کد مطلب: 26641 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
اسکی روی آب

اسکی روی آب

در این مقاله از آسمونی اطلاعات کاملی در مورد ورزش اسکی روی آب منتشر می کنیم. مطالبی که در این بخش در مورد...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

در این مقاله از آسمونی اطلاعات کاملی در مورد ورزش اسکی روی آب منتشر می کنیم. مطالبی که در این بخش در مورد اسکی روی آب عنوان می شود شامل، انواع اسکی روی آب، تکنیک های اسکی روی آب، تاریخچه اسکی روی آب و ... می باشد. دعوت می کنیم تا پایان همراهمان باشید.

اسکی روی آب

اسکی روی آب ورزشی است که در آن هر فرد پشت یک قایق موتوری یا کابل متصل شده اسکی بر روی بدنه‌ای از آب بر روی سطح کشیده می‌شود، این ورزش نیازمند قدرت بدنی بالاتنه و پائین‌تنه ویژه است، همچنین تعادل و توازن و استقامت عضلانی عالی.

تاریخچه اسکی روی آب

اسکی روی آب در سال 1922 زمانی که رالف ساموئلسون یک جفت تخته را به عنوان اسکی و یک طناب لباس را به عنوان طناب مخصوص ید ک کشی در شهر لاک، مینه سوتا مورد استفاده قرار داد. تا ماه جولای، ساموئلسون موقعیت‌های متفاوتی را بر روی اسکی‌ها مورد امتحان قرار داد. ساموئلسون دریافت که تکیه کردن و متمایل کردن بدن رو به سمت عقب و پشت با بالا بودن دهانه یا جلوی چوب اسکی‌ها رو به بالا و خارج از آب، یک متد و روش مطلوب می‌باشد.

تکنیک اسکی روی آب

نوعاً اسکی روی آب با یک آب عمیق آغاز می‌گردد، در حالی که اسکی باز به سمت پائین خم شده. اسکی باز می‌تواند همچنین برای شروع از یک سطح خشک در روی ساحل یا یک تخته آغاز نماید، این نوع از شروع تنها برای ورزشکاران حرفه‌ای توصیه می‌گردد.

انواع اسکی روی آب

  • اسکی روی آب پرشی

  • اسکی روی آب با پای برهنه

  • اسکی روی آب با پای برهنه و قایق موتوری

  • اسکی روی آب نمایشی

  • اسکی اسلالوم

  • مسابقات اسکی اسلالوم

مشخصات وسایل اسکی روی آب

طول طناب اتصال 20 متر طول وسیله اسکی 112 سانتی‌متر عرض وسیله اسکی 21 سانتی‌متر وزن وسیله اسکی 2 تا 3 کیلوگرم

اسکی روی آب, هیجان و خطر

یکی از مهمترین عوامل که در سختی‌های روز اول اسکی به هر نوآموزی کمک می‌کند دانستن و فهم صحیح اصول اسکی روی آب می‌باشد. اما سریع‌ترین راه برای یادگیری این ورزش تحت آموزش قرار گرفتن فرد توسط یک مربی با صلاحیت است.

در رویاروئی شخصی و تمرین عملی بسیاری از افراد و حتی کودکان اصول ابتدائی این ورزش را یاد می‌گیرند و حتی بر آنها مسلط می‌شوند.

جدای این مسئله اسکی روی آب فعالیتی بسیار هیجان‌انگیز و سرگرم کننده است و همین خصیصه به هر فردی این قابلیت را می‌بخشد که به آسانی و بدون صرف وقت زیاد آن را بیاموزد.

هر چه‌قدر اسکی‌باز آرام‌تر و اضطراب او کمتر باشد یادگیری او سریع‌تر خواهد بود.

اگرچه اسکی روی آب ورزشی بسیار مفرح است و به سادگی قابل آموختن می‌باشد اما این ورزش هنوز در زمرهٔ ورزش‌های پر ریسک آبی محسوب می‌شود و اسکی‌باز برای احتراز از هر گونه آسیب‌دیدگی ملزم به پیش‌بینی و رعایت فاکتورهای ایمنی می‌باشد.

برای انجام صحیح و پیشرفت سریع در این ورزش نکات ایمنی زیر را همواره در نظر داشته باشید:

سعی نکنید در ابتدا به حرکات نمایشی و مانورهای دشوار بپردازید. هر حرکت را هم‌زمان با پیشرفتتان بررسی و مطالعه کنید. انجام این حرکات به زمان بیشتر و تمرینات منظم نیاز دارند.

هرگز طناب را دور هیچ قسمتی از بدنتان نپیچانید.

طناب را خیلی سفت نگیرید و سعی کنید عضلات شما منقبض نباشند زیرا عضلات منقبض پیشرفت شما را کند می‌کند.

اسکی‌باز باید در آب مطمئن اسکی کند. او باید بداند چگونه با حفظ تعادل بر روی اسکی‌ها بلند شود، چگونه طناب را بگیرد، چگونه اسکی را کنترل کند و چگونه توسط علائم صحیح دست با دیگران ارتباط برقرار کند.

اسکی روی آب یک فعالیت انفرادی نیست. این ورزش نیازمند همکاری یک تیم متشکل از اسکی‌باز، قایقران و مربی می‌باشد که همگی باید بتوانند همدیگر را به خوبی بفهمند.

علائم دستی از اهمیت خاصی برخوردار بوده و دانستن و اجرای آن برای تمامی افراد این تیم، خصوصاً اسکی‌باز و مربی لازم و ضروری است. لازم به گفتن است که بسیاری از حوادث اسکی روی آب ناشی از ندانستن اصول برقراری ارتباط می‌باشد. مسیر عبور قایق باید از قبل مشخص شده و اسکی‌باز و قایقران روی آن توافق نظر داشته باشند. آنها باید کاملاض با هم هماهنگ باشند.

این وظیفهٔ قایقران است که اسکی‌باز در مناطق امن و به دور از هر منطقه پرخطر مانند اسکله، کنارۀ آب و هر مانع دیگری که در آب موجود است هدایت کند.

قایقران علاوه بر قایق خودش باید به سایر قایق‌های موجود در آب نیز توجه داشته باشد. قایقران خصوصاً در هنگام بازگشت باید مطمئن شود که اسکله خالی باشد، قایقی در مسیر و یا اسکی‌باز دیگری در حوالی اسکله در آب غوطه‌ور نباشد.

عملکرد مربی به زبان دیگر این است که هوشیار باشد و بر روی علائم تمرکز کند. مربی در واقع به‌عنوان یک دیده‌بان و رابط بین اسکی‌باز و قایقران می‌باشد چراکه قایقران نمی‌تواند هم‌زمان هم قایق را براند و هم تمام حواسش متوجه اسکی‌باز باشد.

جدا از کار تیمی و دانستن علائم دست، عوامل دیگری هستند که اسکی‌باز برای امنیت بیشتر باید آنها را مدنظر داشته باشد. منطقهٔ اسکی، آب و هوا، تجهیزات و آمادگی جسمی و روحی اسکی‌باز و ... از آن جمله‌اند.

خود را عادت دهید قبل از هر بار اسکی کردن تجهیزات خود را بازبینی کنید.

متناسب با این‌که شناگر ماهری هستید یا نه از جلیقه‌های هوای مناسب با سایزتان که در وضعیت مناسبی هستند استفاده کنید.

همواره در آبی اسکی کنید که به اندازه کافی عمیق باشد. کف اسکی نباید با آب برخورد داشته باشد.

قبل از اسکی دقت کنید که آب عاری از عناصر شناور و یا هرگونه مانع دیگری باشد. آب باید بدون مانع بوده و دارای پنج تا شش فوت عمق باشد. این ارتفاع مانع از این می‌شود که اسکی‌باز در هنگام شروع مسیر در زیر آب کشیده شود و باعث می‌شود که در هنگام افتادن، اسکی‌باز با کف آب برخورد نکند و دچار آسیب‌دیدگی نگردد.

 

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «اسکی روی آب»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 7 = ?