گواهی SSL چیست؟ | آسمونی
کد مطلب: 38974 درج نظر
گواهی SSL چیست؟

گواهی SSL چیست؟

به گزارش آسمونی ، کلمه SSL مخفف عبارت Secure Socket Layer به معنای “لایه امن پروتکل” است. SSL یک پروتکل استاندارد و...
زمان مطالعه: 1 دقیقه
گواهی SSL چیست؟
گواهی SSL چیست؟


به گزارش آسمونی ، کلمه SSL مخفف عبارت Secure Socket Layer به معنای “لایه امن پروتکل” است. SSL یک پروتکل استاندارد و رایج امنیتی رمزنگاری شده است که در آن داده‌های مبادله شده بین سرویس دهنده (Server) و سرویس گیرنده (Client) توسط کلیدهای خاصی خصوصی و عمومی رمزنگاری (Encrypt) شده و در سمت دیگر رمزگشایی (Decrypt) می‌شود. امنیت در این پروتکل دو طرفه است؛ یعنی در هر دو طرف، فرایند رمزنگاری و رمزگشایی انجام می‌گیرد. بسیاری از سرویس دهندگانی که اطلاعات و داده‌های حساس مانند اطلاعات کارت‌های بانکی (مثلاً در شبکه بانکی کشور)، کارت‌های شناسایی، رمزهای عبور مهم و … را بین خود و سرویس گیرنده رد و بدل می‌کنند، از پروتکل‌های امنیتی مانند SSL استفاده می‌کنند. وبسایت‌هایی که از پروتکل امن SSL جهت رمزگذاری داده‌ها استفاده می‌کنند، معمولاً از طریق پروتکل HTTPS (به جای حالت عادی و غیر امن آن یعنی HTTP) با سرویس گیرنده‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. در مرورگرها، اینگونه وبسایت‌ها معمولاً با علامت قفل سبز (به معنای ارتباط امن سالم) نشان داده می‌شوند. پروتکل SSL ، یک استاندارد وب برای رمزنگاری اطلاعات بین کاربر و وب سایت است. اطلاعاتی که توسط یک اتصال SSL جابجا می شوند بصورت رمزنگاری شده ارسال می شوند و برای همین از دزدیده شدن و یا استراق سمع اطلاعات جلوگیری می شود. SSL این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا بتوانند با خیال راحت اطلاعات خصوصی خود همانند شماره کارت اعتباری ، را با یک وبسایت در میان بگذارد.

 

SSl به زبان ساده

هنگامی که شما به یک مغازه مراجعه می کنید می دانید که وجه پرداختی را به چه کسی تحویل می دهید و در صورت بروز مشکل باید به چه کسی مراجعه کنید.

اما در سایت های اینترنتی کاربران نمی توانند با اطمینان کامل خرید خود را انجام دهند. هنگامی که کاربران به یک وب سایت مراجعه می کنند و قصد پرداخت مبلغی را دارند در مقابل انتظار دارند تا بدانند این مبلغ را به چه کسی پرداخت کرده اند و یا در صورت بروز مشکل به چه شخصی باید مراجعه کنند و باید اطمینان داشته باشند اطلاعات مبادله شده آن ها قابل تداخل نیست.

 

اطلاعات بیشتر و تخصصی درباره گواهی SSL را در مطلب زیر بخوانید:

گواهینامه دیجیتال SSL چیست؟ و اهمیت Secure بودن وب سایت ها

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره گواهی SSL چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «گواهی SSL چیست؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

8 - 3 = ?