مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  4986 
9 نظر
9 نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تفاوت تمساح با کروکودیل و سوسمار چیست؟

تفاوت تمساح با کروکودیل و سوسمار چیست؟

دو تا از گروه‌هاي خزندگان امروزي مارمولک‌ها و کروکوديل‌ها هستند. مارمولک‌ها تنوع بسيار زيادي دارند؛ از...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

دو تا از گروه‌های خزندگان امروزی مارمولک‌ها و کروکودیل‌ها هستند. مارمولک‌ها تنوع بسیار زیادی دارند؛ از گکوهای دیواری گرفته که در خانه‌های همه‌ی ما زندگی می‌کنند و به سادگی به آن ها مارمولک دیواری می‌گوییم تا بزمجه‌های غول‌پیکر جنوب شرق آسیا که مردم آن‌جا به آن‌ها اژدهای کومودو می‌گویند، همه‌ی این‌ها انواعی از مارمولک‌ها هستند. آفتاب‌پرست، ایگوانا، مارمولک‌های زیرزمینی با دست و پاهای خیلی کوتاه که تا حدی شبیه مار شده‌اند، اینها همه مارمولک‌ هستند. گاهی‌اوقات به‌جای کلمه‌ی مارمولک‌ (هر نوعی که باشد) به سادگی می‌گویند «سوسمار».

پس سوسمار نام دیگری برای مارمولک‌هاست. مثلاً مارمولک‌های روی دیوار خانه‌تان «سوسمار» هستند. ولی نمی‌توان از این نام برای نامیدن کروکودیل‌ها استفاده کرد. کروکودیل‌ها و انواع مختلف آن‌ها در سراسر جهان مثل کایمن و الیگاتور همگی در فارسی با عنوان عمومی «تمساح» شناخته می‌شوند.

نکته‌ی جالب این‌جاست که چند صد سال پیش وقتی مردم می‌گفتند «نهنگ» هم منظورشان کوروکودیل بوده و هرگز از کلمه‌ی نهنگ برای نامیدن پستانداران بزرگ دریایی یا همان وال‌ها استفاده نمی‌کردند اما در قرن بیستم این کلمه‌ی نهنگ، شد کلمه‌ی اختصاصی برای نامیدن وال‌ها و در عوض ما از عنوان تمساح برای نامیدن اعضای راسته کروکودیل‌ها استفاده می‌کنیم. مهم‌ترین و جالب‌ترین تفاوت تمساح‌ها با خزندگانی مثل سوسمار‌ها (مارمولک‌ها) و مارها، کامل شدن دیواره‌ی میانی قلب است. همه‌ی خزندگان قلب چهارحفره‌ای دارند (اگر به شما گفته‌اند سه حفره‌ای است یک اشتباه گل‌درشت مرتکب شده‌اند.) منتها دیواره‌ی دو بطن در اغلب آن‌ها کامل نیست و مقدار بسیار کمی از خون دو بطن می‌تواند با هم قاتی شود. اما در تمساح‌ها (و نیز پرندگان که آخرین گروه خزندگان هستند) این دیواره کامل کامل است و هیچ راهی برای ترکیب خون دو بطن وجود ندارد. البته میان آئورت تمساح‌ها یک مجرای کوچک به‌نام مجرای پانیزی وجود دارد که کارش تنظیم فشار خون کل بدن و فشار خون ششی است. این مجرای پانیزی در آئورت قرار دارد نه در دیواره‌ی بطن پس می‌توان گفت قلب سوسمارها (و نیز مارها و …) چهارحفره‌ای ناقص است و قلب تمساح‌ها (و پرندگان) چهار حفره‌ای کامل.

تفاوت بین کروکودیل و تمساح

اولین تفاوت بین راسته آنها می باشد که از راسته crocodilians می باشند. کروکودیل ها از خانواده crocodylidae می باشند در صورتیکه تمساح ها و کایمن ها از خانواده alligatoridae هستند..تفاوتهای فیزیکی بهترین راه برای درک تفاوت بین این دو حیوان می باشد ، کروکودیل خیلی بزرگ ، باریک ، با پوزه ای به شکل V ، در صورتیکه تمساح ها دارای پوزه ای پهن و U شکل می باشند . پوزه پهن تمساح ها بسیار پرقدرت بوده و به راحتی میتواند شکار هایی همچون لاک پشت را گرفته و با پوزه خود پوشش شکار را خرد کنند .

در کنار و حاشیه پا های پشتی تمساح ها ( کروکودیل ها ) حاشیه ای دندانه دار وجود دارد که در آلیگاتور ها دیده نمی شود. همچنین در آلیگاتور ها انگشت های پای عقب شبکه ای و پرده دار است ( تا نصف انگشت ). آلیگاتور ها بیشتر در آب های شیرین مثل دریاچه ها و برکه ها زندگی می کنند و این آب ها را ترجیه می دهند در حالی که تمساح ها ( کروکودیل ها ) آب دریا را بیشتر ترجیح می دهند. البته اعضای هر دو خانواده می توانند در هر دو نوع آب زنده بمانند.

 

پوزه باریک کروکودیل ها اگرچه بسیار قدرتمند است ، ولی برای شکار لاکپشت ها مناسب نیست ولی شکار ماهی ها و پستانداران براحتی توسط کروکودیل ها صورت میگیرد.

دیگر تفاوت کروکودیل ها و تمساح ها در آرواره آنهاست . آرواره بالائی و پائینی کروکودیل تقریبا هم اندازه و هم پهناست ، بنابراین دندانها روی خط آرواره ای و هنگامی که دهان کروکودیل بسته است ، نمایان می باشد و در معرض دید قرار میگیرد . آنها همچنین دارای 4 دندان بزرگ روی آرواره پائینی میباشند و هنگامیکه حیوان دهان خود را میبندد این دندانها در سوراخهایی روی آرواره بالائی فرو میروند (کمی عقبتر از سوراخهای بینی) .

تمساح ها از طرف دیگر دارای آرواره پهن بالائی هستند ، هنگامیکه حیوان دهان خود را میبندد دندانهای آرواره پائینی در حفره هایی روی آرواره بالائی فرو میرود و از دید مخفی میشود ، و تنها دندانهای آرواره بالائی نمایان میشوند . 4 دندان بزرگ آرواره تحتانی در کروکودیل ها نمایان و در تمساح ها از دید پنهان می باشد .

از دیگر تفاوتهای فیزیکی در خصوص رنگ این حیوانات میباشد ، کروکودیل ها دارای رنگ آمیزی زیتونی روشن تا قهوه ای هستند در صورتیکه تمساح ها به رنگ سیاه می باشند . همچنین تمساح ها آبهای تازه را ترجیح میدهند در صورتیکه آبهای شور و گاهی زندگی در اقیانوس برای کروکودیل ها مناسب تر است .

تمساح ها و کروکودیل ها دارای غددی روی زبان خود میباشند ، کروکودیلها از این غدد برای دفع نمک اضافی استفاده میکنند . به نظر میآید که در تمساح ها این قابلیت از بین رفته و تحمل آبهای شور تا حدی برایشان مقدور می باشد . باور زیست شناسان بر این است که کروکودیل ها تا حدی از تبار اقیانوس میباشند .

کروکودیل ها و تمساح ها هر دو دارای مراکز حساس نقطه مانند روی آرواره بالائی و پائینی خود می باشند که کمی شبیه ته ریش جلوه میکند . این مراکز حساس حیوان را در برابر تغییرات فشار آب محافظت میکنند ، و گمان میرود که این امر برای مکان یابی شکار و به دام انداختن آن موثر باشد . این مراکز حساس " ارگانهای حساس پوستی ( ISOs ) " نامیده می شوند که تا قبل از این به " گیرنده های فشار پوستی ( DPRs ) " مشهور بودند . علاوه بر اینکه هردو حیوان دارای این ارگانها روی آرواره خود هستند ، در کروکودیل سرتاسر بدن نیز توسط ارگانهای حساس پوستی پوشیده شده . برخی از محققین بر این باور هستند که " گیرنده های فشار پوستی ( DPRs ) " در کروکودیل ها با محافظت در برابر میزان شوری در ارتباط می باشد .

عموما تمساح ها در مقایسه با کروکودیل های وحشی و پرخاشگر آبهای شور رام تر و مطیع تر می باشند ، و بیشتر از کروکودیل ها نیز رشد میکنند .

البته در همه گونه ها استثناء وجود دارد و این قاعده کلی همیشه قابل استناد نمی باشد . به عنوان مثال ، میانگین رشد تمساح ها در حدود 14فوت (3 الی 4 متر) می باشد ، در صورتیکه کروکودیل ها میتوانند تا 19فوت (5 تا 8 متر) حتی بیشتر نیز رشد کنند . این گفته در یک گونه کروکودیل به نام " کوتوله آفریقایی " صدق نمیکند و این گونه تا 5فوت (1.5 متر) رشد میکند . همچنین ماگر هندی یک نوع کروکودیل با پوزه ای به شکل U می باشد ، در صورتیکه پوزه کروکودیل ها V شکل می باشد .

در بحث لانه سازی ، کروکودیل ها تخم های خود را زیر گل و لای یا ماسه در نزدیکی آبهای راکد یا مردابها دفن میکنند ، در صورتیکه تمساح ها در نزدیکی آبهای تازه و جاری و روی پشته هایی از گیاهان لانه سازی میکنند .

کروکودیل های ایالات متحده امریکا تنها در جنوب فلوریدا پیدا می شوند ، اگرچه در بخشهایی از جزایر رودخانه کارائیب ، آمریکای مرکزی و آفریقای جنوبی نیز دیده شده اند . تمساح ها در نواحی جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا زندگی میکنند ، و نکته جالب توجه اینکه جنوب فلو ریدا تنها مکان شناخته شده در دنیا میباشد که تمساح ها و کروکودیل ها با هم و به صورت اجتماعی در یک منطقه زندگی میکنند .

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره تفاوت تمساح با کروکودیل و سوسمار چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تفاوت تمساح با کروکودیل و سوسمار چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید