speed skating)

6- اسکیت نوردیک

7- باندی ( Bandy )

8- رینگت (  Ringette )

اسنوبرد سواری

اسنوبرد سواری یک ورزش زمستانی است که در سطوح شیب‌دار پوشیده از برف انجام میشود.این ورزش الهام گرفته از ورزش‌های اسکیت‌بوردینگ، موج‌سواری و اسکی است و در دهه 1960 میلادی در ایالات متحده آمریکا توسعه یافته و در سال 1998 به بازی‌های المپیک زمستانی ااضافه شده است.

بابسلد

یک ورزش زمستانی است که به وسیله یک سورتمه مخصوص بزرگ دونفره و یا چهارنفره در یک پیست یخی مارپیچ مانند ورزش های لژ و اسکلتون برگزار می شود. مسابقات این ورزش در دهه 1870 میلادی برای اولین بار در کشور سوئیس برگزار شد و تا به امروز مسابقات آن در بازی های المپیک زمستانی برگزار می شود.

بازی های المپیک زمستانی

بازی‌های المپیک زمستانی در اصل بازی‌های ورزشی روی یخ و برف است که هر چهار سال یکبار در فصل زمستان برگزار می‌شود. این المپیک ورزشی به مانند بازی‌های المپیک تابستانی تحت نظارت کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) اجرا می‌شود.

باندی

یک نوع ورزش زمستانی شبیه به هاکی روی یخ است. در این بازی بازیکن ها به وسیله یک چوب باندی توپ را به سوی دروازه حریف هدایت می کند. بساری از قوانین این بازی با قوانین فوتبال مشابهت دارد.زمین این بازی پوشیده از یخ و به اندازه زمین فوتبال می باشد. هر تیم 11 بازیکن دارد که یکی از آنها دروازه بان است. یک بازی استاندارد باندی از دو نیمه 45 دقیقه ای تشکیل شده است.قوانین آفساید در باندی نیز کاملا مشابه قوانین آفساید در فوتبال می باشد. باندی گاهی اوقات در کشورهای اسکاندیناوی فوتبال زمستانی نامیده می شود.

برف‌رو

برف‌رو(بر وزن خودرو) یا اسنومبیل خودرویی موتوری است که برای حرکت در برف ساخته شد. در مناطق آمریکای شمالی برای جابجایی و حمل ونقل جایگیزین سورتمه شد.

پرش با اسکی

پرش با اسکی یکی از ورزشهایی است که ورزشکاران در آن تلاش می‌کنند با عبور از یک سراشیبی و پرش از آن در دورترین نقطه ممکن فرود آیند. علاوه بر فاصله فرود داوران به نحوه پرش و فرود نیز امتیاز اختصاص می‌دهند. اسکی‌های استفاده شده در این ورزش بزرگتر و پهن‌تر است. پرش با اسکی یک ورزش زمستانی است و در المپیک زمستانی نیز حضور دارد اما می‌توان آن را در سطوح مصنوعی نیز انجام داد.

لژسواری

ورزشی زمستانی است که به وسیله یک سورتمه یک نفره و یا دونفره انجام می شود. لژسوار به پشت بر روی سورتمه خود می قرار می گیرد و سنگینی خود را به عقب متمایل می سازد. در سورتمه استفاده شده در این ورزش هیچ گونه ترمز یا وسیله ای ویژه برای هدایت آن وجود ندارد و لژسوار به وسیله دو قطعه فولادی که در زیر کفش های او قرار می گیرند برای هدایت سورتمه و یا ترمز کردن استفاده می کند. وزن سورتمه های یک نفره در این ورزش 21-25 کیلو گرم و وزن سورتمه های دونفره 25-30 کیلو گرم می باشد. این ورزش مانند بابسلد و اسکلتون در یک پیست مارپیچ که معمولا 1000 متر طول و 12 پیچ دارد برگزار می شود. سرعت سورتمه در این ورزش حتی به 140 کیلومتر در ساعت می رسد که آن را جذاب و خطرناک می سازد. مسابقات این ورزش از سال 1964 در بازی های المپیک زمستانی برگزار می شود.

ورزش دوگانه

ورزش دوگانه زمستانی که با نام نوردیک ترکیبی نیز خوانده می شود یکی از ماده های ورزشی حاضر در بازی های المپیک زمستانی است که از سال 1924 در این بازی ها وجود داشته است. این ماده از دو بخش اسکی صحرانوردی و پرش با اسکی تشکیل شده است. ورزشکاران شرکت کننده در مسابقات این رشته باید در ابتدا 15 کیلومتر مسیر مسابقه اسکی صحرانوردی را طی نمایند و پس از آن مسابقات خود را در پرش با اسکی انجام دهند.ورزش دوگانه ترکیبی از دو ورزش اسکی صحرانوردی و تیراندازی است. اسکی صحرا نوردی بر استقامت ورزشی و تیراندازی بر میزان دقت شرکت کنندگان تاکید دارند.ورزش دوگانه در ابتدا یک ورزش حاشیه‌ای به حساب می‌آمد اما به طور متداوم و موفق به ورزش‌های اصلی پیوست به طوری که عموم مردم خواستار پخش آن از تلویزیون شدند. از ابتدای دههٔ 1990 بینندکان علاقه‌مند به این ورزش به طور ثابت افزایش یافت به طوری که امروزه بیاتلون در بعضی از کشورها، به خصوص آلمان جزو محبوب ترین ورزش‌ها است.دوگانه قبل از این که به ورزش‌های المپیک زمستانی اضافه شود در قالب مسابقات جهانی دوگانه و یا رقابت‌های جام جهانی دوگانه برگزار می‌شد.

ورزش کرلینگ

کرلینگ، ورزشی که عموم مردم با آن آشنا نیستند و شاید حتی این اولین بار باشد که اسم آن به گوشتان می خورد، ورزشی زمستانی که در زمینی پوشیده از یخ با هُل دادن گوی ها به طرف صفحه ای به شکل دایره های داخلِ هم انجام می شود.

کرلینگ در اواخر قرون وسطی به صورت تیمی که بیشتر جنبه تفریحی داشت در اسکاتلند انجام می شد. آنها با گوی هایی از جنس سنگ خارا این ورزش را انجام می دادند. به این صورت که نقطه ای را در نظر می گرفتند و گوی را به سمت آن حرکت می دادند. آنها با جارو زدن مسیر سنگ (گوی) سعی داشتند که گوی حتما به آن هدف برسد.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره انواع ورزش های زمستانی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «انواع ورزش های زمستانی» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید