کد مطلب: 6777 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
چرا ماه رمضان بهار قرآن است ؟

چرا ماه رمضان بهار قرآن است ؟

آسمونی : رفتن به ضیافت و مهمانی خدا، وسوسه ها و ویژگی های خاصی را می طلبد. بدینسان، آنچه در این راستا اهمیت...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

آسمونی : رفتن به ضیافت و مهمانی خدا، وسوسه ها و ویژگی های خاصی را می طلبد. بدینسان، آنچه در این راستا اهمیت دارد اینکه، رمضان پر فضیلت ترین و بهترین ماه خدا برای اوج بندگی، عبادت و عبودیت انسان هاست و به بیان دیگر این ماه، ماه ترین ماه خدا است که در این ایام، «قرآن» این منشور آسمانی، سفره گسترده فیض الهی و کلام نورانی پروردگار برای راهنمایی و سعادت انسان ها، نازل گردیده است.

با استفاده از آیات و روایات، به روشنی ثابت می ‏شود: روزه اگر چه عبادت‏ مهمی است و دارای ثواب بسیار است؛ اما مقدمه‏ای برای رسیدن به مرحله تقوا است:

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَی الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ»

«ای کسانی که ایمان آورده‏اید! روزه بر شما مقرر شده است، همان‏گونه که بر کسانی که پیش از شما  بودند مقرر شده بود، باشد که پرهیزگاری کنید»

هدایت کامل متقین، وابسته به بهره ‏مندی از قرآن است:

«الم ذلِکَ الْکِتابُ لارَیْبَ فِیهِ هُدیً لِلْمُتَّقِینَ»

«الم این کتابی است که در حقانیت‏ آن هیچ تردیدی نیست ومایه هدایت تقواپیشگان است»

از این رو فضیلت مهم ماه رمضان، به نزول قرآن در این ماه است:

«شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدیً لِلنَّاس»

ماه رمضان همان ماه است که در آن، قرآن فرو فرستاده شده است که مردم را راهبر است»

از این رو رابطه خاصی بین قرآن و ماه رمضان وجود دارد. همان طور که در فصل بهار، عالم طبیعت و انسان شادابی خاص و حیات مجددی پیدا می‏کند، قرآن نیز بهار دل‏ها است که با خواندن و یادگیری و فهمیدن معارف آن، دل‏ها همواره زندگی ویژه‏ای می‏ یابد. امام علی ‏علیه السلام می‏ فرماید :

 «تعلّموا کتاب الله تبارک و تعالی،فانه احسن الحدیث و ابلغ الموعظة، و تفقهوا فیه فانه ربیع القلوب»

 «کتاب خداوند - تبارک و تعالی را یاد بگیرید؛ زیرا آن زیباترین گفتار و رساترین موعظه ‏ها است و فهم در قرآن پیدا کنید؛ زیرا آن بهار دل‏ها است»

بنابراین رابطه قرآن با ماه رمضان، خیلی عمیق است و انسان با خواندن و یادگیری قرآن و تدبیر و تعمیق در آن،در این ماه می‏ تواند به حیات طیبه رسیده و شب قدر را - که با حقیقت قرآن متّحد است درک کند و بنابر فرمایش رسول خداصلی الله علیه وآله در خطبه جمعه آخر ماه شعبان، خواندن یک آیه از قرآن در ماه رمضان، معادل با ثواب یک ختم قرآن، در ماه‏های دیگر است.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «چرا ماه رمضان بهار قرآن است ؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 9 = ?