کد مطلب:  52089 
درج نظر
ویرایش پست
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سازمان جهانی بهداشت شیوع ویروس کرونا را "همه‌گیری جهانی" اعلام کرد

سازمان جهانی بهداشت شیوع ویروس کرونا را "همه‌گیری جهانی" اعلام کرد

سازمان جهانی بهداشت (WHO) شیوع کروناویروس را یک "همه‌گیری جهانی" اعلام کرد.
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سازمان جهانی بهداشت شیوع ویروس کرونا را "همه‌گیری جهانی" اعلام کرد - WHO has declared outbreak of coronavirus pandemic
سازمان جهانی بهداشت شیوع ویروس کرونا را "همه‌گیری جهانی" اعلام کرد - WHO has declared outbreak of coronavirus pandemic
سازمان جهانی بهداشت شیوع ویروس کرونا را "همه‌گیری جهانی" اعلام کرد - WHO has declared outbreak of coronavirus pandemic

به گزارش آسمونی : تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت از افزایش 13 برابری شمار مبتلایان به کروناویروس جدید طی دو هفته اخیر در خارج از چین خبر داد.

وی همچنین از "سطح هشداردهنده انفعال" در برابر این شیوع عمیقاً ابراز نگرانی کرد.

" همه‌گیری جهانی" به بیماری گفته می‌شود که همزمان در چندین کشور جهان شیوع یابد.

با این حال دکتر آدهانوم اظهار داشته که اعلام "همه‌گیری جهانی" برای این شیوع به معنای تغییر توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت به کشورها نسبت به اقداماتی که باید ترتیب دهند، نیست اما از دولت‌ها خواست تا با انجام "اقدامات فوری و تهاجمی" روند شیوع بیماری را تغییر دهند.

وی با بیان اینکه چند کشور تاکنون نشان داده‌اند که این ویروس قابل مهار و کنترل است، اظهار داشت چالش دیگر کشورهایی که با شیوع کروناویروس در خوشه‌های گسترده یا انتقال محلی ویروس در کشور خود مواجه‌اند، توانایی و امکان کنترل این ویروس نیست، بلکه موضوع این است که آیا این اقدامات لازم را اتخاذ خواهند کرد یا خیر.

به گفته آدهانوم، دولت‌های کشورهای درگیر کروناویروس اکنون مجبورند تا تعادل مناسبی میان حفظ سلامت، به حداقل رساندن اختلال ایجاد شده ناشی از این شیوع و احترام به حقوق بشری ایجاد کنند. وی تاکید کرد که سازمان جهانی بهداشت برای حفاظت از جان انسان‌ها و برقراری این تعادل در کنار دولت‌ها خواهد ایستاد.

کمی پیش‌تر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هشدار داده بود که ممکن است تا 70 درصد از جمعیت این کشور، معادل حدود 58 میلیون نفر به کروناویروس مبتلا شوند. این در حالی است که برخی از متخصصان این فرضیه را رد کرده و بدترین سناریوی ممکن برای آلمان را ابتلای 40 هزار نفر پیش‌بینی کرده‌اند.

مرکل با اشاره به اینکه هیچ روش درمانی مطمئنی برای این بیماری وجود ندارد، اعلام کرد تمرکز دولت بر کاهش سرعت شیوع این ویروس خواهد بود.

ایتالیا نیز تاکنون بیش از 12 هزار مبتلا و بیش از 820 قربانی ناشی از بیماری کووید-19 داشته است. نخست وزیر این کشور چندی پیش دستور قرنطینه سراسری ایتالیا را صادر کرده بود. دکتر رایان، نماینده سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که 900 نفر از بیماران در ایتالیا در شرایط بسیار بحرانی به سر می‌برند.

رایان همچنین اوضاع ایران را نیز که تاکنون 9000 مبتلا و 354 قربانی داشته وخیم اعلام کرده و اظهار داشت اگرچه سازمان جهانی بهداشت 40 هزار کیت تشخیص کروناویروس را به این کشور ارسال کرده اما ایران هنوز با کمبود دستگاه‌های اکسیژن و تنفس مصنوعی مواجه است.

به گفته دکتر رایان، اگرچه اوضاع در ایتالیا و ایران در حال حاضر وخیم است اما به زودی این شرایط در دیگر کشورها نیز حاکم خواهد شد.

شرایط در آمریکا نیز که یکی دیگر از کشورهای درگیر کروناویروس است، هرروز بدتر می‌شود. در غرب آمریکا، ایالت واشنگتن برگزاری تجمعات بزرگ در مناطق خاص را ممنوع کرده است و به همه مناطق مدارس اعلام کرده که در روزهای آینده آماده تعطیلی‌های احتمالی باشند.

در شرق آمریکا نیز فرماندار نیویورک اعلام کرده با عبور شمار مبتلایان در این کشور از مرز 1000 نفر، نیروهای گارد ملی را به "نیو روچل" اعزام خواهد کرد تا طرح قرنطینه در این منطقه اجرایی شود.

 شماری از کشورها محدودیت‌های گسترده مسافرتی را اعمال کرده‌اند.  هند اکثر ویزاهای خارجی را تا 15 آوریل به حالت تعلیق درآورده است. گواتمالا از روز پنجشنبه ممنوعیت ورود شهروندان اروپایی را اعمال کرده است.

شیلی نیز اعلام کرده هر کسی که از اسپانیا و ایتالیا وارد این کشور شود، قرنطینه خواهد شد.

هزاران پرواز در سراسر جهان با کاهش تقاضای سفر از سوی مردم به منظور مقابله با شیوع کروناویروس لغو شده است.

چندین کشور از جمله سوئد و بلغارستان و همچنین ایرلند  اولین قربانیان خود را ثبت کرده‌اند. شمار موارد تایید شده در قطر نیز از  24 مورد به 262 مورد رسیده است.

چین اما که مرکز اولیه شیوع کروناویروس بوده و تاکنون 80 هزار و 790 مورد ابتلا و 3158 قربانی داشته، کمترین میزان ابتلای جدید را روز سه‌شنبه با تنها 19 مورد به ثبت رساند.

بنا بر گزارش بی‌بی‌سی، تاکنون 125 هزار و 74 نفر در 120 کشور سراسر جهان به کووید-19 مبتلا شده‌اند که از این میان 4590 نفر جان خود را از دست داده‌ و 67 هزار و 50 نفر نیز بهبود یافته‌اند.

: برای دریافت مشاوره درباره سازمان جهانی بهداشت شیوع ویروس کرونا را "همه‌گیری جهانی" اعلام کرد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «سازمان جهانی بهداشت شیوع ویروس کرونا را "همه‌گیری جهانی" اعلام کرد» در کادر زیر بنویسید :

3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید