ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  17235 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 9 دقیقه
کدام مواد غذایی سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند؟

کدام مواد غذایی سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند؟

افزایش متابولیسم بدن برای سلامت بدن بسیار مفید است تا انجا که متخصصان و پزشکان همیشه توصیه هایی برای افزایش...
زمان مطالعه: 9 دقیقه

افزایش متابولیسم بدن برای سلامت بدن بسیار مفید است تا انجا که متخصصان و پزشکان همیشه توصیه هایی برای افزایش سوخت و ساز بدن به افراد می کنند. زمانی که سوخت و ساز بدن بالاست باعث می شود که مواد غذایی که مصرف می شود سریع هضم شود و مشکلات چاقی و اضافه وزن و ... را به وجود نیاورد. اما چگونه سوخت و ساز بدن را افزایش دهیم؟ روش های افزایش متابولیسم بدن چگونه است؟ سایت آسمونی فهرستی از مواد غذایی که باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شوند را در این مقاله در اختیاز شما کاربران عزیز قرار می دهد که در ادامه می خوانید.

metabolizm
metabolizm

مواد غذایی برای افزایش سوخت و ساز بدن را به 4 دسته تقسیم می کنیم :

  • مواد غذایی جویدنی (Chewy Foods)
  • مواد غذایی دلچسب و مقوی (Hearty Foods)
  • مواد غذایی انرژی زا (Energizing Foods)
  • مواد غذایی با طبع گرم (Warming Foods)

مواد غذایی جویدنی

گوشت بدون چربی ، آجیل ، قهوه ، چای سبز ، چای مشکی و شکلات تلخ در این دسته جای دارند. کافئین موجود در قهوه و چای مشکی موجب افزایش متابولیسم بدن می گردد ، اما سعی کنید از اضافه کردن شیر ، خامه و یا شکر به قهوه و یا چای مشکی اجتناب کنید. کافئین محرک سیستم عصبی مرکزی است و مصرف آن موجب افزایش 5 تا 8 درصدی متابولیسم بدن ، یعنی در حدود 80 تا 128 کالری در روز ، می شود. میزان کافئین موجود در چای سبز بسیار کم است ، اما چای سبز حاوی کاتشین ، نوعی آنتی اکسیدان قوی ، است که متابولیسم در حال استراحت بدن را تا 4 درصد ، یعنی حدود 80 کالری در روز ، افزایش می دهد. شکلات تلخ دارای کافئین و کاتشین است ، اما برای اجتناب از چربی و کالری زیاد ، روزانه تنها 30 گرم شکلات تلخ مصرف کنید.

مواد غذایی با طبع گرم

این دسته شامل فلفل ، دارچین ، زنجبیل ، سیر ، میخک ، خردل و سرکه می شود. برای فعال کردن کامل کالری هر وعده غذایی ، از مواد غذایی با طبع گرم استفاده کنید. فلفل دارای ترکیبی بنام کپسایسین (capsaicin) است که مزه تند و طبع گرم فلفل به خاطر آن است. تحقیقات نشان داده است که مصرف این ماده موجب دو برابر شدن مصرف انرژی تا چند ساعت پس از غذا می شود. حتی فلفل ملایم نیز حاوی ترکیباتی است که به گیرنده های عصبی چسبیده و پیام های مربوط به چربی سوزی را به مغز می فرستند و در نتیجه موجب سوزاندن 100 کالری در روز می شوند. دارچین ، میخک ، برگ بو و سیر نیز در افزایش متابولیسم کمک شایانی می کنند.

پیروی از رژیم غذایی حاوی مواد غذایی ذکر شده بسیار آسان است و به احتمال زیاد قبلاً نیز هر روز از این مواد مصرف کرده اید. سعی کنید مواد غذایی ذکر شده را جایگزین تنقلات کنید. اگر مصرف کالری روزانه خود را در حدود 1500 کالری نگه دارید ، در عرض یک ماه ، 6 کیلو وزن کم خواهید کرد.

فهرستی از مواد غذایی برای افزایش سوخت و ساز بدن:

گردو

اکثر مغزهای روغنی شامل حجم معینی از اسیدهای چرب امگا- 3 و اسید آلفا می باشند. البته بعضی از آنها دارای میزان ناچیزی از اسیدهای چرب امگا-3 هستند.

به هر حال قهرمان واقعی چربی ها در اکثر مغزها چربی های اشباع نشده تک زنجیره ای است. گردو ها در واقع یک منبع غنی از اسیدهای چرب امگا-3 هستند.

30 گرم گردو تقریباً 3 گرم اسید آلفالینولنیک برای شما مهیا می کند.

زنجبیل

قرن هاست که از زنجبیل استفاده می شود تا به این طریق به بهبود اختلالات دستگاه هاضمه کمک شود. زنجبیل همچنین می تواند به کاهش التهاب عضلات ، افزایش جریان خون در عضلات و ریکاوری عضلات کمک کند. در مطالعات بی شماری نشان داده شده که این ماده غذایی منجر به افزایش کالری سوزی می شود.

جو دوسر

این کربوهیدرات کند هضم به حفظ سطح قند خون کمک می کند و سطح انسولین را پایین نگه می دارد، بنابراین و با این ویژگی می تواند دامنه فرآیند چربی سوزی را بالا نگه دارد.

در حقیقت، پژوهش ها نشان داده است بدنسازانی که به مصرف کربوهیدرات های کند هضم در صبح می پردازند چربی بیشتری در کل روز و در طی نشست های تمرینی و در مقایسه با کسانی می سوزانند که به مصرف کربوهیدرات های سریع الهضم می پردازند.

آووکادو

چربی های اشباع نشده تک زنجیره ای در آووکادو همچنین شامل یک کربوهیدرات بسیار جالب به نام مانو هپتولوز است. یک قند که در واقع ترشح انسولین را کند می کند و منجر به افزایش جذب کلسیم می شود و هر دو مورد فوق به جهت تقویت بخشی فرآیند چربی سوزی مهم اند.

ماهی آزاد

این ماهی یکی از غنی ترین منابع اسیدهای چرب ضروری امگا-3، EPA و DHA است . متفاوت با روغن تخم کتان که به مهیا سازی یک نوع امگا – 3 می پردازد که باید به EPA وDHA تبدیل شود. ماهی آزاد بدن شما را با ذخیره از آنها مهیا می کند، ذخیره مستقیمی که نیازی به تبدیل شدن ندارد. با این شیوه شما یک ذخیره قابل وصول از چربی ها به دست می آورید که فرآیند چربی سوزی را به کار می اندازند و از عملکرد ذخیره چربی ممانعت می کنند.

دانه سویا

دانه سویا خاستگاه مستقیم پروتئین سویاست که نشان داده شده به ساخت عضله به فرم دیگر فرم های پروتئین وی و گوشت گوساله می پردازد.

سویا نشان داده شده که به فرآیند چربی سوزی کمک می کند به این صورت که منجر به کاهش اشتها و جذب کالری می شود.

آب

این عنصر حیاتی بهترین دوست در فرآیند نبرد با چربی بدن است. مطالعات نشان داده که با نوشیدن 2 فنجان آب سرد می توان منجر به افزایش دامنه متابولیک تا 30 درصد شد.

ارزیابی شده که نوشیدن روزانه 2 فنجان آب سرد قبل از صبحانه ، ناهار و شام طی یک سال می تواند منجر به سوزاندن 17400 کالری اضافی شود. این میزان کالری تقریباً برابر با 5/2 کیلوگرم چربی در بدن است.

روغن برزک

شامل اسیدهای چرب امگا- 3 منجر به بیداری ژن هایی می شوند که محرک فرآیند چربی سوزی و از کار افتادن ژن هایی می شوند که منجر به افزایش ذخیره چربی می شوند.

گریپ فروت

یک مطالعه مفصل نشان داده افرادی که به مصرف نیمی از یک گریپ فروت می پردازند، موفق به کاهش 3 کیلو گرم طی 12 هفته می شوند. تحقیقات نشان داده بعضی از افراد در همین مدت زمانی موفق به کاهش 5 کیلوگرم حتی بدون رژیم شده اند. گریپ فروت منجر به کاهش سطح انسولین می شود و این به موجب حضور یک ماده شیمیایی در گریپ فروت به نام نارینگین است که از تجمع چربی در بدن جلوگیری می کند.

عسل

بله، عسل یک قند است. اما اگر منصف باشیم باید بگوییم که به لحاظ محتوی شاخص گلیسمیک پایین است. حفظ سطح انسولین در پایین ترین وضعیت به صورت پایدار به مراقبت از یک محیط چربی سوز در بدن کمک می کند. عسل، همچنین یک منبع غنی از متابولیت های اکسید نیتریک (NO ) است. در نهایت ، آن بدین معناست که در واقع منجر به تقویت آزاد سازی چربی از سلول های چربی بدن می شود.

کره بادام زمینی

منبع دیگری از چربی های اشباع نشده – تک زنجیره ای است که می تواند در واقع به فرآیند چربی سوزی کمک کند. چیزی که جالب است این است که بسیاری از تولید کنندگان غذایی کره های بادام زمینی کم چرب تولید می کنند. البته، آنها جای این چربی های اشباع نشده تک زنجیره ای سالم را با کربوهیدرات هایی به نام قند عوض می کنند. از این نوع کره بادام زمینی بپرهیزید و به انواع طبیعی آن بچسبید و به این طریق نوعی از چربی را که خواهان دور ماندن از آن هستید، چربی های ترانسفر، به برنامه غذایی تان نیفزایید.

تخم مرغ ها

بله ، ما تخم مرغ ها را در رده غذاهای عضله ساز لیست می کنیم. بنابراین چگونه تخم مرغ می تواند یک غذای چربی سوز هم باشد؟

پژوهش ها نشان داده افرادی که روزشان را با خوردن تخم مرغ شروع می کنند نه تنها کالری کمتری در سراسر روز مصرف می کنند، بلکه به صورت قابل توجهی چربی بیشتری از دست می دهند.

فلفل های تند

فلفل های تند شامل جزء فعالی به نام کپسیسین هستند. یک ماده شیمیایی که می تواند منجر به افزایش کالری سوزی به همان خوبی کاهش اشتها و جذب غذا شود.

افزایش چربی سوزی به ویژه وقتی حاصل می شود که کاپسیسین با کافئین استفاده شود.

بروکلی

این کربوهیدرات فیبروز شامل کربوهیدرات یا کالری زیادی نیست. اما می تواند باعث شود احساس سیری کنید.به همین دلیل است که یک ماده غذایی عالی برای لاغر شدن محسوب می شود.

بروکلی همچنین شامل رنگیزه های شیمیایی است که می تواند در افزایش عملکرد فرآیند چربی سوزی موًثر باشد.

روغن زیتون

شبیه آووکادو ، روغن زیتون یک منبع عالی از چربی های اشباع نشده تک زنجیره ای است.

که نه تنها سطح نوع بد کلسترول را پایین می آورد و منجر به بهبود سلامتی قلبی می شود، بلکه همچنین احتمال بیشتری می رود که تحت عنوان منبع سوخت مورد استفاده واقع شود. یعنی این احتمال کمتر وجود دارد که به عنوان چربی به شکمتان بچسبد.

عدس

یک فنجان عدس 35٪ از مصرف روزانه شما به آهن را تأمین می‌کند و این برای اکثر ما که دچار کمبود آهن هستیم خبر بسیار خوبی محسوب می‌شود. وقتی از یک ماده ‌مغذی کمبود داشته باشید، متابولیسم بدن شما پایین می‌آید زیرا بدن آنچه که برای عملکرد خوب نیاز دارد را دریافت نمی‌کند.

لبنیات کم چرب

لبنیات که سرشار از کلسیم و ویتامین D هستند و به حفظ و ساخت حجم عضلانی کمک می‌کنند، که آن هم برای بالا نگه داشتن متابولیسم بدن الزامی است.

مواد غذایی حاوی پروتئین

پروتئین به دلیل دیر هضم بودنش هم باعث سیری می شود و هم انرژی بیشتری صرف هضم آن می شود. مصرف وعده های پروتئینی در طول روز متابولیسم بدن را در بالاترین حالت حفظ می کند، گذشته از این پروتئین خاصیت گرمازایی بسیار بالایی دارد، یعنی شما حدود 30٪ از کالری‌های غذا را در طی هضم آن می‌سوزانید (بنابراین یک تکه مرغ که 300 کالری دارد، برای تجزیه 90 کالری می‌سوزاند).

سبزیجات شاخه دار

سبزیجات پرفیبر غیر نشاسته ای دارای بیشترین مقدار مواد ترموژنیک ( موادی که برای تجزیه شان در بدن بیشترین مقدار انرژی لازم است ) هستند و همچنین تأثیر کمی بر سطح انسولین دارند که به تنظیم متابولیسم بدن کمک می کنند. بهترین انتخاب های گیاهی کلم، جوانه کلم بروکسل، مارچوبه، بروکلی، گل کلم، اسفناج، کاسنی فرنگی، کرفس، گوجه فرنگی، فلفل ها و لوبیاهای چشم بلبلی و سفید هستند که همگی حاوی فولات، بتاکاروتن، کلسیم، منیزیم و فیبر بوده و سرشار از ویتامین A ، C  و K هستند.

سبزیجات برگ دار

اضافه کردن سبزیجات برگ دار به غذا نه تنها باعث افزایش حجم غذا بدون افزایش کالری آن می شود، بلکه سرشار از مواد مغذی ( ویتامین هایA ، C ، K ، فولات، کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و فیبر ) هستند و خیلی راحت در برنامه روزانه تان جای می گیرد. به راحتی می توانید اسفناج را به سالادتان اضافه کرده و دانه خردل یا انواع کلم را به سوپ هایتان اضافه کنید تا نه تنها در مقابل بیماری ها مقاوم شوید بلکه شکم تان هم حسابی تخت شود !

چای سبز

چای سبز و البته بسیاری از مکمل های کاهش وزن حاوی آنتی اکسیدانی به نام « EGCG » است. این آنتی اکسیدان با سوزاندن کالری اضافه و استفاده از چربی ذخیره شده به عنوان انرژی باعث افزایش دمای بدن یا تولید گرمای بیشتر در بدن می شود.

ادویه

غذاهای پر ادویه و تند سرعت متابولیک بدن را به طور موقت افزایش می دهند. کاپسایسین، ترکیبی که در فلفل تند وجود دارد، بدن را تحریک می کند تا هورمون های استرس بیشتری، از جمله آدرنالین  ترشح کند. در نتیجه سرعت متابولیسم بدن و نیز توانایی بدن برای سوختن کالری بیشتر افزایش می یابد. زنجبیل و سیر هم دمای بدن را بالا می برد و فرایند سوختن چربی های بدن را افزایش می دهد. سیر همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و از بروز سرما خوردگی و آنفلوآنزا پیش گیری می کند.

کافئین

کافئین یکی از قوی ترین ترکیبات مناسب لاغری است که هر روز و هر لحظه در دسترس است! کافئین مانع از تجزیه ترکیبی موسوم به « camp » می شود، این ترکیب با تحریک چربی های ذخیره شده باعث سوختن آن ها به عنوان انرژی می شود.

سرکه

سرکه، نمونه ضعیفی از اسید سیتریک است که تأثیر بر کاهش گلوکز دارد. مطالعه ای که به تازگی در ایتالیا انجام شده، نشان داده که وقتی شرکت کنندگان در این آزمایش فقط یک قاشق غذاخوری سرکه ( به عنوان چاشنی سالاد ) به وعده های غذایی خود اضافه کردند، قند خون بعد از غذایشان 30 درصد کمتر شد. کنترل قند خون همچنان یکی از جزئیات ضروری کاهش وزن و لاغر ماندن است.

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره کدام مواد غذایی سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «کدام مواد غذایی سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند؟» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید