کد مطلب:  1163 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
چه چیزی دختر را دختر و پسر را پسر می کند؟

چه چیزی دختر را دختر و پسر را پسر می کند؟

مغز صورتي يا مغز آبي ؟ خانم ليز اليوت  متخصص بيولو‍‍ژي عصبي در پاسخ به اين سئوال مي گويد : " نه خير فقط اين...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

مغز صورتی یا مغز آبی ؟ خانم لیز الیوت  متخصص بیولو‍‍ژی عصبی در پاسخ به این سئوال می گوید : " نه خیر فقط این رفتار والدین است که موجب این تفاوت می شود که بعداً روی ادامه تکامل کودک اثر گذار است ". مجسم کنید یک عضو جدید به خانواده اضافه می شود و همه می خواهند او را در آغوش بگیرند با او بازی کنند واو را نوازش کنند یک گربه کوچولو در آن لحظه برای همه یک مسئله جانبی است که این گربه نر یا ماده است . در مورد کودک انسان هم در ابتدا غیر از این نیست ، اگر ما بعد از اولین سونوگرافی به چگونگی رشد وتکامل بعدی کودک فکر نکنیم . حتی ازاولین لحظه تولد در بیمارستان نامی را که به مچ نوزاد می بندند هم به رنگ صورتی یا آبی است که نشانه جنسیت او می باشد .

پروفسور لیز الیوت (lise Eliot ) در کتابی با عنوان " رنگها  ، مغز صورتی یا مغز آبی "  که در سال 2009 به چاپ رسیده  و بسیار مورد  توجه خوانندگان آمریکایی قرار گرفته است . روی جلد این کتاب عکس پسر بچه ای با  پلور آبی پشت به پشت یک دختر بچه با پلوری صورتی چاپ شده است . سئوال اینستکه آیا مغز آنها هم همینطور متفاوتند ؟ این نوع موضوعات در حال حاضر خیلی مورد توجه قرار دارد ، اما روی کتاب پروفسور الیوت که در موسسه پزشکی شیگاگو مشغول بکار و تحقیق است آمده : چگونه ما می توانیم این تفاوتهای کوچک را قبل از اینکه خیلی بزرگ شوند از بین ببریم ؟ خانم الیوت می گوید : " جنسیت و تفاوتهای آن برای  ما که  شیفته فلسفه مارس و ونوس هستیم بسیار جالب است ولی واقعیت اینستکه  تفاوت بین مغز پسر و دختر چیزی نیست که از نظر بیولوژیک تعین شده باشد ، بلکه این خاصیت انعطاف پذیری مغز می باشد . این حتی در مورد بزرگسالان هم صدق می کند که مغز انسان دائماً در حال تغییر است . خانم الیوت معتقد است همه  انسانها با تفاوتهایی متولد می شوند، ولی ما باید بدانیم که مغز کودکان در اثر رفتار والدین و تفاوتهایی که جامعه و تبلیغات بعلت جنسیت آنها پیش می گیرند باعث تغییرات در فرم گیری مغز آنها می شوند .

تحقیقات و نظریات دیگری هم در این زمینه وجود دارند، همانند نظریه خانم روان درمان Louann Brizndine  که در کتابی با عنوان " مغز زنانه "( Das Weibliche Gehirnِ ) در سال 2006 مطرح شده است.   او در این کتاب  قدرت احساسی و ترحم زنانه را مورد تحسین قرار داده و معتقد است که احساسات زنانه یک صفت بیولوژیک و طبیعی است که خدا به زنان اعطا کرده است . مسلماً این نظریه مورد توجه بسیاری از خوانندگان قرار گرفته است . ولی پروفسور الیوت این نظریه را مورد انتقاد قرار داده و معتقد است که این نظریه از نظر علمی کاملاً بی اعتبار است. تحقیقات دیگر در این زمینه همانند " نتیجه تحقیقات گروه محققین مرکز تحقیقاتی کمبریج Simon Baron-Cohen  یا تحقیقات روانشناس Steven Pinken از دانشگاه هاروارد  که هر دو نظریه خانم لئون بریزندین روان درمان را تائید می کنند . آنها برای اثبات نظریه خودشان از تحقیقی نام می برند که در آن بالای گهواره نوزادان تصویر یک صورت خندان و یک موبایل را آویزان می کنند و میزان توجه آنها را اندازه گیری می کنند  . در این تحقیق متوجه می شوند که نوزادان دختر بیشتر به چهره توجه دارند در حالیکه نوزادان پسر توجهشان بیشتر متوجه موبایل می باشد.

پروفسور الیوت معتقد است این فقط یک تفسیر اقرار آمیز از این تحقیق است ، زیرا خود محققین هم تفاوت بین زن و مرد را سکسی می یابند . در واقع  نتیجه این تحقیق در مورد دختران 49 به 41 درصد و در مورد پسران 46به 52 در صد بوده است و این نشانه تفاوت تکان دهنده ای نمی باشد . پروفسور الیوت از این مسئله انتقاد می کند که تحقیقات دیگری هم این نظریه را رد می کنند ولی متاسفانه همه آنها به فراموشی سپرده شده اند . بنظر پروفسور الیوت مغز نابالغ نوزادان از بدو تولد و با اولین نفس تحت تاثیر محیط اطرافشان قرار می گیرند و مسلم است که نوزادان  به این عناصر واکنش نشان می دهند که البته این واکنشها اصلاً ارتباطی با جنسیت آنها ندارند.

بنظر انتقادی پروفسور الیوت پیشرفت تکامل بیولوژیک بین نوزادان دختر و پسر در شنوایی ، بینایی و بویایی با ریتم مشابه پیش نمی رود ، آنطور که آمار نشان می دهد کودکان دختر از جهت سخنگویی کمی جلوتر از همسالان پسر خود هستند،وپسران از نظر شناسایی محیط کمی جلوتر از دختران همسن خود می باشند .  این تفاوت کوچک بمرور زمان  تحت تاثیر محیط اطراف کودکان روز بروز بزرگتر می شود و بعنوان تفاوتهای جنسییتی شناخته و عنوان می گردد . بنظر پروفسور الیوت تفاوت بین مغز دختران و پسران به اندازه فاصله  مارس با ونوس نیست ، بلکه به اندازه فاصله داکوتای شمالی با داکوتای جنوبی است  .

مسلماً این فاصله را می توان با آموزشهای هدف دار کوتاه تر کرد زیرا هر برنامه آموزشی و یادگیری سلولهای عصبی بخصوصی را تحت تاثیر قرار می دهد و ایجاد ارتباطات نوی عصبی می کند و موجب ترشحات مواد مغزی مهمی می گردد. مثلاً در خون مردانی که تازه پدر شده اند مقدار زیادی هورمون وابستگی یعنی اوکسیتوکسین(oxytocin ) واسوپرسین ((Vasopressin و پرولاکتین (Prolactin ) یافت می شود که نسبت به سایر مردان بیشتر است . <BR>پروفسور الیوت می گوید : " مغز پسران همانند مغز مردانی که آنها را تربیت می کنند انعطاف پذیر است و شاید هم کمی بیشتر ."  تاثیر آموزش را یکی از تحقیقات  دانشگاه  Emory چنین نشان می دهد، در این تحقیق تعدادی کودک 8 تا نه ساله را طی یک بازی پازل آموزش می دهند که در این بازی آنها باید با تکه های پازل چهره انسانهای مختلفی را کامل می کردند ، جالب این است که بعد از این آموزش تحقیقی کودکان چه دختر و چه پسر می توانستند در زندگی واقعی هم علائم غیر کلامی چهره اطرافیان خودشان را بخوبی معنی کنند .

مسلماً عدم آموزشهای خاص مانع از تکامل و پیشرفت مغز می شود و مغز فرد نمی تواند آنطور که باید تکامل یابد . پرفسور الیوت که خود مادر دو پسر و یک دختر است نشان می دهد که نه تنها از نظر علمی بلکه از نظر تجربی هم در تعلیم و تربیت صاحب نظر می باشد . او در اولین کتابش هم که در 800 صفحه و در مورد تکامل مغزی و عصبی نوزادان نوشته شده به خوبی ثابت کرده که آنچه می نویسد پایه های علمی و تجربی محکمی دارند . این متخصص بیولوژی عصبی معتقد است، که با پسران باید خیلی حرف زد بجای اینکه آنها را با بازی های تکنیکی تنها رها کرد ، و  دختران را باید تشویق به رقابت کرد و آمادگی برای ریسک کردن آموخت ، خصوصاً در دنیایی که هر روز پیچیده تر و مشکل تر می شود . آنچه که نه تنها از نظر علمی بلکه از نظر تجربی هم در تعلیم وتربیت تجربه لازم را دارد نشان  پروفسور الیوت می نویسد : " پسران ما باید هوش عاطفی خود را افزایش دهند و دختران هم باید در انجام کارهای تکنیکی  ورزیده شوند . امروزه امکانات آموزشی برای دختران خیلی پیشرفته تر از دههای گذشته شده است ، اما در مورد پسران راحت تر است وقتی که دعوا  یا تنبلی می کنند هورمون تستوسترون را مقصر بدانیم ".

بهترین کار این است که بجای توجه به تفاوتهای بین دختران و پسران فقط به تفاوتهای بیولوژیک آنان نگاه کنیم، در این صورت به آنها کمک کرده ایم که توانایی ها و استعدادهای خودشان را به بهترین نحو گسترش دهند . ما باید تا جایی که می توانیم  گودال بین دختران و پسران را پر کنیم وبالاخره این جنگ جنسیتی را خاتمه دهیم .

 - منبع : تازه های روانشناسی

: برای دریافت مشاوره درباره چه چیزی دختر را دختر و پسر را پسر می کند؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «چه چیزی دختر را دختر و پسر را پسر می کند؟» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید