کد مطلب: 7794 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
دسترسی پذیری وب

دسترسی پذیری وب

آسمونی : دسترس‌پذیری وب به توانایی دستیابی آسان و استفادهٔ برابر از منابع جهانی داده‌ها و اطلاعات...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

در دسترس بودن وب

دسترس‌پذیری وب به توانایی دستیابی آسان و استفادهٔ برابر از منابع جهانی داده‌ها و اطلاعات صفحه‌های وب برای همهٔ کاربران، حتی کاربرانی که به نوعی از معلولیت‌های انسانی رنج می‌برند، گفته می‌شود.وب‌گاههایی که درست طراحی و ویرایش شده و بر مبنای استانداردهای وب برپا شده باشند، برای همه کاربران با هرگونه توانمندی جسمی، به گونه‌ای یکسان در دسترس خواهند بود.هنگامی که طراحی سایت بر پایهٔ دسترس‌پذیری استوار شده و بر همان مبنا به روز شود، هیچ یک از مشکل‌های بالا رخ نداده و در نتیجه دسترسی به محتوای اینترنت برای همه کاربران آسان خواهد بود.با آسمونی همراه باشید.

فناوری‌های کمکی، برای مرور وب

دسترسی پذیری وب
دسترسی پذیری وب

کاربرانی که ناتوانی‌های جسمی و ذهنی دارند، با سود جستن از فناوری‌های زیر، وب را مرور می‌کنند:

نرم‌افزارهای صفحه خوان :
هرآنچه بر سطح نمایشگر رایانه نوشته شده را برای فرد می‌خواند، برای نمونه صفحه وب. کدهای وب نااستاندارد این نرم‌افزار را گمراه می‌کنند.

ترمینال بریل :
دستگاهی که هر آنچه بر روی صفحه نمایشگر می‌آید را به خط بریل برجسته می‌سازد و به صفحه کلیدی به خط بریل برای نابینایان وصل شده.

نرم‌افزارهای بزرگنمایی :
بخشی از صفحه را به گونه‌ای بزرگتر نمایش می‌دهند، تا کاربرانی که بینایی اندک دارند بتوانند آنرا بخوانند.

نرم‌افزارهای تشخیص صدا :
با گفتن فرمانهایی، این نرم‌افزار آنها را به رایانه فرستاده و به خواسته کاربر کارهایی را انجام می‌دهد، همچنین گفتار را به متنی با دستور زبان درست در رایانه می‌نویسد. برای کاربرانی که مشکل استفاده از موش و صفحه کلید دارند.

پوشش‌های صفحه کلید :
برای روان تر ساختن کار تایپ بر روی صفحه کلید.

معرفی نویسنده:

من فارغ التحصیل رشته فناوری اطلاعات هستم، کتاب های زیادی در مورد فناوری خوندم و علاقه زیادی به حوزه تکنولوژی دارم، سعی میکنم محتواهای خوبی در حوزه فناوری تولید کنم.

ثبت نظر درباره «دسترسی پذیری وب»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 9 = ?