کد مطلب:  54115  درج نظر
زمان مطالعه: 9 دقیقه
سعید نمکی : پیک دوم کرونا نداریم

سعید نمکی : پیک دوم کرونا نداریم

نمکی گفت: آنچه امروز در برخی استان‌ها مشاهده می‌شود، پیک دوم کرونا نیست بلکه گردش پیک اول در استان‌های مختلف است.
زمان مطالعه: 9 دقیقه
سعید نمکی : پیک دوم کرونا نداریم
سعید نمکی : پیک دوم کرونا نداریم
پیک دوم کرونا نداریم - We don't have Corona's second peak

به گزارش آسمونی : سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اولین جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم اظهار کرد: با وجود چندین پدیده در سال 98 از جمله سیلاب‌های ابتدای سال، بسیج ملی کنترل فشار خون، آنفلوانزای H1N1 و کرونا، توانستیم ارزبری واردات دارو، تجهیزات پزشکی و مواد اولیه را بیش از 600 میلیون دلار کاهش دهیم. همچنین در سال گذشته 25 درصد واردات دارو و تجهیزات پزشکی را کاهش داده و 30 درصد تولید داخلی را افزایش دادیم.جلوگیری از واردات داروهای دارای مشابه داخلی

او افزود: از واردات هر دارو و تجهیزات پزشکی که تولید داخلی داشت، جلوگیری کردیم البته ترکش‌هایی را نیز تحمل کردیم، اما خدا کمک کرد و در راستای سیاست‌ها و فرمایشات مقام معظم رهبری، توانستیم این حرکت را پیش ببریم.

تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای 83 میلیون ایرانی

وزیر بهداشت با اشاره به مغفول ماندن حوزه بهداشت و پیشگیری در طرح تحول نظام سلامت، اضافه کرد: چند تکلیف قانونی در مواد قانونی 34، 35، 36 و 38 برنامه پنجم و مواد 72 تا 74 برنامه ششم توسعه از جمله پرونده الکترونیک سلامت، پزشک خانواده، نظام ارجاع و راهنما‌های بالینی داشتیم که مغفول مانده بود. در برنامه زمان بندی کوتاه توانستیم پرونده الکترونیک سلامت را برای حدود 83 میلیون ایرانی ایجاد کنیم و این ریل گذاری و زیرساختی شد که توانستیم در مدیریت کرونا به خوبی از آن بهره ببریم. همچنین در حوزه درمان 640 راهنمای بالینی تدوین و ابلاغ شد.نمکی بیان کرد: سال گذشته اولین سالی بود که ما توانستیم در بیمه سلامت و تامین اجتماعی، کمتر از سقف بودجه مصوب، هزینه کنیم که بخش عمده‌ای از آن از طریق اعمال راهنما‌های بالینی بود که از طریق معاونت درمان تدوین و ابلاغ شده بود.

موفقیت‌ بسیج ملی کنترل فشارخون

او اظهار کرد: یکی از گرفتاری‌های جدی کشور ما و همه کشورها، بیماری‌های غیرواگیر است. سال 97 در کشور از حدود 380 هزار مورد مرگ، 313 هزار مورد مربوط به بیماری‌های غیرواگیر و 97 هزار مورد ناشی از فشارخون بالا یا عوارض ناشی از آن بود که در این زمینه بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور اجرا شد. در این طرح هدف گذاری کردیم که 50 درصد از جمعیت 30 تا 70 ساله معادل 20 میلیون نفر را از نظر فشارخون سنجش کنیم، اما به لطف خدا و همکاری مردم و سازمان‌های همکار، فشارخون بیش از 30 میلیون و 700 هزار نفر سنجیده شد. طی این برنامه حدود دو میلیون و 700 هزار مورد جدید پرفشاری خون در کشور، شناسایی شد که از بیماری خود، خبر نداشتند.

وزیر بهداشت یادآوری کرد: اولین مورد از کرونا 19 دسامبر در چین پیدا شد و چینی‌ها اعلام کردند که پنومونی ناشناخته‌ای پیدا کرده اند و 9 ژانویه اعلام کردند که توانسته اند این ویروس را تشخیص دهند، بنده همان روز‌ها و در دی ماه همکارانم را دعوت کردم و برنامه ریزی‌های لازم را انجام دادیم. برای بنده به عنوان یک ایمونولوژیست که در این رشته 32 سال معلمی کرده ام، کاملا مشخص بود که این ویروس، جدید و با ماهیت جدید است و ممکن است همه جهان را گرفتار کند.به همکارانم توصیه کردم که کرونا را ساده نگیرند

نمکی بیان کرد: از روز‌های اول به همکارانم توصیه کردم که اصلا کرونا ویروس را ساده در نظر نگیرید و مانند سارس و مرس به آن نگاه نکنید که شاید در فصل گرم، کاهش پیدا کند. از دید من این ویروس، عجیب است و اسم آن را شتر گاو پلنگ گذاشتم که هم می‌تواند شاخ و لگد بزند و هم می‌تواند بدَرَد. از همان روز‌ها شروع به آماده کردن دانشگاه ها، ارسال پیامک برای مردم، ایجاد تخت کافی در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور و تدوین پروتکل‌ها برای فاصله گذاری و اقداماتی همچون تعطیل کردن پرواز‌ها به مقصد چین را انجام دادیم.او گفت: در روز‌های اول در 36 مرز کشور و بعد بیش از 130 مرز زمینی، هوایی و دریایی کشور از نظر کنترل علائم بیماران احتمالی، اقدامات بسیار ارزنده‌ای توسط نیرو‌های بهداشتی انجام شد. بعد از اپیدمی در گیلان و قم، تعداد محدودی کیت آزمایشگاهی از طریق سازمان جهانی بهداشت به صورت دستی برای ما ارسال شد. از دکتر بیگلری در انستیتو پاستور و خانم دکتر مختاری آزاد در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران خواستیم که کیت تشخیصی PCR در کشور طراحی شود و خوشبختانه این کار به خوبی ساماندهی شدند و 57 دانشجویی که از ووهان به ایران بازگشتند و دو هفته در قرنطینه بودند، با همین کیت‌ها آزمایش شدند.

اولین موارد کرونا در ایران

وزیر بهداشت ادامه داد: 29 بهمن سال گذشته به بنده خبر دادند که دو مورد عفونت ریه در قم پیدا شده و بلافاصله در روز چهارشنبه 30 بهمن در هیات دولت اعلام کردم که به نظر می‌رسد این دو مورد، مشکوک به کرونای جدید هستند. بعد از انجام تست‌های تشخیصی در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و پس از آن در انستیتو پاستور و مثبت شدن این موارد، در فاصله دو روز مانده به انتخابات، این خبر را اعلام کردیم.نمکی افزود: بعضی افراد ممکن است بگویند که ویروس کرونا از آذرماه در کشور وجود داشته که باید بگویم مدارکی را در اختیار دارم که ارائه خواهم کرد. تمام نمونه‌ها موارد بیماری‌های تنفسی که در آبان، آذر و دی ماه در کشور به ویژه در قم و گیلان بودند در انستیتو پاستور و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با تست PCR بررسی شدند و فقط 4 مورد از آن‌ها مثبت شد که مربوط به 23 بهمن ماه به بعد بود.

مغلطه‌های برخی افراد علیه ایران

او تاکید کرد: متاسفانه برخی افراد مغطله‌های زیادی در مورد ایران کردند. ابتدا گفتند جمهوری اسلامی نمی‌تواند کرونا را مدیریت کند بعد که دیدند مدیریت کردیم، گفتند آمار‌های ایران غیرواقعی است، سپس گفتند کرونا قبل از بهمن و دی در کشور بوده و کتمان شده است. متاسفانه همانند زمان دفاع مقدس که برخی از دشمنان داخلی گرای رزمندگان ما را به صدام و نیرو‌های بعثی می‌دادند، در شرایط کرونا مشکل ما فقط بیماری نبود بلکه فضای بسیار مسموم تبلیغاتی توسط رسانه‌های بیگانه بود، برخی افراد هم در داخل کشور با بهانه دفاع از حقوق مردم، نظام را آماج برخی حملات قرار دادند.

طراحی دو فاز برای مدیریت کرونا در کشور

وزیر بهداشت تصریح کرد: در مدیریت کرونا، دو فاز را طراحی کردیم. اولین فاز، دفاع جانانه در برابر کرونا بود و می‌دانستیم که موج کرونا، سنگین است. متاسفانه در روز‌های اول، جلوه فریبنده‌ای از کووید 19 به دنیا ارائه شد و شاید این ویروس در هر اقلیم، ژن، نژاد و سرزمینی ممکن است رفتار متفاوتی داشته باشد، اما همه فکر می‌کردند که این ویروس در حد سرماخوردگی است و تعدادی از مردم را گرفتار می‌کند، اما ما به بدترین شکل فکر کردیم و اگر یک نسیم بود، آن را طوفان در نظر گرفتیم و خودمان را در دفاع از این بیماری، آراستیم.ویژگی‌های مدیریت کرونا در ایران

نمکی یادآوری کرد: از ابتدای شیوع کرونا در کشور یک بیمار در ایران سراغ ندارید که در اوج بیماری، پشت در بیمارستانی معطل مانده باشد. حتی یک تبعه خارجی بدون کارت اقامت هم نبود که او را نپذیرفته باشیم. یک کارتن خواب در کشور نمی‌توانید پیدا کنید که بگویند بردند پشت در بیمارستان و رها کردند و از بین رفت. حتی یک سالمند هم به دلیل فراهم نبودن امکانات و اولویت دادن به جوانان، همانند برخی کشور‌های اروپایی و آمریکا برای بستری، جان خود را از دست نداد.او افزود: خوشبختانه فاز اول کرونا به خوبی مدیریت شد، اما می‌دانستیم که این فاز سنگین، فشار زیادی به نیرو‌های بهداشتی و درمانی وارد می‌کند به همین دلیل فاز دوم را طراحی کردیم و سیاست اصلی ما بجای دفاع در برابر ویروس، حمله به آن بود. طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا را طراحی کردیم و در این طرح از نیرو‌های بسیج که در طرح‌های سال‌های گذشته تجربه استفاده از آن‌ها را داشتیم، استفاده کردیم. در این مرحله توانستیم حدود 78 میلیون نفر را رصد، افراد دارای علائم و در مرحله بعد افراد در تماس با آن‌ها را شناسایی کنیم و با این طرح، بار بیمارستان‌ها به شدت کاهش یافت و بیماران بستری، بیشتر مورد رسیدگی قرار گرفتند و مرگ و میرها، کاهش یافت.

وزیر بهداشت افزود: ایران تنها کشوری است که هم با تحریم و هم با گرفتاری‌های مالی و اقتصادی رو به رو است. آمریکایی‌ها 111 میلیارد دلار و انگلیسی‌ها 22 میلیارد پوند فقط برای بخش سلامت و مقابله با کرونا هزینه کردند، اما در ایران با موافقت مقام معظم رهبری حدود یک میلیارد یورو برای مقابله با کرونا در نظر گرفته شد که بعد از سه ماه و نیم کمتر از 30 درصد از آن را دریافت کرده ایم که سه هفته پیش در بین دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی توزیع شد.

حمایت حوزه سلامت از اقتصاد کشور

نمکی بیان کرد: یکی از کار‌هایی که علاوه بر مضایق مالی بر ما فشار می‌آورد این بود که می‌گفتند اقتصاد کشور در فشار است و بجای اینکه اقتصاد از حوزه سلامت حمایت کند، ما از اقتصاد حمایت کردیم. با همکاران‌مان شبانه روز پروتکل‌های بازگشایی مشاغل و صنایع را نوشتیم و برای 1300 حرفه، پروتکل بهداشتی تحت عنوان فاصله گذاری هوشمند نوشتیم و ابلاغ کردیم.او گفت: علیرغم تذکراتی که می‌دادیم در برخی استان‌ها، مردم دچار بیخیالی شدند و مدیران نیز فکر کردند که هر روز باید بازگشایی‌ها را افزایش دهیم تا اینکه در استان‌هایی مثل خوزستان خیز‌های جدید بیماری را مشاهده می‌کنیم. آنچه امروز در برخی استان‌ها مشاهده می‌شود، پیک دوم کرونا نیست بلکه گردش پیک اول در استان‌های مختلف است. در برخی استان‌ها، آلودگی به ویروس در بین مردم، کمتر از 5 درصد بود و مسلم بود که در کشوری به پهناوری جمهوری اسلامی که به اندازه 10 تا 12 کشور اروپایی وسعت دارد، چرخش بیماری مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

وزیر بهداشت افزود: امروز در استان‌هایی مانند کردستان، آذربایجان غربی، خوزستان، بوشهر، هرمزگان و کرمانشاه در اوج پیک اول قرار داریم و در روز‌های اخیر از موج بیماری عبور خواهیم کرد و در استان‌هایی مانند آذربایجان شرقی، فارس و خراسان رضوی ممکن است در روز‌های آینده پیک بیماری را تجربه کنیم.

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از آرزو‌های من، نظارت دقیق مجلس و کمک به مبارزه با فساد در دستگاه‌های مختلف است. از روز اول هم گفته که فساد موریانه نظام است که چارچوب آن را می‌خورد و باعث عدم شفافیت با مردم می‌شود. اگر مردم به نظام بی اعتماد شوند، کار ما تمام است و مردم فرقی بین مجلس مطالبه گر و دولت خدمتگزار قائل نمی‌شوند. اگر با مردم با شفافیت صحبت کنیم، نتیجه آن همان می‌شود که در روز 13 فروردین به طبیعت نرفتند در حالی که در تاریخ ایران، بی سابقه بوده است.او تاکید کرد: بنده استقبال می‌کنم که نمایندگان مجلس برای زدودن فساد به کمک وزارت بهداشت بیایند. اولین روز سرپرستی ام در وزارت بهداشت جلوی واردات دارو‌هایی را گرفتیم که 5 تا 10 تولید کننده داخلی داشت و قیمت این محصولات هم 5 تا 10 برابر تولید داخلی بود.

اولویت اصلی استخدام با پرستارانی است که در روزهای کرونا به کمک آمدند

نمکی در خصوص بکارگیری نیرو‌های پرستاری که در مبارزه با کرونا به کمک حوزه سلامت آمدند، گفت: در مورد این نیرو‌های ناجوانمردی است که مانند کارگر با آن‌ها برخورد کنیم و بگوییم که از فردا دیگر به شما نیازی نداریم. ما به آن‌ها قول دادیم و پیگیری هم می‌کنیم، چون به آن‌ها نیاز داریم.او مطرح کرد: دستور دادم که اولویت اصلی استخدام‌های آینده با نیرو‌هایی باشد که در این روز‌های سخت در کنار ما و مردم بودند. مجوز بکارگیری 10 هزار پرستار و اخیرا سه هزار پرستار را گرفته ایم، اما اولویت اصلی با نیرو‌هایی است که در دوران کرونا کار کرده اند.

پرداخت معوقات نیرو‌های درمانی

وزیر بهداشت تصریح کرد: روزی که به وزارت بهداشت آمدم، کارانه به نیرو‌های درمانی با معوقات 17 تا 24 ماهه پرداخت می‌شد، اما مطالبات 13 هزار میلیارد تومانی از تامین اجتماعی و 5 و نیم هزار میلیارد تومانی از بیمه سلامت، سال گذشته به تعادل رسید و معوقات پرداخت کارانه‌ها از 24 و 18 ماه به 6 و 7 ماه رسید که امیدواریم این تاخیر به دو و سه ماه برسد. البته کارانه و اضافه کار را از هم جدا کردیم و اضافه کار به همراه حقوق، هر ماه به حساب کارکنان واریز می‌شود.

در مدیریت کرونا، ساختار نظام شبکه به کمک ما آمد

نمکی خاطرنشان کرد: در مدیریت کرونا علاوه بر همراهی دستگاه‌ها و تلاش وافر نیرو‌های بهداشتی و درمانی، ساختار نظام شبکه به کمک ما آمد. در استان خوزستان در کمتر از 48 ساعت 170 تخت ICU اضافه کردیم. همچنین تقویت و توسعه شبکه بهداشتی و درمانی ایجاد CDC برای دیده بانی بیماری‌های کشور از مهمترین برنامه‌های ما در آینده است.

نگران همپوشانی آنفلوانزا و کرونا در پاییز هستیم

او اظهار کرد: همواره ما بدترین حالت را در حوزه سلامت در نظر می‌گیریم. در فصل پاییز نگران همزمانی و همپوشانی آنفلوانزا و کرونا هستیم و در این زمینه، تمرکز اصلی ما بر روی گروه‌های پرخطر شامل سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای است. در این زمینه حدود 8 میلیون و 700 هزار نفر که در گروه پرخطر هستند، شناسایی شده اند که باید تسهیلاتی را برای آن‌ها در نظر بگیریم و خطر انتقال ویروس در آن‌ها را به شدت کاهش دهیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: امسال یکی از سخت‌ترین سال‌های اقتصادی بعد از انقلاب اسلامی ایران است و هر قدر وفاق، همدلی، هم افزایی و هماهنگی بیشتر باشد، در مقابل توطئه‌هایی که دشمنان برای ما طراحی کرده اند، موفق‌تر خواهیم بود.

: برای دریافت مشاوره درباره سعید نمکی : پیک دوم کرونا نداریم فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «سعید نمکی : پیک دوم کرونا نداریم» در کادر زیر بنویسید :

5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید