کد مطلب: 8019 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاسوعا چه روزی است؟

تاسوعا چه روزی است؟

آسمونی : تاسوعا، روز نهم ماه محرم است. تاسوعا از ریشه تسع به معنای نه و نهم، فقط بر نهمین روز محرم اطلاق شده...
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

تاسوعا، روز نهم ماه محرم است. تاسوعا از ریشه تسع به معنای نه و نهم، فقط بر نهمین روز محرم اطلاق شده است.

روز نهم ماه محرم که معروف به تاسوعا است، آخرین روزی بود که امام حسین علیه السلام و یارانش شبانگاه آن را درک کرده بودند و این روز به شب عاشورا پیوند خورد. بدین جهت در نزد مسلمانان و محبان اهل بیت علیهم السلام از اهمیت بالایی برخوردار است .

مسلمانان تاریخ ساز ایران اسلامی همچون بسیاری از مسلمانان سراسر گیتی، این روز را منتسب به غیرت ا... و ساقی دشت کربلا، حضرت ابوالفضل العباس (ع) میدانند، بسان روز عاشورا گرامی داشته و به سوگواری می پردازند.

تاسوعا بزرگداشت شهادت اسوه ایثار و ادب و دلاوری و وفا و حقگزاری عباس بن علی (ع) است و با گذشت بیش از هزار و سیصد سال ، هنوز تاریخ، روشن از کرامتهای اوست و نام او با وفا و ادب و مردانگی همراه است.

تاسوعای سال 61 هجری امام حسین و یارانش در محاصره‏ نیروهای کوفه بودند.

روزی بود که آب را به روی اهل بیت و یاران امام بسته بودند. راه ها همه تحت کنترل بود تا کسی به امام نپیوندد. تهدیدهای سپاه عمر سعد، جدی‏تر و حالت‏ تهاجمی آنان به سوی خیمه‏ ها بیش تر می‏ شد.

عصر روز پنجشنبه تاسوعا، ابن سعد با دستوری که از ابن زیاد دریافت کرده بود، آماده جنگ با امام حسین‏ شد. گروهی از سپاه‏ کوفه به سوی خیمه‏ گاه امام تاختند. امام کنار خیمه ‏اش نشسته و به شمشیر تکیه داده بود.

حضرت زینب، صدای هم همه مهاجمان را شنید. امام را که خواب،چشمانش را ربوده بود بیدارکرد. سید الشهدا، خوابی را که آن لحظه دیده بود ،

نقل کرد که رسول خدا به او فرمود :

پیش ما می‏ آیی.امام حسین‏ برادرش حضرت عباس را همراه جمعی جلو فرستاد تا از هدف‏ مهاجمان آگاه شوند.

چون فهمیدند که به قصد جنگ یا گرفتن بیعت آمده ‏اند،به دستورامام،آن شب را مهلت طلبیدند تا به عبادت و نماز بپردازند. درگیری به فردا موکول شد.

امام صادق‏ در باره محاصره شدن سید الشهدا در روز عاشورا فرموده است:

«تاسوعا یوم حوصر فیه الحسین و اصحابه بکربلاء و اجتمع علیه خیل اهل الشام و اناخواعلیه و فرح ابن مرجانة و عمر بن سعد بتوافر الخیل و کثرتها و استضعفوا فیه الحسین واصحابه و ایقنوا انه لا یاتی الحسین ناصر و لا یمده اهل العراق؛

تاسوعا روزی است که حسین‏ و اصحاب او در کربلا محاصره شدند . سپاه شامیان بر ضد آنان گرد آمدند.ابن‏ زیاد و عمر سعد نیز از فراهم آمدن آن همه سواران خوشحال شدند و آن روز،اما حسین‏ و یارانش را ناتوان شمردند و یقین کردند که دیگر برای او یاوری نخواهد آمد و عراقیان ‏نیز او را پشتیبانی نخواهند کرد.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «تاسوعا چه روزی است؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

7 - 2 = ?