کد مطلب:  45200 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در برخورد با فساد هیچگونه رحمی نخواهیم کرد

در برخورد با فساد هیچگونه رحمی نخواهیم کرد

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر ضرورت اجرای فرمایشات رهبر انقلاب، اولویت کشور را معیشت مردم، رونق تولید و مقاومت دانست و از همه مسؤولان خواست از طرح هر گونه مباحث حاشیه‌ای که اذهان عمومی را مشوش می‌سازد، پرهیز کنند.
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در برخورد با فساد هیچگونه رحمی نخواهیم کرد - We will not have any mercy in dealing with corruption
در برخورد با فساد هیچگونه رحمی نخواهیم کرد - We will not have any mercy in dealing with corruption
در برخورد با فساد هیچگونه رحمی نخواهیم کرد - We will not have any mercy in dealing with corruption

به گزارش آسمونی:آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه مسؤولان عالی قضایی با اشاره به پشت سر گذاشتن هفته قوه قضائیه، شاخص‌ترین برنامه این هفته را دیدار مسؤولان و کارکنان دستگاه قضایی با مقام معظم رهبری دانست و با بیان اینکه تأکیدات حکیمانه رهبر معظم انقلاب باید در همه بخش‌ها و زوایای قوه قضائیه اجرایی شود، تصریح کرد: اولین گام در ارتباط با تحول دستگاه قضایی، مسأله شناخت قوه قضائیه و بررسی دقیق کاستی‌ها و نواقص است که این بررسی میدانی در بخش‌های قضایی، نظارتی و سازمان‌های تابعه قوه قضائیه، در حال انجام است. گام دوم، عبارت است از اجرای برنامه تحول در سه بخش کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت که به حمدالله بخش‌های کوتاه مدت و میان مدت این برنامه تحولی با برگزاری جلسات فشرده ابلاغ شده است.

رئیس قوه قضائیه، برنامه بلند مدت تحول را نیازمند کار و پیگیری بیشتر دانست و افزود: ستاد اجرای تحول در دستگاه قضایی زیر نظر معاون اول قوه قضائیه و با دبیری معاون راهبردی جهت پایش روند اجرای برنامه‌ها و رفع موانع اجرایی فعال خواهد شد تا هم مردم و هم مسؤولان، دست‌اندرکاران و اجزای خود دستگاه قضایی این تحولات را کاملاً لمس کنند و از نتایج آن بهره‌مند شوند.

آیت الله رئیسی، محور دوم تأکیدات رهبر معظم انقلاب را که دغدغه همه مسؤولان قضایی است، مسأله فساد در قوه قضائیه عنوان کرد و گفت: فساد درون قوه قضائیه به هیچ وجه قابل تحمل نیست و اولین مدعی فساد نیز خود قضات شریف و مسؤولان قضایی هستند. قاضی، وکیل، کارشناس، ضابط و همه افراد درگیر در پرونده‌های قضایی مشمول امر خطیر مبارزه با فساد هستند؛ در این راستا با همکاری همه بخش‌های نظارتی داخل قوه قضائیه نظیر مرکز حفاظت اطلاعات و دادسرای انتظامی قضات و همچنین بخش‌های بیرونی از جمله نیروی انتظامی، دستگاه‌های امنیتی و ... کمیته‌ای فعال خواهد شد که البته جلسات ابتدایی آن برگزار شده است.رئیس قوه قضائیه ادامه داد: در این مسیر، باید شاهد همکاری فعال همه بخش های مرتبط با پرونده‌ها از جمله کانون وکلا، کانون کارشناسان رسمی دادگستری، مرکز مشاوران قوه قضائیه و سایر بخشها باشیم. می خواهیم واقعا همه حس مبارزه با فساد را داشته باشند و هیچکس در این میدان، غایب نباشد. کمیته مذکور با حضور همه بخش‌ها تشکیل خواهد شد تا موضوع فساد را مجدانه دنبال کنند و مردم هم مطمئن باشند که در برخورد با فساد داخل قوه قضائیه هیچ رحمی نخواهیم داشت.

آیت الله رئیسی با اشاره به موضوع رفع اطاله دادرسی، اظهار کرد: عموم پرونده‌ها با مشکل اطاله دادرسی مواجه نیستند اما بعضی پرونده‌ها در برخی استان های خاص به دلیل کثرت ورودی و کمبود نیروی انسانی به این مشکل دچار هستند و ما معتقدیم این نگرانی دغدغه مندان دادرسی عادلانه، باید با انجام کار جدی کارشناسی و مطالعات دقیق، هر چه زودتر رفع شود.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قوه قضائیه علاوه بر صبغه سلبی و برخوردی، واجد چهره‌ای ایجابی در بخش دفاع از عدالت و آزادی‌های مشروع است، بر لزوم فراهم ساختن ساز و کارهای لازم برای این امر تأکید کرد و یادآور شد: از معاونت حقوقی می‌خواهم که ساز و کار این بند مهم از اصل 156 قانون اساسی را که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز قرار دارد، فراهم کنند تا گسترش عدل و دفاع از آزادی های مشروع به شکلی قاعده مند و مشخص به مرحله اجرا درآید.

آیت الله رئیسی با تأکید بر عزم جدی همه اجزای قوه قضائیه برای اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری تصریح کرد: امروز اولویت اول کشور، مقاومت و ایستادگی، رونق تولید، معیشت مردم و صیانت از ارزش پول ملی است. بر این اساس از همه به ویژه مسؤولان دستگاه های مختلف می خواهم که ضمن پرداختن به این اولویت‌ها، از هر گونه حاشیه‌سازی پرهیز کنند. طرح برخی مسائل در سطح افکار عمومی هیچ مشکلی را رفع نمی‌کند بلکه صرفاً موجب نگرانی بی‌جهت مردم می‌شود. بر همین اساس باید اگر مسأله‌ای هم وجود دارد، بین مسؤولان قوا و دستگاه‌ها در دیدارها و جلسات مطرح شود تا راه حل ها نیز به درستی مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس قوه قضائیه در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به عدم انجام تعهدات برجامی از سوی اروپایی ها، گفت: اروپا همچنان متعهد است مشکلاتی را که به ناحق برای ملت ایران ایجاد شده است، برطرف کند. ایجاد یک خط اعتباری نظیر اینستکس، بی فایده نیست اما به هیچ عنوان کفایت نمی‌کند و کسی نباید به این قبیل اقدامات جزئی دلخوش باشد. بر همین اساس امیدواریم کشورهای اروپایی با حفظ استقلال خود در برابر زیاده‌خواهی‌های ایالات متحده آمریکا، به آنچه که در برجام متعهد شده اند عمل کنند.

نظر خود را درباره «در برخورد با فساد هیچگونه رحمی نخواهیم کرد» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید