کد مطلب:  26895  درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
ورزش‌های مناسب برای بیماران مبتلا به آرتروز

ورزش‌های مناسب برای بیماران مبتلا به آرتروز

افرادی که مبتلا به آرتروز یا ورم مفاصل هستند غالباً تصور می‌کنند که ورزش کردن برای آنها مضر است و احتمال دارد که ورزش شرایط بدنی آنها را بدتر کند.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

بر خلاف تصور بیماران مبتلا به آرتروز، ورزش کردن می‌تواند باعث کاهش درد و سختی مفاصل شود. ورزش باعث می‌شود که عضلات اطراف مفاصل قدرتمندتر شود و انعطاف پذیری بدن افزایش یابد. این که فرد باید چه نوع ورزشی را انجام دهد بستگی به شدت بیماری و فرم بدن فرد دارد. بهتر است بیماران مبتلا به آرتروز با پزشک خود برای انتخاب ورزش مشورت کنند. با این حال ورزش هایی که بیشتر به این بیماران پیشنهاد می‌شود را آسمونی در بخش های زیر معرفی می کند.

ورزش کردن خیلی مهم است زیرا به شما کمک می‌کند تا:

  • سفتی عضلات را کاهش دهید
  • تناسب اندام خود را بهبود ببخشید
  • حرکت مفاصل را بهبود ببخشید
  • عضلات خود را تقویت کنید
  • قلب خود را سالم نگه دارید
  • وزن خود را کاهش دهید تا فشار کمتری روی مفاصل شما ایجاد کند
  • استخوان‌های خود را تقویت کنید و تراکم استخوانی را حفظ کنید

ورزش‌های کششی

این ورزش ها باعث می‌شود که مفاصل سختی خود را از دست بدهند. ضمناً با انجام ورزش‌های کششی توانایی فرد برای حرکت دادن مفاصل بیشتر می‌شود. این ورزش‌ها باید هر روز انجام شوند.

  • حرکت کشش پا

روی تشک دراز بکشید و همانطور که در تصویر نشان داده شده است پاشنه‌های پای خود را به باسن نزدیک کنید. سر و قسمت پایین کمر را ثابت نگه دارید حالا یکی از پاهای خود را صاف کنید و تا جایی که می‌توانید آن را بکشید. این تمرین را برای پای دیگر تکرار کنید, چندین بار برای هر پا انجام دهید. این تمرین کششی برای آرتروز کمر موثر است.

  • حرکت کشش یک زانو در شکم

روی تشک دراز بکشید و همانطور که در تصویر نشان داده شده است پاشنه‌های پای خود را به باسن نزدیک کنید. حالا زانوی راست خود را به سمت شانه سمت چپ ببرید و همانطور که در تصویر نشان داده است با دست فشار دهید و از 1 تا 7 بشمارید و  با پای دیگر هم تکرار کنید و این تمرین را برای هر پا  10 بار تکرار کنید. این تمرین نیز برای کاهش درد آرتروز موثر است.

ورزش‌های قدرتی

ورزش با طناب و وزنه های ورزشی دو بار در هفته‌ به بیماران آرتروز توصیه می‌شود. این کار باعث افزایش قدرت عضلات و در نتیجه‌ حفاظت از مفاصل می‌شود.

ورزش‌های هوازی

ورزش‌های هوازی آرام مانند پیاده روی، دوچرخه‌سواری و شنا پنج بار در هفته‌ توصیه می‌شوند. 
برای انجام ورزش ابتدا بدن را گرم کنید، پنج تا 10 ‌دقیقه حرکات کششی انجام دهید و بعد ورزش‌های قدرتی یا هوازی انجام دهید. اگر به هنگام ورزش درد زیادی احساس می کنید بهتر است در ورزش مرتباً تغییر ایجاد کنید. اگر درد بسیار شدید است و التهاب های ناحیه مفاصل احساس می کنید ورزش را متوقف کنید و باز با پزشک خود مشورت کنید.

: برای دریافت مشاوره درباره ورزش‌های مناسب برای بیماران مبتلا به آرتروز فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «ورزش‌های مناسب برای بیماران مبتلا به آرتروز» در کادر زیر بنویسید :

4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید