مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  55285 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
از درد فانتوم یا خیالی چه می دانید؟

از درد فانتوم یا خیالی چه می دانید؟

درد فانتوم یا سندروم درد خیالی در بیماران قطع عضو دیده می شود. این بیماران پس از قطع عضو دچار دردی کاذب در آن نقطه می شوند.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

درد فانتوم

در پزشکی دردی وجود دارد که به آن فانتوم یا درد خیالی می گویند، اما خیالی نیست و واقعا بیمار درد می کشد. به عنوان مثال دستی درد می کند که قطع شده است، انگشتی درد می کند که جایش خالیست. با آسمونی همراه باشید تا بیشتر با این درد خیالی آشنا شوید.

سندروم درد خیالی

سندروم درد خیالی
سندروم درد خیالی

درد فانتوم یا  «سندرم اندام خیالی» (Phantom limb syndrome) بعد از قطع عضو به وجود می آید. شخصی که دست چپ او را با عمل جراحی قطع می کنند، لحظاتی پس از به هوش آمدن حرکت دست خود را حس می کند و این حس کاذب معمولا با درد همراه است. منشا اصلی درد فانتوم معمولا به نخاع و مغز مربوط می شود و پزشکان معتقدند که این درد خیالی واکنشی است که بدن به پیام های مختلف مغز می دهد و هنگامی که بعد از قطع عضو دیگر پیامی از عضو از دست رفته دریافت نمی شود، این واکنش مغزی غیر قابل پیش بینی صورت می گیرد.

علت درد فانتوم چیست؟

غالبا این درد خیالی بلافاصله بعد از قطع عضو ظاهر می شود اما در مواردی ممکن است بر اثر مکانیسم های محیطی، نخاعی، روحی و روانی چندین سال نیز طول بکشد تا خود را نشان دهد. وقوع فانتوم به سن و یا علت قطع عضو ربطی ندارد و معمولا با اسپاسم، فشار و گزگز همراه است. سندروم اندام خیالی درمان و داروی خاصی ندارد و به مرور زمان بهبود می یابد.

امروزه یکی از روش های درمان این درد خیالی استفاده از آیینه است.

بیمار به وسیله آیینه و بازتاب تصویر اندام سالم می تواند مغز را گمراه کند و تا حدودی به کاهش درد کمک کند. در حالی که بر اساس تحقیقات انجام شده 40 % از بیماران از آیینه درمانی نتیجه اثربخشی دریافت نکرده اند.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره از درد فانتوم یا خیالی چه می دانید؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «از درد فانتوم یا خیالی چه می دانید؟» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید