کد مطلب: 57162 درج نظر
آخرین ماه کامل سال 2020 را کی و چطور ببینیم؟

آخرین ماه کامل سال 2020 را کی و چطور ببینیم؟

ماه سرد شامگاه 30 دسامبر،‌ آخرین و سیزدهمین قرص ماه کامل است که در سال 2020 میلادی دیده خواهد شد.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

سال 2020 مملو از پدیده‌های آسمانی خاص بود؛ از ماه‌ کامل آبی‌رنگ همزمان با جشن هالووین و ستاره تازه دنباله‌دار نیووایز در تابستان گرفته تا خورشیدگرفتگی تماشایی، و نیز مقارنه بزرگ مشتری و زحل که همزمان با شب یلدا روی داد.

اما شاید آخرین پدیدهٔ سماوی امسال قرص «ماه سرد» آن باشد که اخترشناسان می‌گویند به‌هنگام طلوعش درخششی نارنجی‌فام خواهد داشت. ماه کامل آخر سال را در نیمکرهٔ شمالی، به‌دلیل آغاز فصل زمستان، «ماه سرد» لقب داده‌اند.

به گزارش آسمونی به نقل از یورونیوز فارسی، ماه در ساعت 3:29 به وقت گرینویچ، چهارشنبه 30 دسامبر (6:59 دقیقهٔ بامداد 10 دی ماه، حدود ده دقیقه به طلوع آفتاب) به درخشندگی 100 درصد می‌رسد.

اما بهترین وقت تماشای ماه کامل نه در این ساعت بلکه نزدیک به هنگام غروب خورشید است. پدیدهٔ ماه کامل همواره در هنگام طلوع ماه در ابتدای شب به بهترین شکل دیده می‌شود و ماه کامل، در آسمان کشورهای شرقی، تقریبا از نقطهٔ مقابل خورشید که در مغرب غروب می‌کند در آسمان پدیدار می‌شود.

پس نکتهٔ مهم آن است که زمان مناسب بین غروب خورشید و طلوع ماه را در همان روز پیدا کنیم و در هوای گرگ‌ومیش به تماشای ماه کامل بنشینیم. تنها وقتی که می‌توان یک ماه کامل را در آسمانی تقریبا روشن دید همین موقع است،‌ حال چه در شهر چه در بیرون شهر.


بهترین زمان مشاهدهٔ این قرص ماه سرد در اروپا و ایران نزدیک غروب روز چهارشنبه 30 دسامبر است. برای نمونه ساعت 4:10 دقیقه در لندن اگر به‌سوی شرق نگاه کنیم قرص ماه کامل را خواهیم دید.

ماه سرد شامگاه 30 دسامبر،‌ آخرین و سیزدهمین قرص ماه کامل است که در سال 2020 میلادی دیده خواهد شد.

معرفی نویسنده:

نویسنده ر‌ُمان و فعال در بخش‌های مُد و زیبایی، آرایشی و آشپزی
هم‌چنین علاقمند به سریال‌های کره‌ای و اطلاع رسانی در این خصوص داخل آسمونی

ثبت نظر درباره «آخرین ماه کامل سال 2020 را کی و چطور ببینیم؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 7 = ?