ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  6777 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
ماه رمضان، بهار قرآن

ماه رمضان، بهار قرآن

برای هر چیزی بهاری است و بهار قرآن ماه رمضان است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

رفتن به ضیافت و مهمانی خدا، وسوسه ها و ویژگی های خاصی را می طلبد. بدینسان، آنچه در این راستا اهمیت دارد اینکه، رمضان پر فضیلت ترین و بهترین ماه خدا برای اوج بندگی، عبادت و عبودیت انسان هاست و به بیان دیگر این ماه، ماه ترین ماه خدا است که در این ایام، «قرآن» این منشور آسمانی، سفره گسترده فیض الهی و کلام نورانی پروردگار برای راهنمایی و سعادت انسان ها، نازل گردیده است.

با استفاده از آیات و روایات، به روشنی ثابت می ‏شود: روزه اگر چه عبادت‏ مهمی است و دارای ثواب بسیار است؛ اما مقدمه ‏ای برای رسیدن به مرحله تقوا است.

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَی الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ»

«ای کسانی که ایمان آورده‏اید! روزه بر شما مقرر شده است، همان‏گونه که بر کسانی که پیش از شما  بودند مقرر شده بود، باشد که پرهیزگاری کنید»

هدایت کامل متقین، وابسته به بهره ‏مندی از قرآن است:

«الم ذلِکَ الْکِتابُ لارَیْبَ فِیهِ هُدیً لِلْمُتَّقِینَ»

«الم این کتابی است که در حقانیت‏ آن هیچ تردیدی نیست ومایه هدایت تقواپیشگان است»

از این رو فضیلت مهم ماه رمضان، به نزول قرآن در این ماه است:

«شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدیً لِلنَّاس»

«ماه رمضان همان ماه است که در آن، قرآن فرو فرستاده شده است که مردم را راهبر است»

از این رو رابطه خاصی بین قرآن و ماه رمضان وجود دارد. همان طور که در فصل بهار، عالم طبیعت و انسان شادابی خاص و حیات مجددی پیدا می‏کند، قرآن نیز بهار دل‏ها است که با خواندن و یادگیری و فهمیدن معارف آن، دل‏ها همواره زندگی ویژه‏ای می‏ یابد. امام علی ‏علیه السلام می‏ فرماید :

 «تعلّموا کتاب الله تبارک و تعالی،فانه احسن الحدیث و ابلغ الموعظة، و تفقهوا فیه فانه ربیع القلوب»

 «کتاب خداوند - تبارک و تعالی را یاد بگیرید؛ زیرا آن زیباترین گفتار و رساترین موعظه ‏ها است و فهم در قرآن پیدا کنید؛ زیرا آن بهار دل‏ها است»

بنابراین رابطه قرآن با ماه رمضان، خیلی عمیق است و انسان با خواندن و یادگیری قرآن و تدبیر و تعمیق در آن،در این ماه می‏ تواند به حیات طیبه رسیده و شب قدر را - که با حقیقت قرآن متّحد است درک کند و بنابر فرمایش رسول خداصلی الله علیه وآله در خطبه جمعه آخر ماه شعبان، خواندن یک آیه از قرآن در ماه رمضان، معادل با ثواب یک ختم قرآن، در ماه‏های دیگر است.

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره ماه رمضان، بهار قرآن فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ماه رمضان، بهار قرآن» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید