کد مطلب:  36718 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نسبت دور کمر به دور باسن

نسبت دور کمر به دور باسن

نسبت دور کمر به دور باسن به معنی نسبت محیط دور کمر به محیط دور مفصل ران است. این نسبت می‌تواند نشانه‌ای از...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

نسبت دور کمر به دور باسن به معنی نسبت محیط دور کمر به محیط دور مفصل ران است. این نسبت می‌تواند نشانه‌ای از سلامتی شخص و ریسک ابتلا به مشکلات جدی سلامتی همچون دیابت و بیماری‌های قلبی-عروقی باشد. آسمونی در این بخش در مورد نسبت دور کمر به دور باسن صحبت می کند.نسبت دور کمر به دور باسن

بسیاری از تحقیقات نشان داده که زنانی که نسبت دور کمر به دور باسن 0٫7 برای زنان و 0٫9 برای مردان نشان‌دهنده سلامتی بیشتر و باروری بالاتر است.

بر اساس یک مطالعه منتشر شده در یوروپین هارت ژورنال (2007) اندازه دور کمر و نسبت دور کمر به دور باسن شاخصی برای احتمال وقوع حوادث قلبی‌عروقی هستند. بالا بودن این نسبت می‌تواند یکی از نشانه‌های اضافه وزن و چاقی نیز باشد که خود از مهمترین خطرات برای سلامتی به شمار می‌روند. سازمان بهداشت جهانی نسبت دور کمر به باسن 0٫85 برای زنان و 0٫9 برای مردان را به عنوان مقیاس چاقی شکم تعیین کرده‌است.

برای اندازه‌گیری این نسبت، محیط دور مفصل ران که از پهنترین قسمت باسن عبور می‌کند و محیط دور کمر که باریکترین قسمت کمر است، اندازه‌گیری شده و دور کمر بر باسن تقسیم تقسیم می‌شود.

نسبت دور کمر به دور باسن
نسبت دور کمر به دور باسن

بسیاری از تحقیقات نیز نشان داده که نسبت دور کمر به باسن می‌تواند شاخص مهمی برای ارزیابی جذابیت جسمی بانوان باشد. مردان در فرهنگ هندواروپایی زنانی را که نسبت دور کمر به باسن 0٫7 داشته باشند، زیباتر می‌دانند. در فرهنگ‌های دیگر تفاوت‌هایی در این زمینه دیده شده‌است.

بر اساس برخی تحقیقات از 0.6 در چین، آمریکای جنوبی، و بخش‌های از آفریقا تا 0.8 در کامرون و قبیله هازدا در تانزانیا متغیر است. حتی در تمدن‌های باستانی نیز نگاره‌های زنان معمولاً با نسبت دور کمر به باسن 0.6 تا 0.7 به تصویر کشیده می‌شد که نشانه ای از یک ترجیح عمومی به سوی نسبت پایین‌تر دور کمر به باسن است.

بر اساس روان‌شناسی تکاملی از آن‌جا که زنان غیر حامله که در سن باروری قرار دارند به طور معمول نسبت دور کمر به دور باسن پایین‌تری در مقایسه با زنان نابالغ، یائسه و باردار دارند، مردان زنان دارای نسبت پایین‌تر دور کمر به باسن را به عنوان زوج دارای توانایی باروری ارزیابی کرده و ایشان را زیباتر می‌دانند.

waist-to-hip-ratio
waist-to-hip-ratio

نسبت دور کمر به دور باسن مردان

  • کمتر از 0.9- خطر کم مشکلات قلبی-عروقی را درپی دارد.
  • 9 تا 0.99- خطر مشکلات قلبی-عروقی را تعدیل می نماید.
  • 1 یا بیشتر- خطر بالای مشکلات قلبی-عروقی

نسبت دور کمر به دور باسن زنان

  • کمتر از 0.8- خطر کم مشکلات قلبی-عروقی را درپی دارد.
  • 8 تا 0.89- خطر مشکلات قلبی-عروقی را تعدیل می نماید.
  • 9 یا بیشتر- خطر بالای مشکلات قلبی-عروقی

یک زن با WHR یا نسبت دور کمر به باسن کمتر از 0.8 به طور کلی سالم و دارای قدرت باروری بیشتر نسبت به زنان با WHRهای بالاتر، است. در این افراد احتمال پیشرفت دیابت، اکثر سرطان ها یا اختلالات قلبی-عروقی کمتر است.

: برای دریافت مشاوره درباره نسبت دور کمر به دور باسن فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «نسبت دور کمر به دور باسن» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید