کد مطلب:  5083 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 7 دقیقه
راه آرامش کدام سو است؟

راه آرامش کدام سو است؟

هر که هستید و هر کجا زندگی می‌کنید آرامش را به زندگی خود دعوت کنید و آن را در ذهن خود جایگزین سازید. اگر کلام...
زمان مطالعه: 7 دقیقه

هر که هستید و هر کجا زندگی می‌کنید آرامش را به زندگی خود دعوت کنید و آن را در ذهن خود جایگزین سازید. اگر کلام و رفتار شما قرین آرامش باشد، بدون شک این ویژگی به دنیا‌ی اطراف شما نیز سرایت خواهد کرد.به خاطر داشته باشید برای رسیدن به این وضعیت ، لازم است برخی قابلیت‌های ویژه را در خود پرورش دهید و شرایط خاصی را در زندگی خویش ایجاد نمائید.

هرگز امید را از کسی سلب نکنید، شاید این تنها چیزی باشد که دارد .


رعایت نکات زیر مقدماتی است که به شما کمک می‌کند در این مسیر گام بردارید:

 

1- یاد بگیرید که گاه مسائل را رها سازید

بدین معنا که به هر مسئله‌ای دائماً گره نخورید. وقتی همیشه و همه جا در فکر مسائل خود هستید و به مرور آنها می‌پردازید، در واقع همیشه بار اضافه‌ای را با خود حمل می‌کنید که این خود سبب ایجاد اضطراب و استرس در شما می‌گردد. بیاموزید که با یک ذهن رها و آزاد زندگی کنید. این امر به شما کمک می‌کند که با هر محرک کوچک و یا مانع جزئی آشفته نشوید.

 

2- به خود و خدای خود ایمان داشته باشید

اگر به خود و خدای خود ایمان داشته باشید، به راحتی از عهده مشکلات زندگی برخواهید آمد . و ثابت قدم و مطمئن در راه رسیدن به اهداف خود گام خواهید برداشت.

 

3- مثبت اندیش باشید

اگر دیدگاه مثبت اندیشی نداشته باشید، همه‌چیز می‌تواند بی‌فایده و بی‌ثمر باشد. داشتن نگرش مثبت و امید، بهترین سلاح در مقابل ترس و اضطراب است.

 

4- نسبت به انتظارات و برنامه‌ریزی‌های خود، واقع بین و منطقی باشید

توانائی‌های خود را در موقعیت‌های خاص بشناسید و نسبت به عدم توانائی‌ها و ضعف‌های خود واقع بین باشید. هر چقدر نگرش شما نسبت به مسائل زندگی منطقی‌تر باشد، به آرامش بیشتری دست خواهید یافت.

 

5- نسبت به انسان‌ها، عشق بی‌قید و شرط خود را نثار کنید

شما می‌توانید از دوستان، هم اتاقی‌ها و هم‌ کلاسی‌های خود شروع کنید. یاد بگیرید که آنها را بدون قید و شرط دوست بدارید، در مقابل ضعف‌های آنها صبور باشید و خطاها و اهمال کاری‌هایشان را ببخشید. هر چقدر نسبت به دیگران بخشش بیشتری داشته باشید، احساس شادی و خرسندی بیشتری را تجربه خواهید کرد.

 

6- معنای فداکاری را لمس کنید

دست بخشش داشته باشید. ولی انتظار بازگشت نداشته باشید. دیگران را به شیوه‌های خودشان خوشحال کنید. به افراد بی‌پناه، یتیم و فقیر کمک کنید. برای آنهایی که خواهان یاری شما هستند پشت و پناه باشید و بدون آنکه منّتی بر آنها نهید ، تکیه‌گاهشان باشید. هر چقدر بیشتر ببخشایید، از الزامات و قید و بندها بیشتر رها خواهید شد.

 

7- افکار خود را بازسازی کنید

در افکار و عقاید خویش نسبت به شخص خود، بازنگری کنید. بیاموزید در مقابل خویشتن صبور باشید و ارزش‌ها و استعدادها و مهارت‌های خود را ارج نهید. خود را بدون هیچی قید و شرطی دوست بدارید. هر گونه ترس و تردید غیرمنطقی که در مورد خود دارید کنار بگذارید. اگر دیدگاه مثبت و سالمی را در مورد خود داشته باشید یاد خواهید گرفت که خود را بدون قید و شرط قبول داشته باشید

8- نفس عمیق بکشید

فیلسوفان هندی معتقد به وجود باوری به نام «پارنا»هستند . پارنا همان نیروی حیاتی است که ما با تنفس وارد بدنمان میکنیم .هنگامی که احتیاج به آرامش دارید نفستان را مهار کنید . بر دم وبازدمتان تمرکز کنید واجازه دهید شکمتان با آهنگ منظمی بالا وپایین برود. سپس روی بازدمتان تمرکز کنید وتا آنجا که ممکن است آن را طولانی وآهسته کنید. با تنفس عمیق شما به لایه های عمیق تر مغز ومنشا فکر می رسید آنجا که افکار نو،تصمیم های تازه ،وحتی الهام وشهود شماست! 

 

9- با خدا ارتباط برقرار کنید

حداقل نیاز انسان به خدا مانند احتیاج نوزاد است به مادر .خداوند همراه کسی است که با او همراه است. هر چه ارتباط شما با خدا ،آن نیروی عظیم وخرد لا یتناهی بیشتر وبیشتر شود آرامش ونشاط بیشتری را در خود تجربه می کنید . خداوند می فرماید :اگر مرا یاری کنید شما را یاری و قدمهای تان را استوار می کنم . یارخدا بودن در واقع «یاری کردن » به خود است .

 

10- بخندید تا شاداب بمانید

اضطراب ها را با موسیقی کاهش دهید
در افسانه های یونانی «اورفئوس» موجودات را با موسیقی آرام میکرد قطعه ای موسیقی یا شعری پیدا کنید که تداعی کننده ی آرامش برای شما باشد.از گوش دادن به موسیقی های غمناک جدا خودداری کنید زیرا مانند سم روح شما را تخریب میکند اگر با شنیدن یک نوع موسیقی در خود احساس غم واندوه میکنید بلافاصله آن موسیقی راقطع کنید زیرا این شماهستید که فرمانده ی اصلی ذهن خود هستید و اجازه می دهید چه اطلاعاتی به آن وارد شود.

 

11- با عشق کار کنید

به کارها وفعالیتهایی بپردازید که درواقع ازصمیم قلب به آنها علاقه مندید انتخاب فعالیت ها با عشق باعث غرق شدن در کار, عدم احساس گذشت زمان واز میان رفتن نگرانی ها می شود. زمانی که با عشق کار میکنید خود رابهترین میابید واین باعث احساس آرامش در شما میشود وخود را با خدا وخلق خدا پیوند می دهید .

 

12- تغییرات را بپذیرید

دنیای ما زیبایی های فراوانی دارد درختان , پرنده ها, چهره ها اما همه چیز در حال تغییر است .گاهی آرامش در ثابت ماندن و جلوگیری از جریان زندگی نیست بلکه تسلیم در برابر آن است بدون ترس از آینده یادلتنگی برای گذشته . هلن کلر می گوید : هنگامی که دری از خوشبختی به روی ما بسته می شود در دیگری باز می شود ولی ما اغلب آنچنان محو تماشای در بسته ایم که در بازرا نمی بینیم. خدا ما را با عشق آفریده وعاشق ماست وجز خوبی و نیکی چیزی برای ما نمی خواهد.

 

13- بر آرا مش درونی تمر کز کنید

در دل توفان هم آرامش نهفته است .مهم نیست که در هر زمانی از روز چه اتفاقی بیفتد .هر چه مسائل به نظر مشکل وپر درد سر بیایند،فقط باید به خلوتگاه درونی خویش بر گردیم تا آرامش را پیدا کنیم. برای دستری به خلوتگاه درونی ،چشم هایتان را ببندید وروشنایی آرام و ملایمی رادرون خود تصور کنید. این فضا جایی است که ضربان قلب شما به دستور شما آرام می تپد ، به آنجا بروید،از دور دست استاد معنویتان از راه می رسد ودر گوشتان زمزمه می کند که به هر کس ودر هر جا که می توانی خوبی کن ودر این لحظه نور سفیدی فضای دلتان را آرام می کند.

14- از نعمت ها قدر دانی کنید

خداوند می فرماید : «نعمت ها را شکر وسپاس گویید تا آن ها را برای شما زیاد کنم » . شکر گزاری به شما احساس بودن وداشتن می دهد؛ واین احساس خود،به افزایش آرامش ونشاط شما منجر می شود . نعمت های روحانی زیادی از قبیل شادی ، سلامتی ، صداقت ، و آرامش درونی به ما اعطا شده است ؛ پس امروز را صرف شادی بخشیدن به خود ودیگران کنید.فردا مخصوصاغذای سالمی بخورید.روز بعد باخودتان صادق باشید. روز بعد رادر تفکرآرام سپری کنید .این مسئله باعث باز شدن درهای بی شماری از سطوح برتر کائنات به روی شما خواهد بود.

 

15- به قوه ی شهود خود اعتماد کنید

اغلب ما احساس درونی متفاوتی نسبت به موقعیت های گوناگون داریم ولی بیشتر مواقع این حس ها را نادیده وتصمیماتمان را بر اساس منطق می گیریم . معمولا هم اغلب درمیابیم که قوه ی شهود درست بوده است . اگر شما حس می کنید که منطق بیش از حد بر احساس شما حکم فرماست ، چشمهایتان را ببندید وراه درست را به شکل گلوله ای نورانی تصور کنید که از قلبتان بیرون وذهنتان را از واقعیت پر می کند . اگر به ندای قلبتان گوش وتوصیه های وجدان را جدی بگیرید راه صحیح زندگی ورسیدن به آرامش وشادی را پیدا خواهید کرد.

 

16- تواتر روحی ونیروهای مثبت خود را افزایش دهید

از غیبت ،قضاوت نسنجیده،حسادت ،دروغ وخلاصه رنجاندن دیگران به شدت پرهیز کنید زیرا با انجام این گونه اعمال به دور خود تراکمی از نیروهای منفی جمع آوری می کنید واین تنها خودتان را عذاب می دهد. زمانی که به دیگران خوبی وکمک میکنید تجمعی از نیروهای مثبت را در اطراف خود جمع می کنید که باعث آرامش وشادی شما می شود .طبیعت منبع پر انرژی از نیروهای مثبت است پس بیشتر با آن سر کنید تا آرامش بیشتری از آن دریافت کنید.

 

17- رها شوید

ما اغلب عادت کرده ایم به الگوهای رفتاری که خودمان خلق کرده ایم ، تکیه کنیم . اگر همواره یک رفتار ثابت را تکرار کنیم همیشه همان نتیجه ی قبلی را به دست می آوریم. باید ازاین چازچوب فعالیت های عادی ومحدود کننده رها شویم . برای حل هر مسئله حداقل سه راه مختلف وجود دارد ما باید آنها را پیدا وامتحان کنیم .باید در این راه انعطاف پذیری خود را افزایش دهیم . برای این منظور همیشه از یک راه به خانه نروید ، همیشه از یک خوراکی خاص نخورید ... محرکهای متنوع موجب فکرهای متنوع وجدید میشود. به این ترتیب یاد می گیریم از عادات خسته کننده و استرس زا رهایی یابیم .

 

18- در تمام چیزها روشنایی ودرخشندگی را ببنید

اگر افکار شما تیره و تار باشد ودید گاهتان درباره ی زندگی سرد وبی روح باشد ، زندگی شما به سوی فقر وبد بختی وتاریکی کشیده می شود .در ذهنتان افکار مثبت ایجاد کنید وروی آنها تمرکز کنید . وقتی انتظار بهترین پیشامد ها را داشته باشید،در واقع نیروهای مغناطیسی خارج شده از مغزتان بر اساس قانون جاذبه بهترین را جذب می کند . خودتان را آنگونه که هستید قبول کنید وتنهاخودتان را با قبل از خودتان مقایسه کنید تا پیشرفت های خود را ببینید نه با دیگران 

: برای دریافت مشاوره درباره راه آرامش کدام سو است؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «راه آرامش کدام سو است؟» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید