ارز مرجع یعنی چه ؟ | آسمونی
کد مطلب: 6467 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ارز مرجع یعنی چه ؟

ارز مرجع یعنی چه ؟

آسمونی : به پول‌های خارجی ارز گفته می‌شود. به گفته دیگر به واحدهای پولی که در کشورهای دیگر جز کشور اصلی داد...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به پول‌های خارجی ارز گفته می‌شود. به گفته دیگر به واحدهای پولی که در کشورهای دیگر جز کشور اصلی داد و ستد شود به صورت کلی ارز گفته می‌شود.

یکی ازتفاوت‌های بین معاملات مالی در داخل کشور و مبادلات بین‌المللی این است که درتجارت داخلی نیاز به پرداخت و دریافت وجوه بر حسب پول رایج ملی است اما در معاملات خارجی معمولا این وجوه به شکل پول‌های رایج و معتبر خارجی، پرداخت می‌شود.

مثلا در ایران برای انجام مبادلات، از ریال استفاده می‌شود، در آلمان مارک و آمریکا دلار آمریکا، اما وقتی یک ایرانی بخواهد از آمریکا کالایی را تهیه کند باید در ازای آن دلار آمریکا بپردازد، بنابراین باید بر اساس یک رابطهٔ مبادلهٔ تعریف شده (نرخ ارز) ریال بدهد و دلار بگیرد و با آن کالا را بخرد.

از زمانی که ما برای اولین بار بعد از 33 سال تحریم صادرات شدیم(یعنی کسی ازمون نفت نخرد) اتفاقی که می افتاد این بود که دیگه ارز یعنی پول های بین المللی مثل یورو و دلار کسی به ما نمی داد نتیجه اش این میشد که ما پول نداشتیم بریم خرید کنیم.

چند راه حل برای دولت باقی می ماند که دو مورد از همه قوی تر بود:

1-از ذخایر ارزی استفاده کنند تا ببینند در آینده چه اتفاقی می افتاد.

2- ارز را به کالاهای ضروری تخصیص بدهند یا به عبارت ساده بیاند جیره بندی کنند.

راه حل اول که مشخص است موقتی است و دوامی نداشت و باتوجه به اینکه ایران یک کشوری است روی خط زلزله و... وچون زمانی هم که این اتفاقات می افتد باید از ذخیره ارز برای همین دولت راه دوم را برگزید.

از اون روز بود که دیگه دولت برای کارهای غیر ضروری مثل مسافرت تفریحی,خرید کالاهی لوکس و...ارز در اختیار مردم نگذاشت و این باعث شد دلار از1226تومان به3600تومان(البته با نوسان)برسد.

در حال حاضر دولت برای تولید کننده گان(مثلا درتولید کنتربرق سه زمانه یک قطعش هست ما در داخل کشور نمی تونیم تولید کنیم و باید وارد کنیم)اومده بازاری ایجاد کرده و بهش ارز می دهد حدود2500تومان(که تحویل این ارز پس از ثبتنام تولید کننده حداقل40روز طول می کشد) اما همچنان برای خرید مایحتاج ضرئری مردم مثل گندم و...ار ارز1226تومان اسفاده می شود.

ارز1226تومان می شود ارز مرجع

ارز2500تومان می شود ارز مبادله ای

ارز3600تومان می شود ارز بازار آزاد

تعریف نرخ ارز

منظور از ارز هر وسیله‌ای است که به صورت اسکناس، حواله یا چک در مبادلات خارجی جهت پرداخت‌ها استفاده می‌شود و منظور از نرخ ارز خارجی عبارت است از مقداری از واحد پولی ملی که برای بدست آوردن واحدپول کشور دیگر باید پرداخت شود.

همچنین می‌توان نرخ ارز را، ارزش برابری یک واحد پول خارجی به پول داخلی دانست.به عبارت دیگر بهای خرید یا فروش یک واحد پول خارجی به پول رایج کشور را نرخ ارز می‌گویند. برای اطلاع از جدیدترین نرخ دلار و ارز امروز روی لینک زیر کلیک نمایید:

قاعدهٔ قیمت‌های یکسان

قیمت یک‌کالای خارجی در داخل کشور، وابسته به قیمت آن‌کالا در مبدا و همچنین نرخ ارز آن‌کشور است. طبق این‌قاعده اگر هزینه‌های‌جنبی مبادله، ناچیز باشد، قیمتیک‌کالا در همه جا با توجه به قیمت‌ارز، یکسان خواهد بود و در شرایط ایده آل قدرت خریدیک ارز در داخل و خارج یکسان خواهد بود.

برابری قدرت خرید

اگر قاعدهٔ قیمت یکسان را به مجموعه‌ای از کالاها یا سبد مصرفی یک جامعه تعمیم دهیم، به قاعدهٔ برابری قدرت خرید می‌رسیم. با فرض برابری قدرت خرید در مورد همه کالاها و امکان تهیه تمامی آن‌ها از دیگر کشورهای جهان، رابطهٔ نرخ ارز را می‌توان به صورت زیر نوشت:

قیمت سبد کالاهای خارجی / قیمت سبد کالاهای داخلی = نرخ ارز

به این معنی که درصد تغییرات نرخ ارز، برابر است با تفاضل تغییرات تورم داخلی و خارجی.

اگر نرخ تورم در داخل و خارج یکسان با شد، نرخ ارز نیز بدون تغییر باقی می‌ماند؛

اما اگر تورم داخلی بیشتر از تورم خارجی شود، در نتیجه انتظار افزایش نرخ ارز نیز وجود دارد؛

و همچنین اگر نرخ تورم داخلی کمتر از تورم خارجی بشود، نرخ ارز کاهش خواهد یافت.

 

 

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره ارز مرجع یعنی چه ؟ فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «ارز مرجع یعنی چه ؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 * 8 = ?