کد مطلب:  26825 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
طرز تهیه چند غذای نذری

طرز تهیه چند غذای نذری

خورش قیمه، عدس‌پلو، قورمه سبزی، زرشک پلو و... از جمله غذاهای ثابت مجالس عزاداری و مخصوص پذیرایی از زائران و...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

طرز تهیه چند غذای نذری
طرز تهیه چند غذای نذری

خورش قیمه، عدس‌پلو، قورمه سبزی، زرشک پلو و... از جمله غذاهای ثابت مجالس عزاداری و مخصوص پذیرایی از زائران و سوگواران و پخش نذری هستند. آسمونی در این بخش طرز تهیه چند غذای نذری را برای شما عزیزان منتشر می کند.

طرز تهیه غذای نذری

طرز تهیه قیمه غذای نذری

معروف ترین غذا برای نذری ماه محرم، قیمه است؛ غذای خوشمزه ای که کالری زیادی هم دارد. پس برای عزاداران امام حسین (ع) که بعد از چند ساعت سوگواری، خسته و گرسنه می شوند، می تواند بهترین غذا باشد. برای تهیه یک قیمه نذری، قبل از هر اقدامی باید بدانید چه چیزی بخرید و چه مقدار؟

مواد لازم قیمه غذای نذری

 برنج : 15 کیلو

 لپه : 3/5کیلو

 گوشت : 7 کیلو

 پیاز : 7 تا 9 کیلو

 سیب زمینی : 7 کیلو

رب : 1/5 کیلو

روغن :10کیلو(5کیلو برنج، 5کیلو خورشت)

لیمو عمانی : یک کیلو

زعفران : یک مثقال

لپه، جزء اصلی خورشت قیمه، به دلیل داشتن فیبر به کار خیلی ها می آید.

مقدار زیادگوشت قیمه، هم این خورشت را خوشمزه تر می کند.

البته چون معمولا قیمه نذری، چرب و پرروغن است، بهتر است کسانی که چربی خونشان بالا است، کمتر بخورند.

چند سالی است که سیب زمینی سرخ کرده ترد روی پرس های قیمه، جایاش را به چیپس های خلالی داده است. درست است که این طوری کار آسان می شود، اما چیپس و روغن مانده آن را نباید با سیب زمینی تازه که با روغن ویژه سرخ کردنی آماده شده یکسان بدانید. این کجا و آن کجا؟

طرز تهیه عدس پلو غذای نذری

عدس پلو هم از نذری های قدیمی است. چون این غذا بدون خورشت است، به قول معروف ریخت و پاش زیادی ندارد. به همین خاطر است که خیلی ها "عدس پلو" نذر امام حسین (ع) می کنند.

مواد لازم عدس پلو غذای نذری

 برنج :15کیلو

 عدس : 5کیلو

گوشت چرخ کرده : 7 کیلو

 رب : نیم کیلو

کشمش : 2 کیلو

پیاز : 7 تا 9 کیلو

روغن :10 کیلو (5 کیلو برنج، 2 کیلو خورشت)

زعفران   نیم مثقال

عدس پلو را با گوشت چرخ کرده، یا کشمش و پیاز داغ و گاهی وقت ها خرما تزیین می کنند. بعضی ها هم از همه این ها روی عدس پلو می ریزند تا خوشمزه تر شود.

عدس، مواد مغذی زیاد دارد؛ آهن و فیبر موجود در آن به افزایش نیروی بدن کمک می کند. کشمشی هم که روی عدس پلو می ریزند خواص زیادی دارد؛ سرشار از کالری است و باعث آرامش اعصاب می شود، با این حساب، یکی از بهترین غذاها برای ماه محرم که عزاداران امام حسین سوگوار و غمگین هستند، عدس پلو با کشمش است.

برای افرادی که فشار خون بالا دارند و در ماه محرم از خوردن غذاهای نذری پرهیز می کنند، عدس پلو غذای مناسبی است. چون هم عدس و هم کشمش آن، چربی و کلسترول پایینی دارد. البته بهتر است این افراد عدس پلو نذری را بدون گوشت چرخ کرده میل کنند.

votive-foods
votive-foods

طرز تهیه قورمه سبزی غذای نذری

قورمه سبزی، بیشتر از همه غذاهای نذری کار و وقت می برد. چون سبزی دارد و پاک کردن و خرد کردن و سرخ کردن سبزی، زمان و انرژی می برد. اما با این حال خیلی از عزاداران هر سال قورمه سبزی نذر امام (ع) می کنند. چرا که در مقایسه با سایر غذاهای نذری ماه محرم، قورمه طرفداران خاص خودش را دارد.

مواد لازم قورمه سبزی غذای نذری

 برنج : 15کیلو

 سبزی : 10کیلو

 لوبیا قرمز : 2کیلو

 گوشت : 6کیلو

 پیاز : حدود 10 کیلو (40عدد پیاز متوسط)

لیمو عمانی : یک کیلو

روغن (برای برنج و خورشت با هم) :10تا12 کیلو

سبزی قورمه، شنبلیله و تره و جعفری است. این سبزی ها هم خورشت را خوشمزه می کند، هم خواص زیادی دارند؛ تره قورمه سبزی، برای عفونت های بدن خوب است، مخصوصا در ماه محرم که چند سالی است با فصل زمستان مقارن شده و خیلی از مردم سرما خورده هستند. وجود شنبلیله هم این خورشت را برای افراد دیابتی مناسب می کند. این سبزی در گذشته، داروی مرض قند بوده است.

لوبیایی که در خورشت قورمه سبزی می ریزند، پروتئین و فیبر دارد و این غذا را برای ایام عزاداری که انرژی و توان زیادی نیاز است، مناسب کرده.

طرز تهیه زرشک پلو غذای نذری

چند سالی است که زرشک پلو با مرغ هم وارد غذاهای نذری شده و آمار طبخش، حتی از قیمه و قورمه سبزی هم بالاتر زده؛. طبخ زرشک پلو به نسبت باقی غذاها آسان تر است، پس به راحتی می توانید بساط پخت آن را در خانه خودتان به راه کنید. در ضمن زرشک پلو با مرغ، غذای پرطرفداری است!

طرز تهیه چند غذای نذری
طرز تهیه چند غذای نذری

مواد لازم زرشک پلو غذای نذری

برنج :  15کیلو

 مرغ : 40کیلو

 زرشک : یک کیلو

زعفران : نیم مثقال

استفاده از زرشک در نذری ماه محرم، در فصل سرد خاصیت خودش را خوب نشان می دهد؛ چون زرشک خاصیت ضد عفونی کننده و آنتی بیوتیک دارد.

علاوه بر این، مزه ترش زرشک هر غذایی را خوشمزه تر می کند. حتی بعضی ها در قیمه هم زرشک می ریزند.

گوشت مرغ معدن پروتئین است و اگر خوب طبخ شود، همه پسند می شود.

زرشکی که برای نذری تان تهیه می کنید بهتر است از نوع مرغوب باشد؛ این را می توانید از رنگ و ظاهر زرشک تشخیص بدهید. زرشک مرغوب قرمز رنگ است و به آن "زرشک تالاری" می گویند(به خاطر این که این زرشک در تالارهای غذاخوری مصرف می شود). به زرشک های درجه دوم "زیرتالاری" می گویند. البته اگر آشپز خوب باشد، با زرشک زیر تالاری هم می تواند غذای خوب درست کند.

می توانید به جای مرغ کامل، گوشت ران و سینه مرغ را جداگانه بخرید. اینطوری دیگر نگرانی ندارید که بقایای مرغ را چه کنید.

 

نظر خود را درباره «طرز تهیه چند غذای نذری» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید