کد مطلب: 44818 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ماجرای پخش نشدن قسمت جدید گاندو چه بود؟

ماجرای پخش نشدن قسمت جدید گاندو چه بود؟

پنجشنبه گذشته درحالی‌ که بسیاری از مخاطبان تلویزیون منتظر تماشای قسممت 13 سریال «گاندو» بودند، ناگهان با پخش‌ نشدن قسمت جدید این مجموعه مواجه شدند.
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]
ماجرای پخش نشدن قسمت جدید گاندو چه بود - What was the story of not distributing Gando's new episode ماجرای پخش نشدن قسمت جدید گاندو چه بود - What was the story of not distributing Gando's new episode

به گزارش آسمونی:پنجشنبه گذشته درحالی‌که بسیاری از مخاطبان تلویزیون منتظر تماشای سریال «گاندو» بودند، ناگهان با پخش‌نشدن قسمت جدید این مجموعه مواجه شدند.

مجموعه تلویزیونی «گاندو» کمی پس از آنکه ‌روی آنتن رفت، به‌دلیل سوژه خاص و فضای جذابش توانست مخاطبان زیادی از سلایق مختلف را به‌خود جذب کند. حول محور سریال جدید شبکه 3 در فضای مجازی و رسانه‌ها، دیدگاه‌های مختلفی شکل گرفت و کاربران شبکه‌های اجتماعی از ضعف‌ها و قوت‌های آن گفتند. فارغ از کیفیت «گاندو» که جای نقد دارد، همین داغ‌شدن موضوع سریالی در فضای مجازی و رسانه‌ها، دلیلی بر موفقیت نسبی‌اش است. حالا با پخش‌نشدن قسمت جدید این سریال در پنجشنبه گذشته، حواشی‌ای به‌وجود آمده که بررسی آن بااهمیت است. در ابتدا، کمی به جزئیات «گاندو» اشاره می‌کنیمجزئیاتی‌ازسریال

آقای جواد افشار، یکی از کارگردانان نسبتا پرکار تلویزیون است. او مجموعه‌های «غروب بی‌پایان»، «سایه سکوت»، «پول کثیف»، «جابربن‌حیان»، «روز رفتن»، «گل یا پوچ»، «روزهای زیبا»، «لبه آتش»، «سی‌امین روز»، «مادرانه»، «کیمیا»، «برادر» و «آنام» را کارگردانی کرده است. برخی کارهای او پربیننده و برخی هم ناموفق بوده است. حالا افشار در تجربه‌ای جدید، به‌سراغ ساخت قصه‌ای امنیتی رفته است. طبیعتا تولید مجموعه‌ای اکشن، آن‌هم در ایران و تبدیل سوژه‌ای واقعی به فیلمنامه و سپس تصویری‌کردن آن،کار ساده‌ای نیست. معذوریت‌های امنیتی از یک سو و سختی تصویرکردن سکانس‌های اکشن در ایران، آن‌هم در شرایطی که از شهرک سینمایی و امکانات لازم خبری نیست، قطعا کار دشواری است. جیسون رضاییان، خبرنگار ایرانی-آمریکایی واشنگتن‌پست در ایران، چند سال به اتهام جاسوسی بازداشت شده بود. او در آمریکا متولد و بزرگ شده و تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی دارد. مهم‌ترین اتهامات ضدامنیتی رضاییان، نفوذ در اماکن مهم دولتی و افشای برنامه‌های «ضدتحریمی ایران» ازجمله هویت واسطه‌های تجاری و ماهیت شرکت‌های همکار ایران در فرایند دورزدن تحریم‌ها و جاسوسی از برنامه هسته‌ای ایران است. جیسون رضاییان، روزنامه‌نگار واشنگتن‌پست که سال‌ها درباره روابط ایران و آمریکا نوشته بود، حالا خودش به بخشی از داستان تبدیل شده است. او مهره ارزشمندی برای کاخ‌سفید بود که تیر93 به‌اتهام جاسوسی در ایران دستگیر و 18 ماه بعد، یعنی در دی‌94، یک پای مبادله تاریخی ایران و آمریکا شد. اهمیت این شخص برای اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا و دوستان دموکراتش چنان بود که تقریبا در تمامی مذاکرات هسته‌ای، جان کری، وزیر خارجه آمریکا، نامی از او پیش کشیده بود. وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا، نیز در طول مذاکرات، جایی گفته بود در‌صورتی‌که جیسون در تبادل قرار نگیرد، کل مذاکرات ملغی خواهد شد؛ مذاکرات محرمانه‌ای که 18 ماه طول کشید و خروجی و نتیجه آن فرود جت ایرفورس سوئیسی در مهرآباد برای انتقال جیسون و همراهانش ابتدا به سوئیس و آلمان و سپس به آمریکا بود؛ اما هواپیمای دیگری از طرف ایران در فرودگاه سوئیس نشسته بود. درمقابل، آمریکا به استرداد مبلغ درخورتوجهی از پول‌های بلوکه‌شده ایران و تعدادی از شهروندان ایرانی بازداشت‌شده در آمریکا متعهد شد. ساخت فیلم و سریال‌هایی اینچنینی در ایران سابقه طولانی ندارد؛ برعکس آمریکایی‌ها که بلافاصله پس از هر اتفاق مهم امنیتی، از آن فیلم و سریال می‌سازند و با آب‌و‌تاب فراوان، حتی شکست‌هایشان را پیروزی جلوه می‌دهند. حالا در «گاندو» قرار است به یکی از اتفاقات مهم، پیچیده و خاص امنیتی کشورمان اشاره شود.قضیه‌چیست؟

حاشیه به‌وجود‌آمده برای «گاندو» چیست؟ وقتی قسمت دوازدهم این سریال پخش شد، به روال همیشگی‌اش در انتهای سریال، بخش «آنچه خواهید دید» نمایش داده شد. پلانی درباره جیسون رضاییان پخش شد که نشان‌دهنده همکاری او با برخی نهادهای دولتی و نزدیکی‌اش با آن‌ها بود. شب بعد، ناگهان درحالی‌که مخاطبان منتظر پخش قسمت سیزدهم بودند، با بازپخش گزیده قسمت‌های قبل مواجه شدند. اندکی بعد در شبکه‌های اجتماعی پیام‌هایی منتشر شد که دلیل این اتفاق را نشان می‌داد. کاربران فضای مجازی معتقد بودند قسمت جدید این سریال به‌دلیل پخش سکانس‌های مربوط به جیسون رضاییان و ارتباطش با برخی دولتی‌ها، به ممیزی رسیده و برای همین روی آنتن نرفته است.

اصل قضیه چه بوده است؟ طبق اطلاع  پس از پخش قسمت دوازدهم «گاندو»، برخی دولتی‌ها ازجمله مشاوران «آشنا»ی دولت از ورود قصه این سریال به موضوع مذکور باخبر و بلافاصله وارد معرکه می‌شوند و روی حدود سه سکانس از قسمت سیزدهم دست می‌گذارند. آن‌ها به شبکه 3 فشار می‌آورند این سکانس‌ها را حذف کند. حالا باید بپرسیم این سکانس‌ها چه بوده است؟ ظاهرا همکاری و حضور جیسون رضاییان در برخی نشست‌ها و جلسات دولت و ارتباط نزدیکش با برخی دولتی‌ها نمایش داده شده است. فشار دولتی‌ها به شبکه همانا و مقاومت سازندگان سریال همانا. دلیل پخش‌نشدن قسمت سیزدهم مخالفت سازندگان سریال با اعمال این ممیزی‌ها بوده است. ظاهرا تا لحظه نگارش این گزارش، شخص جواد افشار از اعمال این ممیزی‌ها سر باززده و این کار را مانند شرحه‌شرحه‌کردن قصه دانسته است. نکته مهم این است که محور اصلی قصه «گاندو»، جیسون رضاییان است و طبق اسناد موجود در پرونده این جاسوس، بخشی از جرایم او درباره نهادها و افراد وابسته به دولت بوده است. طبیعی است که درادامه قصه و با پررنگ‌شدن نقش رضاییان در روند آن، در دیالوگ‌ها و سکانس‌های مختلف این ماجرا هم پررنگ شود. حالا با این رویه برخی دولتی‌ها، قرار است سرنوشت «گاندو» چه شود؟ آیا فشار آن‌ها نتیجه می‌دهد و با قصه‌ای تکه‌پاره مواجه می‌شویم یا اینکه سازندگان این سریال دربرابر خواسته‌های طرف مقابل مقاومت خواهند کرد؟ ظاهرا نمایش برخی از جزئیات پرونده پیچیده جیسون رضاییان و آگاهی مردم از آن، به‌صلاح برخی‌ها نیست.

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «ماجرای پخش نشدن قسمت جدید گاندو چه بود؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

7 - 4 = ?