کد مطلب: 49678 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
وقتی خودروسازان روی هوا پیش فروش می کنند!

وقتی خودروسازان روی هوا پیش فروش می کنند!

طبق قانون هوای پاک، فروش خودرو از سال 99 ملزم به رعایت استاندارد یورو 5 است در حالی خودروسازان داخلی اقدام به...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

طبق قانون هوای پاک، فروش خودرو از سال 99 ملزم به رعایت استاندارد یورو 5 است

در حالی خودروسازان داخلی اقدام به پیش‌فروش محصولات خود با موعد تحویل سال آینده کرده‌اند، که سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید این اقدام در تضاد با قانون هوای پاک است. در نامه‌ای که دیروز محمد مهدی میرزایی قمی، رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست خطاب به فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران خودرو منتشر کرده، نسبت به پیش‌فروش خودروهای با استاندارد آلایندگی یورو 4 هشدار و ممنوعیت این کار را یادآور شده است. در نامه موردنظر آمده که «براساس ماده 4 قانون هوای پاک، پیش‌فروش خودروهای دارای استاندارد یورو4 برای سال آینده ممنوع بوده و خودروسازان باید قبل از هرگونه اقدام به فروش و پیش‌فروش (با موعد تحویل سال 99)، نسبت به اخذ مجوز آلایندگی برای محصولات خود اقدام کنند.» ازآنجاکه ایران خودرو پیش‌فروش چهار محصول خود را با موعد تحویل سال آینده، از دیروز آغاز کرده، رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در نامه‌ای ‌به مدیرعامل این شرکت خواستار توقف فروش شده است. وی همچنین تاکید کرده که در صورت انجام پیش‌فروش موردنظر، سازمان حفاظت محیط زیست اقدامات پیگیری قانونی لازم را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

با توجه به نامه منتشره، چالش قبلی خودروسازان و محیط زیست بر سر استانداردهای آلایندگی، دوباره سر باز کرده و احتمالا طی روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت. این چالش از آنجا آغاز شد که در آیین‌نامه اجرایی ماده 4 قانون هوای پاک (مصوب مجلس شورای اسلامی)، مقرر شد فروش و شماره‌گذاری خودروهای دارای استاندارد یورو4 از ابتدای سال 98 ممنوع شود. بر این اساس، خودروسازان ملزم شدند از ابتدای این سال محصولات خود را به استاندارد یورو5 تجهیز و اقدام به فروش آنها کنند. این در حالی بود که خودروسازان زیر بار نرفته و برای تعویق این ماده قانونی با سازمان محیط زیست وارد مذاکره شدند. در نهایت سازمان محیط زیست با درخواست خودروسازان موافقت و مقرر شد ممنوعیت فروش خودروهای دارای استاندارد یورو4 یک سال به تعویق بیفتد و از ابتدای سال 99 اجرایی شود. با وجود این توافق اما خودروسازان باز هم از دولت خواستند ارتقای استاندارد آلایندگی از یورو4 به یورو5 را به تعویق بیندازد. بر این اساس، انجمن خودروسازان ایران چندی پیش دو پیشنهاد به دولت ارائه کرد که اولی بر تعویق استاندارد یورو5 تا پایان تحریم‌ها مبتنی و دیگری معافیت «خودروهای مونتاژی در حال ترخیص»، «خودروهای گیربکس اتوماتیک» و «خودروهای گازسوز» از این استاندارد بود.

حالا هم که خبر می‌رسد با وجود فرصت یک ساله‌ای که سازمان حفاظت محیط زیست بابت ارتقای استاندارد به خودروسازان اعطا کرده، آنها باز هم خواستار مهلت بیشتری هستند و ماده 4 قانون هوای پاک را در پیش‌فروش‌های خود (با موعد تحویل سال 99) رعایت نکرده‌اند. در واقع خودروسازان اقدام به پیش‌فروش محصولاتی کرده‌اند که نشانه‌ای از استاندارد یورو5 در آنها نیست. به عبارت بهتر، گویا خودروهایی که قرار است در قالب پیش‌فروش‌های امسال خودروسازان، طی سال آینده تحویل مشتریان داده شود، یورو4 هستند و این موضوع با ماده 4 قانون هوای پاک همخوانی ندارد.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «وقتی خودروسازان روی هوا پیش فروش می کنند!»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 7 = ?