کد مطلب:  2395 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
چرا پیامک فارسی ارزان‌ شد؟

چرا پیامک فارسی ارزان‌ شد؟

 شاید تاکنون برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در آخر ماه با هزینه بالای قبض تلفن همراه خود مواجه شوید و در...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

 

 

شاید تاکنون برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در آخر ماه با هزینه بالای قبض تلفن همراه خود مواجه شوید و در نتیجه به دنبال راهی برای کم شدن هزینه‌های تلفن همراهتان باشید.

 

در سال‌های اخیر، فرستادن پیامک و صحبت‌های ضروری از طریق پیام کوتاه مورد استقبال بیشتری از سوی مشترکان قرار گرفته و روزانه هر مشترک تلفن همراه پیامک‌های زیادی ارسال می‌کند، اما شاید یکی از راه‌حل‌های کاهش هزینه‌های قبوض، ارسال پیامک به زبان فارسی باشد.


پس از تصویب کاهش تعرفه پیامک تلفن همراه به زبان فارسی در چند سال گذشته، مشترکان دو اپراتور تلفن همراه نسبت به ارسال پیامک‌های فارسی ترغیب شدند چرا که ارسال پیامک فارسی ارزان‌تر از پیامک به زبان لاتین محاسبه می‌شد.


شرکت ارتباطات سیار در اعلام تعرفه‌های مکالمه و سرویس‌های ویژه این شرکت برای مشترکان اعتباری خود، ارسال پیامک را از سرویس‌های ویژه‌اش خوانده و گفته است: ارسال پیام کوتاه به زبان فارسی با تعرفه 106 ریال به ازای هر صفحه و پیام کوتاه به زبان انگلیسی به ازای هر صفحه 264 ریال محاسبه می‌شود.


همچنین برای مشترکان دائمی اپراتور اول تلفن همراه ارسال پیامک فارسی به ازای هر صفحه 89 ریال و ارسال پیامک انگلیسی نیز به ازای هر صفحه 222 ریال در نظر گرفته شده است.
اما شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل که از 16 خرداد 1389 بهای پیام کوتاه خود را کاهش داد، اعلام کرد که بر اساس این کاهش بها، مشترکانی که از حروف فارسی برای ارسال پیام کوتاه خود استفاده می‌کنند، از تعرفه‌های کاهش یافته بهره‌مند خواهند شد.


بنا بر این طرح، در صورتی که بخش عمده متن هر پیام کوتاه ارسالی از سوی مشترکین حاوی حروف فارسی باشد، هزینه ارسال هر پیام کوتاه برای تمامی سیم کارت‌های دائمی و اعتباری از 160 ریال به 100 ریال کاهش دارد. تا پیش از آن هزینه ارسال هر پیام کوتاه داخل شبکه و خارج شبکه ایرانسل معادل 160 ریال بوده است.


 پیا‌مک‌هایی که فقط حاوی علامت سوال یا هر نوع علامت دیگر باشند، بسته به زبان گوشی‌ها، تعرفه‌ی متفاوتی دارند؛ به عنوان مثال مشترک زمانی که می‌خواهد پیامکی فقط حاوی علامت ارسال کند، زبان گوشی‌اش فارسی باشد، پیامک او فارسی محاسبه شده و زمانی که زبان گوشی او لاتین باشد، پیامکش لاتین محاسبه می‌شود.


اگر زبان گوشی‌ مشترک فارسی باشد، پیامک، فارسی محسوب شده و زمانی که زبان گوشی لاتین باشد، پیام او لاتین محاسبه می‌شود و پیام‌هایی که با حرف فارسی شروع شده و با شکل و یا عدد همراه باشد هم فارسی محاسبه می‌شوند.

: برای دریافت مشاوره درباره چرا پیامک فارسی ارزان‌ شد؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «چرا پیامک فارسی ارزان‌ شد؟» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید