کد مطلب: 43043 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ماجرای حضور نیروهای نظامی ایران در ونزوئلا چیست؟

ماجرای حضور نیروهای نظامی ایران در ونزوئلا چیست؟

به گزارش آسمونی:اخیرا ادعایی از سوی پمپئو وزیر خارجه آمریکا درباره ایران مطرح شد که واکنش یکی از مسئولین...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

ماجرای حضور نیروهای نظامی ایران در ونزوئلا چیست؟
ماجرای حضور نیروهای نظامی ایران در ونزوئلا چیست؟

به گزارش آسمونی:اخیرا ادعایی از سوی پمپئو وزیر خارجه آمریکا درباره ایران مطرح شد که واکنش یکی از مسئولین ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران را در پی داشت.

وضعیت سیاسی ونزوئلا در یک ماه اخیر با دخالت‌های آمریکا وارد مرحله جدیدی شده است و احتمال بروز یک کودتای نظامی با دخالت ایالات متحده وجود دارد.

آمریکایی‌ها با استفاده از دست نشانده‌های سیاسی خود همچون "خوان گوایدو" تلاش می‌کنند تا دولت قانونی حاکم بر این کشور را سرنگون کنند. در حقیقت ایالات متحده با پوشش کمک‌های انسان دوستانه تلاش می‌کند تا بر نفت و گاز این کشور غنی از منابع نفتی آمریکای لاتین سیطره پیدا کند.

در یک ماه اخیر استفاده از تاکتیک کودتای نظامی موجب شده تا احتمال یک تقابل بین آمریکا و ونزوئلا افزایش یابد. مسئولین سیاسی ایالات متحده مدعی هستند که برخی کشور‌ها از جمله روسیه، ایران و حتی چین در خاک ونزوئلا دارای نیروی نظامی هستند و ونزوئلا به روسیه برای حمایت و حضور نظامی در این کشور مقادیر زیادی طلا به روس‌ها هدیه داده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگویی اختصاصی باخبرگزاری ای‌بی‌سی، ضمن طرح ادعا‌هایی بی‌اساس، با اشاره به لزوم «خروج نیرو‌های ایرانی» از ونزوئلا اظهار کرد، «هر کشوری که مانع ایجاد دموکراسی مردمی در ونزوئلا شود، باید این کشور را ترک کند، ما از ایرانی‌ها، روس‌ها و کوبایی‌ها می‌خواهیم که خاک ونزوئلا را ترک کنند.»

what-is-the-story-of-the-presence-of-iranian-troops-in-venezuela
what-is-the-story-of-the-presence-of-iranian-troops-in-venezuela

همچنین شبکه دویچه وله به نقل از رئیس ستاد فرماندهی مناطق جنوب ایالات متحده آمریکا، مدعی شد: «نیرو‌های امنیتی کوبا بخش مهمی از وظایف گارد حفاظتی نیکلاس مادورو را برعهده گرفته‌اند. از سوی دیگر چین کمک‌های سایبری در اختیار مادورو گذاشته است.»

دریادار کریگ فالر به کمیته نیرو‌های مسلح سنای آمریکا گفته است: بر اساس گزارش‌های مراقبتی که دریافت کرده، نیرو‌های امنیتی روسیه نیز وارد ونزوئلا شده‌اند. این ژنرال بلندمرتبه ارتش آمریکا همچنین نسبت به حضور جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا ادعا‌هایی را مطرح کرد.

اما جمهوری اسلامی ایران ادعای اخیر وزیر خارجه و ژنرال ارشد آمریکایی را رد کرده است. سردار سرتیپ علی عبداللهی معاون هماهنگ کننده ستاد کل نیرو‌های مسلح درباره ادعای پمپئو مبنی بر حضور نیرو‌های ایرانی در ونزوئلا اظهار کرد: آمریکایی‌ها هر از چند گاهی ادعا‌های واهی مطرح می‌کنند تا فضای جامعه جهانی را بهم بریزند. ونزوئلا نیازی به داشتن نیرو در کشور خود ندارد.

همچنین سردار محمدرضا نقدی معاون فرهنگی سپاه درباره ادعای آمریکا مبنی بر حضور نیرو‌های ایرانی در ونزوئلا گفت: آمریکایی‌ها هر جایی که متحمل شکست می‌شوند اینگونه ادعا‌های بی اساس را مطرح می‌کنند و ونزوئلا نیازی به حضور نیروی ایرانی ندارد.

کارشناسان معتقدند گزارش‌سازی‌های مسئولین وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون برای توجیه گسترش حضور نظامی آمریکا در آمریکای لاتین و مرکزی آن چنان ناشیانه صورت می‌گیرد که فرماندهان باتجربه نظامی آمریکا هم حاضر نیستند آن را تأیید کنند. برای مثال در سال 2008 نیز پنتاگون چنین ادعایی را مطرح کرده بود که فرمانده منطقه جنوب ارتش آمریکا این ادعا را رد کرده بود.

ماجرای حضور نیروهای نظامی ایران در ونزوئلا چیست؟
ماجرای حضور نیروهای نظامی ایران در ونزوئلا چیست؟

رئیس جمهور ونزوئلا بر این باور است که فشار‌ها و جوسازی‌های اخیر آمریکایی‌ها علیه ونزوئلا به منظور دستیابی به منابع عظیم نفتی این کشور صورت می‌گیرد. مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راشاتودی تصریح کرد: چیزی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ونزوئلا به دنبالش است، نفت و ثروت‌های ونزوئلا نظیر طلا، گاز، الماس و ثروت‌های دیگر است. در ونزوئلا جنگ و مداخله نظامی اتفاق نخواهد افتاد، اما معنی آن این نیست که ما برای دفاع از سرزمینمان آماده نیستیم. من از همه ابزار‌های ارتباطی استفاده می‌کنم تا از کل جهان بخواهم تا دیوانگی دونالد ترامپ را متوقف کرده و آن را محکوم کنند. ونزوئلا هرگز تسلیم نخواهد شد.

تلاش آمریکا برای ضربه زدن به ونزوئلا و دستیابی به منابع عظیم این کشور موجب شده تا آن ها، جمهوری اسلامی و برخی کشور‌ها همچون روسیه و چین را آماج اتهامات خود قرار دهند. اما همانطور که یکی از مسئولین ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد این اقدام با هدف به هم زدن فضای جامعه جهانی مطرح شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

در صورت نیاز به راهنمایی در خصوص موضوع فوق از طریق تلفن ثابت با شماره 02170705154 تماس بگیرید.

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «ماجرای حضور نیروهای نظامی ایران در ونزوئلا چیست؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 8 = ?