کد مطلب:  10318 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
وقتی‌ آش و حلیم میلیونی می‌شوند

وقتی‌ آش و حلیم میلیونی می‌شوند

1394/04/03هر سال در ماه رمضان بازار فروش‌ آش و حليم داغ مي‌شود. به گزارش آسمونی امسال قيمت هر كيلو گرم آش و حليم...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

when-prices-are-soup-and-halim-million
when-prices-are-soup-and-halim-million

1394/04/03

هر سال در ماه رمضان بازار فروش‌ آش و حلیم داغ می‌شود. به گزارش آسمونی امسال قیمت هر کیلو گرم آش و حلیم در خیابان‌های پایتخت 10هزار تومان است. رییس اتحادیه کباب، حلیم و غذای سنتی تهران، قیمت مصوب هر کیلوگرم حلیم درجه‌ یک را 10 هزار تومان و هر کیلوگرم حلیم درجه2 را 9 هزار تومان اعلام کرد. حسین محمدی با اشاره به افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت انواع آش گفت: « امسال بعد از افزایش قیمت 10 تا 15 درصدی، هر کیلو‌ آش شله قلمکار 9500 تومان، ‌اش رشته 8500 تومان و انواع دیگر آش 5000 تومان فروخته می‌شود.»

این در حالی است که براساس گزارش میدانی، قیمت فروش آش و حلیم در مغازه‌های مختلف پایتخت یکسان است و هر کیلو حلیم یا آش حداقل 10 هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت هر کیلو گرم‌ آش شله قلمکار پارسال 7500 تومان، هر کیلو گرم آش رشته7000 تومان و هر پرس انواع‌اش 5000 تومان بوده است. براین اساس به نظر می‌رسد قیمت انواع آش امسال با افزایش 10 تا 15 درصد همراه نبوده و قیمت هر کیلو آش شله‌قلمکار و رشته امسال 20 درصد افزایش پیدا کرده است که با درصد ذکر شده توسط رییس اتحادیه همخوانی ندارد. قیمت هر پرس انواع آش هم از 5000 تومان به 8500 تومان رسیده که نشان‌دهنده افزایش 70 درصدی نسبت به قیمت‌های اعلامی در سال گذشته است.

هر چند رییس اتحادیه کباب، حلیم و غذای سنتی تهران اطلاعات از قبل محاسبه شده و دقیقی ارایه نکرد ولی در میان تعداد شاغلان در هر واحد فروشنده کباب و حلیم و غذاهای سنتی را 7، 8 نفر اعلام کرد. به گفته محمدی در حال حاضر اتحادیه مذکور 5000 زیر مجموعه دارد که 2500 واحد از آنها پروانه‌دار و 2500 واحد دیگر در حال کسب پروانه هستند. او با اشاره به افزایش 15 درصدی هزینه تولید صنف کباب، حلیم و غذاهای سنتی، سود حاصل از فروش برای کارفرما را ناچیز اعلام کرد و گفت: «بیشتر درآمد ما صرف حقوق کارگر و هزینه انرژی و مواد اولیه می‌شود و سود قابل توجهی نصیب ما نمی‌شود.» محمدی گردش مالی روزانه هر واحد مغازه کباب و حلیم فروشی را 500 هزار تومان عنوان کرد.

بر این اساس با احتساب 5000 واحد فعال و درآمد روزانه متوسط 500 هزار تومانی، گردش مالی متوسط روزانه صنف کبابی و حلیم و غذاهای سنتی به روزانه دو میلیارد و 500 میلیون تومان می‌رسد که این عدد در ماه به 75 میلیارد تومان می‌رسد. به گفته او حداقل فروش روزانه حلیم و آش در هر واحد مغازه بین 100 تا200 هزار تومان است. این در حالی است که براساس گزارش میدانی خبرنگار « اعتماد» هر مغازه حلیم فروشی و ‌آش‌فروشی در ماه رمضان به‌طور متوسط 100 کیلو حلیم و 100 کیلو آش می‌پزد. با احتساب 10 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم‌ آش و حلیم فروش روزانه هر واحد در روز به یک میلیون تومان می‌رسد که بر این اساس درآمد ماه رمضان مغازه‌های مذکور از دو دیگ‌ آش و حلیم به 30 میلیون تومان می‌رسد.

این در حالی است که به نظر می‌رسد روزانه مغازه‌های بزرگ و معروف بسیار فرا‌تر از رقم مذکور برود و با پخت 5 دیگ با گنجایش 100 کیلو روزانه 5 میلیون تومان درآمد کسب کنند که این درآمد در ماه به 150 میلیون تومان می‌رسد. به گفته فروشندگان حلیم و آش کل دیگ‌های پخته شده در هر روز فروخته می‌شود ولی مشتری همچنان وجود دارد ولی به دلیل کمبود جا واحدهای کوچک فروشنده امکان پخت بیش از یک دیگ در روز را ندارند. به گفته رییس اتحادیه کباب، حلیم و غذاهای سنتی درآمد روزانه هر واحد صنفی این اتحادیه به‌طور متوسط بین 100 تا 200 هزار تومان در روز است و اعدادی که ما در دنیای واقعی در سطح شهر می‌بینیم گردش مالی فراتر از اعداد مذکور را نشان می‌دهد. نکته جالب در گفت‌وگو رییس اتحادیه کباب، حلیم و غذاهای سنتی تهران این بود که وی در پاسخ به سوالات اعداد و ارقام تقریبی و غیر دقیقی ارایه می‌کرد. او البته به مشکل تداخل صنفی اشاره کرد و گفت: با همکاری وزرات بهداشت، نیروی انتظامی و اماکن اقداماتی مثبت در ماه‌های گذشته برای جلوگیری از فعالیت واحدهای متخلف انجام شده است.

: برای دریافت مشاوره درباره وقتی‌ آش و حلیم میلیونی می‌شوند فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «وقتی‌ آش و حلیم میلیونی می‌شوند» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید