کد مطلب:  40747 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
منظور از هلدینگ چیست؟!

منظور از هلدینگ چیست؟!

گاهی اوقات، یک شرکت در صورتی می‌تواند شرکت هلدینگ اصلی شناخته شود که در کنار نام خود هلدینگ یا را اضافه کند.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

منظور از هلدینگ چیست؟

شرکت نگهدار یا شرکت هلدینگ (به انگلیسی: Holding company) تلقی می‌شود، شرکتی سهامی است که دارای شرکت‌های زیرمجموعه دیگر بوده و کنترل شرکت‌های زیرمجموعه مستقیماً زیر نظر مدیران و هیئت مدیرهٔ شرکت اصلی است. شرکت هلدینگ با خریدن بخش عمده‌ای از سهام شرکتی دیگر، می‌تواند در آن شرکت حق رای داشته باشد، که در این صورت به شرکت دوم شرکت فرعی (یا وابسته) هم گفته می‌شود...

شرکت‌ های فرعی هویت قانونی خودشان را به عنوان شرکت‌ های مجزا حفظ می‌کنند. اما کنترل هر شرکت فرعی تحت نظر شرکت نگهدار خواهد بود.

شرکت هلدینگ

شرکت نگهدارنده شرکتی است که، صاحب سهام مهم شرکت‌ های دیگر می‌باشد. این اصطلاح عموماً برای شرکتهایی به کار می‌رود که کالا یا خدمت تولید نمی‌کنند؛ در عوض، هدف آن‌ها این است که با مالکیت سهام دیگر شرکت ها، گروهی از شرکت‌ ها را تشکیل دهند. شرکت‌های هلدینگ منجر به کاهش ریسک صاحبان سهام می‌شوند، و همچنین می‌توانند به مالکیت و کنترل تعدادی از شرکت‌ ها منجر شوند.

در ایالات متحده، مالکیت 80 درصد یا بیشتر از سهام قابل رأی دهی و ارزش‌ گذاری شده، قبل از تثبیت منافع مالیات از قبیل سود سهام معاف از مالیات ادعا شده، باید مشخص شوند. این‌گونه است که، اگر شرکت A مالکیت 80 درصد یا بیشتر از سهام شرکت B را دارا باشد، معاف از پرداخت مالیات سود سهام پرداخت شده به سهامداران شرکت B می‌شود. در پرداخت سود سهام از A به B، در اصل شرکت A پول نقد را از یک شرکت به شرکتی دیگر منتقل می‌کند. همانگونه که سود سهام برای سهامداران مشروع و عادی می‌باشد، هر کدام از سهامداران، مالیات معمول بر سود سهام را پرداخت خواهند کرد.

در ایالات متحده، یک شرکت هلدینگ شخصی در بخش 542 کد درآمد داخلی تعریف شده‌ است. یک شرکت در صورتی یک هلدینگ خصوصی می‌باشد که هر دو شرط زیر را دارا باشد:

آزمون درآمد ناخالص: حداقل 60 درصد از درآمد ناخالص عادی تنظیم شده، از سود سهام، بهره، اجاره و حق امتیاز باشد.

آزمون مالکیت سهام: بیش از 50 درصد ارزش سهام برجسته شرکت متعلق به پنج نفر یا کمتر باشد.

شرکت مادر

شرکت مادر شرکتی است که سهام آن شرکت در مقابل شرکت دیگر (شرکت زیر مجموعه) به اندازه کافی دارای حق رأی باشد تا کنترل مدیریت و عملیات‌ ها به وسیله تأثیرگذاری یا انتخاب هیئت مدیره لحاظ گردد. یک شرکت مادر شرکتی می‌تواند باشد که به‌طور کلی صاحب شرکت دیگری است. این شرکت به عنوان «شرکت تابعه با مالکیت کامل» نامیده می‌شود.

هنگامی که یک شرکت موجود، یک شرکت جدیدی را ایجاد می‌کند و اکثریت سهام آن را برای خودش نگه می‌دارد و از دیگر شرکت‌ ها دعوت می‌کند تا اقلیت سهام را خریداری کنند، آن شرکت، یک شرکت مادر نامیده می‌شود.

انواع هلدینگ

در مجموع چهار نوع شرکت هلدینگ وجود دارد.

1 – هلدینگ هایی که از یک شرکت بزرگ ایجاد شده اند مانند هلدینگ ایران خودرو

2 – هلدینگ‌ های محصولی یعنی همه شرکتهای آن یک نوع محصول تولید میکنند

3 – هلدینگ‌های زنجیره تامین یعنی همه شرکت های آن در راستای نیل به یک هدف مشترک فعالیت های گوناگون دارند مانند هلدینگهای نفتی از عملیات اکتشاف تا پخش

4 – هلدینگ مختلط یعنی از شرکت‌هایی با فعالیت های مختلف ایجاد شده است

توجه داشته باشید، در شرکتهای مادر دو نوع استراتژی پیگیری میشود، نخست اینکه سهام چه شرکتهایی را جهت کنترل بخرند و دیگر اینکه، از چه نوع روش مدیریتی برای اداره و کنترل شرکت تابعه استفاده نمایند.

مزایا و معایب تاسیس هلدینگ

بهره مندی از معافیت های مالیاتی، محفوظ ماندن شخصیت حقوقی شرکتهای تابعه، کاهش ریسک به علت وجود شخصیت حقوقی جداگانه شرکتهای تابعه، امکان رعایت قوانین مختلف در کشورهای دیگر به علت وجود شخصیت حقوقی مستقل شرکتهای تابعه، حذف عملیات پر هزینه انتقال عنوان مالکیت املاک، اگر برخی از عملایت سود کافی نداشته باشند، فقط کافی است شرکت فرعی مربوطه، منحل شود که به طور خلاصه می توانیم مهمترین مزایای ایجاد شرکت مادر را به مواردی چون کاهش ریسک، کنترل با مالکیت محدود و تفکیک حقوقی مورد عنایت قرار دهیم و از معایب تاسیس و تشکیل این نوع شرکتها می توان به افزایش مالیات به طور نسبی اشاره نمود و نیز سهولت انحلال اجباری شرکتهای تابعه.

نظر خود را درباره «منظور از هلدینگ چیست؟!» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید