کد مطلب: 3991 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
چرا اهل تسنن دست بسته نماز می خوانند!

چرا اهل تسنن دست بسته نماز می خوانند!

نقل گردیده كه در زمان خلافت عمر، جمعی از ایرانی را به نزد او آمدند، این گروه به منظور رعایت ادب نزد خلیفه،...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

نقل گردیده که در زمان خلافت عمر، جمعی از ایرانی را به نزد او آمدند، این گروه به منظور رعایت ادب نزد خلیفه، دستها را روی سینه بر هم گذاشته بودند.

عمر از آنان پرسید چرا اینگونه ایستاده اید؟ آنان پاسخ دادند رسم ما آن است که در نزد بزرگان برای رعایت ادب و نشان دادن تواضع خویش، این چنین بایستیم.

عمر این مرام را پسندید، و از آن پس دستور داد برای رعایت ادب و تواضع به درگاه الهی دستها را بر هم گذاشته و نماز را اقامه کنند، و این خلاف سنت و دستور رسول خدا "ص" بود.

البته اهل سنت بر سر مساله تکتف (دست بسته نماز خواندن) اتفاق نظر ندارند. و بعضی از علمای اهل سنت این کار را در نمازهای واجب، مکروه نیز می دانند. ابن رشد اندلسی در این باره می گوید:

درباره دست روی دست گذاشتن در نماز میان علماء (اهل سنت) اختلاف است، مالک ابن انس در نمازهای واجب مکروه و در نماز نافله آن را جائز شمرده و جمهور آن را مستحب دانسته اند.

علت این اختلاف نظر روایات ناصحیحی است که به دست ما رسیده که نماز پیامبر را توصیف می کند و در آن نقل نشده که پیامبر دست راست روی دست چپ می گذاشته اند. از طرفی به مردم امر شده که دست روی دست گذاشته نماز بخوانند که دستور دهنده معلوم نیست.

معرفی نویسنده:

نمایش بیشتر

ثبت نظر درباره «چرا اهل تسنن دست بسته نماز می خوانند!»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 6 = ?