کد مطلب:  55322 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
حریرچی: نگران فصل پائیز هستیم

حریرچی: نگران فصل پائیز هستیم

حریرچی گفت: تا کنون فقط ۲ درصد از مبتلایان به کرونا اهدای پلاسما داشته اند و ۹۸ درصد پلاسما اهدا نکرده اند.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش آسمونی : ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در نشست خبری مجازی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه امسال محرم در دوران همه گیری ویروس کرونا هستیم، بهتر است مردم اهدای خون به بیماران را در اولویت نذورات خود قرار دهند.

او افزود: ذخایر خون کشور در حد مناسبی است، ولی ترجیح می‌دهیم ذخایر خونی بیشتری داشته باشیم.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: از کسانی که مبتلا به کرونا شده اند درخواست می‌کنیم که حتما پلاسما اهدا کنند. تا کنون فقط 2 درصد مبتلایان به کرونا اهدای پلاسما داشته و 98 درصد پلاسما اهدا نکرده اند.

حریرچی ادامه داد: تا کنون 164 نفر از کارکنان پزشک و پرستاری فوت شده اند، این افراد حق بزرگی به گردن ما دارند. در این مدت خانواده این افراد فداکارانه خودشان را در معرض ابتلا قرار دادند. روز گذشته فرزند 8 ساله دو نفر از اعضای هیات علمی که متخصص قلب و زنان هستند براثر ابتلا به کرونا فوت کرد. پرسنل ما با این فداکاری کار می‌کنند و وظیفه ماست که خدمت رسانی مناسب به این خانواده‌ها را انجام دهیم.

بیمارستان‌های خصوصی با شیوع کرونا و تحریم به مشکل خورده اند

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: درباره تعدیل نیرو باید به واقعیت‌هایی توجه کرد. با شروع کرونا تعداد قابل توجهی از بیماری‌هایی که غیر اورژانسی هستند مثل عمل‌های زیبایی و... کم شده و بار مراجعه بیمارستان‌های خصوصی کم شده و از سوی دیگر به دلیل تحریم‌ها قدرت خرید مردم به طرز قابل توجهی کاهش پیدا کرده و میل به دریافت خدمات از بیمارستان‌های دولتی بیشتر شده است. بیمارستان‌های خصوصی هم کمک دولتی نمی‌گیرند و باید خودشان مسائلشان را مدیریت کنند به همین دلیل به مشکل خورده اند. از آن‌ها می‌خواهیم حتی المقدور از تعدیل نیرو اجتناب کنند.

ابتلای مجدد 14 درصد افراد مبتلا شده به کرونا

حریرچی با بیان اینکه مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در مراکزی که مراسم عزاداری برگزار می‌شود باید رعایت شود، ادامه داد: در ابتلای مجدد به کرونا باید بگوییم که هم اکنون در ماه 6 تا 7 ابتلا به کرونا هستیم آنچه در گزارشات جهانی مشخص شده 25 تا 35 درصد ابتلای مجدد به کرونا وجود دارد و در اکثر مواقع گردش آنتی بادی در بدن این افراد تا 3 ماه است و بعد از آن کاهش پیدا می‌کند، ولی ایمنی سلولی بیشتر زمان می‌برد.

او اضافه کرد: در 6 ماه گذشته 14 درصد افرادی که مبتلا به کرونا شده بودند، دوباره مبتلا شدند؛ باید بررسی کنیم که در آینده وضعیت به چه صورت می‌شود. وضع فراگیری ویروس کرونا در آینده به رفتار فعلی همه ما بستگی دارد.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: روند ابتلا به کرونا در آینده بستگی به رفتار اجتماعی ما و رعایت فاصله گذاری اجتماعی توسط مردم و ارگان‌های خصوصی و دولتی دارد. بعد از موج دوم کرونا با رعایت بهتر مسائل بهداشتی مثل شست و شوی مداوم دست ها، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک و اجتناب از تردد غیرضرور میزان مرگ و میر بیش از 45 درصد و میزان بستری بیش از 40 درصد کاهش داشته است. بنابراین ایجاد موج سوم کرونا یا کنترل موج دوم بستگی به رفتار اجتماعی دارد.

هنوز میزان بستری و مرگ و میر از فروردین ماه بالاتر است

حریرچی یادآوری کرد: میزان بستری و مرگ و میر مبتلایان به کرونا به طور میانگین از زمان اوج شیوع کرونا که در فروردین داشتیم، بیشتر است. کم کم به فصل سرد سال نزدیک می شویم، با سرد شدن هوا احتمال ابتلا به بیماری کرونا و آنفلوانزا بالاتر خواهد رفت.

او گفت: به دلیل قرار داشتن مردم در فضای بسته احتمال ابتلا به بیماری هایی که از راه تنفس منتقل می‌شوند، بیشتر می‌شود. در فصل پاییز هم مدارس باز می شود و نگران هستیم که مثل کشورهای نیمکره شمالی دچار ابتلای بیشتری شویم.

لزوم گسترش خدمات «دورا پزشکی» در تمام کشور

حریرچی بیان کرد: چه در شرایط کرونایی و غیرکرونایی خدمات «دورا پزشکی» را باید گسترش دهیم. بسیاری از رفت و آمد‌ها برای دریافت خدماتی مثل دریافت نتیجه آزمایش و یا خدمات بهداشتی و درمانی است. این خدمات را برای راحتی مردم و کاهش احتمال ابتلا به کرونا افزایش می‌دهیم، زیرا مراکز بهداشتی کانون ابتلا به کرونا هستند.

او تاکید کرد: اولویت ما این است که خدمات «دورا پزشکی» در مناطق محروم هم گسترش پیدا کند اگر چه در تهران این خدمات بسیار کمک کننده است. خدمات «دورا پزشکی» انتخاب و اجبار تحمیلی شرایط کرونا برای ما است.

: برای دریافت مشاوره درباره حریرچی: نگران فصل پائیز هستیم فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «حریرچی: نگران فصل پائیز هستیم» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید