کد مطلب:  56852 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
آیا در سال 1400 واردات خودرو محقق می ‌شود؟

آیا در سال 1400 واردات خودرو محقق می ‌شود؟

اگر بخواهیم با دقت به این موضوع نگاه کنیم، این میزان تقریبا بالغ بر 3 هزار دستگاه خودرو را پوشش خواهد داد.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: در لایحه بودجه 1400، بخشی از درآمد دولت در باب حقوق ورودی خودرو‌های وارداتی دیده شده است.

به گزارش آسمونی، مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به جدیدترین تصمیمات در مورد واردات خودرو، گفت: در لایحه بودجه 1400، بخشی از درآمد دولت در باب حقوق ورودی خودروهای وارداتی و بالغ بر 2 هزار و 40 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

او ادامه داد: اگر بخواهیم با دقت به این موضوع نگاه کنیم، این میزان تقریبا بالغ بر 3 هزار دستگاه خودرو را پوشش خواهد داد. 3 هزار دستگاه خودرو وارداتی که اصلا عدد و رقم آنچنانی نخواهد بود.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو تشریح کرد: فکر می کنم دولت صرفا ردیف بودجه ای درآمدی خود را در لایحه بودجه حفظ کرده تا بعدها بتواند در مورد آن تصمیم بگیرد و اگر این بودجه در آمدی محقق نشود آسیب آنچنانی به بخش هزینه ای دولت وارد نکند. اگر این موضوع تحقق پیدا کند، یعنی موضوع واردات رو به افزایش رود، درآمد آن را می تواند به درآمدهای غیر قابل شمول اضافه شود و در بخش های دیگر که کسری وجود دارد، استفاده شود.

دادفر بیان کرد: ‌طرح واردات خودرو در کمیته صنایع مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است که باید برای رای گیری به صحن بیاید. باید دید نمایندگان مجلس به درآمد حاصل از صادرات رای می دهند یا خیر.

او گفت: اگر نمایندگان مجلس به این موضوع رای دهند، تمام مدارک و اسناد برای تایید باید به شورای عالی انقلاب ارسال شود و آنجا هم باید دید شورای نگهبان چه تصمیمی خواهد گرفت. اگر فرض کنیم آنجا هم تایید شد، از آن پس واردات از نظر قانونی انجام خواهد شد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو تشریح کرد: نکته مورد توجه این است که بحث واردات صرفا نمی تواند روی کاغذ انجام شود. در اجرا حداقل زمان ممکن برای فعال شدن فعالان این حوزه منوط به گرفتن تاییده های قانونی از سازمان استاندارد، سازمان محیط زیست، پلیس راهور، رایزنی با طرف های خارجی جهت کسب منابع و مقرره قانونی است، که خود آن یک مقوله جداست و نیاز به نیروی انسانی بسیار گسترده دارد ، دستاورد این طرح را زودتر از نیمه سال 1400 نمی بینم.

دادفر ادامه داد: اینکه دولت و مسئولان متوجه شده اند جای واردات در خودروسازی خالی است، بسیار مهم و اساسی است.

نظر خود را درباره «آیا در سال 1400 واردات خودرو محقق می ‌شود؟» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید