کد مطلب:  2920 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 7 دقیقه
درنشست رئیس جمهور و نمایندگان چه گذشت؟

درنشست رئیس جمهور و نمایندگان چه گذشت؟

  یک‌شنبه شب جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رئیس‌جمهوری اسلامی ایران طی نشستی سه ساعته به بحث ‌و...
زمان مطالعه: 7 دقیقه

 

یک‌شنبه شب جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رئیس‌جمهوری اسلامی ایران طی نشستی سه ساعته به بحث ‌و تبادل نظر درباره مسائل اقتصادی و سیاسی پرداختند.

این نشست با حضور بیش از صد تن از نمایندگان مجلس، وزرای اقتصاد، نفت، صنعت و تجارت، رئیس کل بانک مرکزی و معاون پارلمانی رییس جمهور در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

 

33 نفر از نمایندگان برای سخنرانی ثبت‌نام کردند که از این تعداد با انجام قرعه‌کشی، آیت‌الله محمدرضا آشتیانی نماینده قم، آیت‌الله علی اکبر ناصری نماینده بابل، کریمی قدوسی نماینده مشهد و سید مهدی هاشمی نماینده تهران سخنرانی کردند.

 

آیت‌الله آشتیانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در این نشست عنوان کرد: عنصر اخلاص رمز جاودانگی واقعه عاشورا بود و رمز ماندگاری کارهای ما نیز عنصر اخلاق است؛ در قرآن هم بیان شده دو چیز ما به اوج می‌برد که یکی اخلاص و دیگری عدم ذلت‌پذیری در جریان اطاعت از امام مسلمین است.

وی لزوم مقابله با دشمنان را حفظ وحدت میان قوا عنوان کرد و افزود: امروز همه ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهوری باید در مقابل دشمنان بایستیم.

 

* مواضع احمدی‌نژاد در مقابل دشمنان تحسین برانگیز است

آیت‌الله ناصری نماینده مردم بابل نیز با اشاره به لزوم مقابله با دسیسه‌های دشمنان گفت: همواره باید در مقابل شرارت‌ها و دسیسه‌های دشمنان ایستادگی داشته باشیم و وظیفه همه ما مقاومت است چراکه دشمن در دو جبهه فرهنگی و اقتصادی فتنه کرده است.

وی ادامه داد: همدلی، همفکری، تدبیر، استقامت و ید واحد بودن، از وظایف مهم ما در این شرایط است و در این خصوص باید گفت که زحمات رئیس جمهور و دولت ایشان ستودنی است.

 

ناصری با اشاره به سفرش به کشور برزیل برای انجام تبلیغ، خاطرنشان کرد: اسقف کلیسا در دیداری که با وی داشتم به خاطر شجاعت رئیس جمهور کشورمان در مقابله با موضع خصمانه آمریکا ابراز خرسندی می‌کرد.

نماینده مردم بابل در مجلس در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه دولت در وضعیت و شرایط فعلی نیازمند اختیارات بیش‌تری در جریان مدیریت اقتصاد کشور است، گفت: مجلس آمادگی دارد تا قوانین مربوطه را در این خصوص به تصویب برساند.

 

وی تأکید کرد: باید با اخلال‌گران بازار ارز و اقتصاد که برای مردم ایجاد مشکل کرده‌اند به شدت و قاطعیت برخورد شود و در خصوص اقدامات انجام شده نیز به مردم از طریق‌ رسانه‌ها اطلاع رسانی‌های لازم را انجام داد و به یاری خداوند سبحان با حسن تدبیر مشکلات به زودی برطرف شود.

ناصری با خرسندی از برگزاری نشست میان نمایندگان و رئیس جمهور گفت: هر دیدی بازدیدی هم دارد و انشاءلله رئیس جمهور هم به مجلس بیایند.

 

* تعامل و ارتباط بیشتر دولت با نمایندگان مجلس راهگشاست

جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس از دیگر سخنرانان حاضر در جلسه با اشاره به تفکرات و خطی‌ومشی جریان اصول‌گرایی، گفت: از ثمرات حاکم شدن تفکر اصول‌گرایی به هم ریختن بساط باند و باندبازی در کشور بود به طوری‌که برخی هدف‌شان زیر سوال‌ بردن دستاوردهای انقلاب اسلامی است که با درایت‌ها و هدایت‌های رهبری فرزانه انقلاب اسلامی به دست آمده‌اند.

 

وی در این نشست با تأکید بر اینکه اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها از کارهای بزرگی است، تصریح کرد: بسیاری در صدد هستند تا دستاوردهای خوبی که از ایستادگی مقابل زورگویان جهانی حاصل شده را ناچیز نشان دهند؛ در دولت‌های قبلی با ژست سازش چیزی عاید نظام نشد.

 

کریمی قدوسی خطاب به احمدی نژاد تأکید کرد: شما ثابت کرده‌اید که می‌توان تهدیدها را تبدیل به فرصت کرد و این توان هنوز در دولت شما هست.

وی همچنین در این جلسه از وزرای اقتصادی دولت بابت حضور در مجلس و کمیسیون‌های تخصصی برای پاسخ به سوالات نمایندگان تشکر و قدردانی کرد.

 

نماینده مردم مشهد با اشاره به طرح سؤال از رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: قطعا جلسه سوال از رئیس جمهور نقطه عطفی برای انسجام ملی و روشن‌ شدن زوایای پنهان خدمات ارزنده خواهد بود به طوری‌که دشمنان همانند گذشته مأیوس خواهند ماند.

وی در ادامه سخنانش در این نشست، بیان کرد: رئیس جمهوری باید با تعامل و ارتباط بیش‌تر میان خود و نمایندگان مجلس عمق بیش‌تری به این سطح از تعامل و ارتباط بخشد.

 

* مردم را از اقدامات و برنامه‌ها مطلع کنید

سید مهدی هاشمی نماینده مردم تهران نیز در این نشست با ابراز خرسندی از فضای صمیمانه حاکم بر جلسه، تصریح کرد: در فضایی که بر این جلسه حاکم است براحتی می‌توان درد و دل کرده و حرف‌ها را شنید.

 

وی گفت: باید ضعف در اطلاع رسانی و ارتباط با مردم را جبران کنیم به طوریکه برای صحبت با مردم بیش‌ از گذشته وقت بگذارید؛ نمایندگان مجلس به سبب ارتباط بیش‌تر با مردم، اطلاع بیش‌تری از مشکلات آنان دارند.

 

هاشمی با اشاره به مشکلات اخیر از جمله نابسامانی‌های ارزی و گرانی‌ها خطاب به رئیس جمهور، تأکید کرد: برای شما سخت نیست که برای همه مشکلات مردم از جمله افزایش بی‌رویه قیمت‌ها، کاهش درآمدها، مسائل مربوط به اشتغال تدبیر کرده و اقدام عاجل انجام دهید.

وی ادامه داد: مردم را از تدابیری که تاکنون در خصوص مسائل و مشکلاتشان اتخاذ کرده‌اید آگاه کنید؛ مردم اگر از برنامه‌ها و کارها مطلع شوند همگی با استقامت بیش‌تری در صحنه حضور یافته و به کمک دولت می‌شتابند.

 

این نماینده مردم تهران با ذکر خاطره‌ای از دیدار با مردم، گفت: چند روز پیش که با جمعی از مردم دیدار داشتم، گفتند که مسئولین تدابیری خوب و برنامه‌ریزی‌های صحیحی انجام دهند قطعا به هر قیمتی شده تا پای جان برای انقلاب و نظام ایستادگی می‌کنیم.

 

محمود احمدی‌نژاد در این نشست پس از استماع سخنان نمایندگان مجلس شورای در ابتدای سخنان خود با اشاره به واقعه عظیم عاشورا گفت: عاشورا متعلق به همه بشریت است و هنرنمایی خداوند را در آن می‌بینیم.

 

* سؤال از رئیس جمهور حق نمایندگان مجلس است

وی با اشاره به اینکه در این جلسه راجع به «طرح سؤال از رئیس جمهور» سخنی نمی‌گویم، گفت: سؤال حق قانونی نمایندگان است و می‌آیم و پاسخ نیز می‌دهم.

 

رئیس جمهوری اسلامی کشورمان در خصوص مشکلات اخیر، افزود: دشمن خارجی آمده تا از راه تحریم کشور را تحت فشار قرار دهد ولی دشمنان باید بدانند که این تحریم ها را تبدیل به فرصت خواهیم کرد؛ دشمن آمده تا جلوی صادرات نفت ایران را بگیرد ولی از این جهت هم شکست می‌خورد.

 

وی ادامه داد: بانک مرکزی ما را تحریم‌ کرده‌اند ولی ما راه‌کارهای خنثی‌سازی آن را در اختیار داریم؛ ما در مسئله تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان دو راه بیش‌تر نداریم یا اینکه تسلیم دشمنان شویم و یا اینکه استقامت کنیم که باید مؤکدا بگویم که ما فرزند عاشوراییم و فرزند عاشورا هرگز تسلیم نمی‌شود.

 

* استقامت و همدلی تنها راه برون رفت از شرایط فعلی است

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: ما یقین داریم پیروزی از آن ماست؛ باید بایستیم و تدبیر کنیم و به سلامت این مرحله از ترفندهای دشمنان را پشت سر بگذاریم.

وی با تأکید بر لزوم بی‌اثر سازی تحریم‌ها از طریق استقامت، گفت: تحریم‌ها را باید به فرصت تبدیل کنیم که تحریم‌های اقتصادی در ادامه آن بی‌اثر شود.

 

رئیس جمهوری کشورمان در ادامه این نشست، افزود: همه باید به محور اجرایی نظام که دولت است، کمک کنیم؛ برخی طرح‌های دوفوریتی مجلس محدودیت‌هایی به وجود آورده که باید در آن دقت شود.

 

وی افزود: مقام معظم رهبری رهنمودهایی در خصوص بی‌اثرسازی و خنثی‌سازی تحریم‌ها ارائه فرمودند و من هم گفتم چشم و به آن نیز عمل کردیم؛ من اطمینان دارم با همدلی می‌توانیم از تحریم‌ها عبور کنیم.

 

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: من یقین دارم بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دلسوزند و هم عقیده با هم هستیم؛ دولت شبانه‌روز تلاش می‌کند تا مشکلات اقتصادی که برخی از علل آن داخلی است را برطرف کند.

 

* منابعی که صرف کارهای غیرتولیدی شدند را به بانک‌ها بر می‌گردانم

وی با اشاره به این مشکلات و چگونگی برطرف کردن این مشکلات توضیح داد: برخی افراد وام‌های کلانی از بانک‌ها دریافت کردند و درصد بسیاری از آن را در بخش غیر تولید بکار گرفتند و دولت برنامه‌ریزی کرده تا این منابع را برگرداند.

 

رئیس جمهوری با بیان اینکه بخش تولید مخصوصا کشاورزی را کمک می‌کنیم، گفت: برخی افراد برای بازپرداخت تسهیلات مهلت خواسته‌اند بنابراین ْآنچه که در بخش تولیدی به کار گرفته شده حمایت و کمک می‌کنیم اما آن بخش از منابع که صرف دلال‌بازی و اقدامات سوداگرایانه در بازار شده را به بانک‌ها برمی‌گردانیم.

 

وی ادامه داد: نکته بعدی اینست که اضافه برداشت نقدی بانک‌های عامل از بانک مرکزی را برگردانیم تا میزان نقدینگی نیز کنترل شود.

احمدی‌نژاد با تأکید دوباره بر اینکه دلال‌‌هایی که در بازار اختلال ایجاد کرده‌اند را از صحنه اقتصاد بیرون‌ می‌کنیم، گفت: دشمن سنگی را به نام تحریم در چاه انداخته و ما طوری این سنگ را از چاه خارج می‌کنیم که چاه آب بیش‌تری هم بدهد و داغی بر دل دشمن می‌گذاریم تا سالیان سال از یاد نبرد.

 

* دولت تحت نظر ولایت فقیه عمل می‌کند

وی خاطرنشان کرد: دولت عالمانه و مدبرانه عمل می‌کند و جلسات مختلفی هم برگزار کرده و تدابیر خوبی در نظر دارد؛ مردم به آینده امیدوار باشند؛ دولت تحت نظر ولایت فقیه عمل خواهد کرد و کسانی‌که به ولایت فقیه معتقدند از آن حمایت می‌کنند.

 

رئیس جمهوری کشورمان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه «من از غافله شهدا 30 سال عقب مانده‌ام»، گفت: ما همه بچه‌های انقلاب هستیم و همه چیز ما مال انقلاب است؛ انتخابات آینده در پیش است و نباید برای قدرت یافتن باندبازی کرد.

 

احمدی نژاد افزود: نمایندگان مجلس شورای اسلامی برادران و خواهران ما هستند؛ ما بازوی کارشناسی یکدیگر هستیم، مگر می‌شود بدون همکاری یکدیگر کاری برای مردم انجام داد.

 

وی با تأکید بر اینکه همکاری‌ها اگر زیاد شود بزودی مشکلات مردم برطرف می‌شود، گفت: به یاری خدا مشکلات مردم به زودی حل خواهد شد؛ ما هنگامی که مردم مشکلی دارند باید در کنار آن‌ها باشیم.

 

* به زودی ملت بزرگ ایران خوشحال می‌شوند

رئیس جمهوری کشورمان با بیان اینکه اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها یک افتخار بین‌المللی است به تأثیر برگزاری نشست‌ میان قوا پرداخت و گفت: وقتی جلساتی با نمایندگان مجلس داریم و بر سر موضوعی توافق می‌کنیم انتظار داریم بعد هم کمک کنند و بر همان نظری که توافق کردیم تأکید بورزند.

 

وی افزود: انشاءلله به زودی برنامه‌های خوبی که نتایج آن موجب خوشحالی ملت بزرگ ایران می‌شود را اعلام می‌کنیم؛ من خیالم از آینده راحت است.

 

احمدی‌نژاد با بیان اینکه همه چیز به نفع انقلاب اسلامی به جلو می‌رود، تأکید کرد: به خدا قسم هر کس به غیر از خدا چنگ زند خداوند از همان کانال او را می‌زند.

 

در پایان این نشست نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کردند تا این جلسات و نشست‌ها تدام یابد و هر ماه یک‌بار تکرار شود که با استقبال احمدی‌نژاد قرار گرفت.

نظر خود را درباره «درنشست رئیس جمهور و نمایندگان چه گذشت؟» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید