کد مطلب:  18824 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
روز نفس‌گیر دولت در خانه ملت/رای اعتماد به وزرا در آینه آیین‌نامه

روز نفس‌گیر دولت در خانه ملت/رای اعتماد به وزرا در آینه آیین‌نامه

به گزارش آسمونی: جلسه رای اعتماد به سه وزیر پیشنهادی دولت براساس آیین‌نامه داخلی مجلس، فردا در خانه ملت...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

vote-of-confidence-to-ministers
vote-of-confidence-to-ministers

به گزارش آسمونی:

جلسه رای اعتماد به سه وزیر پیشنهادی دولت براساس آیین‌نامه داخلی مجلس، فردا در خانه ملت برگزار می‌شود.

استعفای محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان اواخر مهرماه آغازی شد برای تغییر و ترمیم کابینه دولت یازدهم، پس از آن هم شایعه استعفای علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تایید شد. در میانه خبرهای استعفا، خبر رسید که فانی وزیر آموزش و پرورش نیز به نوعی استعفا داده است تا اولین جلسه استیضاح دور دهم مجلس شورای اسلامی لغو شود.

پس از آن، طی مدت زمانی کوتاه رئیس جمهور فخرالدین دانش آشتیانی، مسعود سلطانی‌فر و صالحی امیری را به ترتیب برای تصدی وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس معرفی کرد.
*رأی اعتماد به وزرا در آیین‌نامه
آیین نامه داخلی مجلس تصریح می‌کند که رئیس جمهور، ظرف دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف و یا بعد از استعفاء یا سقوط دولت، باید کتباً اسامی هیأت وزیران را به همراه شرح حال هر یک از وزیران و برنامه دولت تسلیم مجلس کند، همچنین رئیس مجلس مکلف است در اولین فرصت در جلسه علنی وصول معرفی‏ نامه وزیران را اعلام و پس از قرائت دستور تکثیر آن را صادر نماید.

براین اساس اکبر رنجبرزاده طی نشست علنی روز سه شنبه (4 آبان ماه) اعلام وصول نامه معرفی 3 وزیر پیشنهادی دولت به مجلس را قرائت کرد. طی این مدت زمان این سه وزیر در فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مجلس حضور یافته و به تشریح برنامه‌های خود پرداختند.

یک هفته پس از معرفی وزرای پیشنهادی دولت، برای بحث و بررسی خط مشی و اصول کلی برنامه دولت و أخذ رأی اعتماد برای هیأت وزیران جلسات مجلس به‏ طور متوالی تشکیل می‌گردد. با پیشنهاد رئیس و تصویب مجلس، جلسات به صورت صبح و بعد ازظهر برگزار خواهد شد. مجلس در این جلسات نطق نخواهد داشت. قبل از تشکیل اولین جلسه بررسی برنامه‏‌های دولت و أخذ رأی اعتماد هیأت وزیران، نمایندگان مخالف و موافق برنامه، خط مشی و اصول کلی و ترکیب هیأت وزیران و نیز نمایندگان مخالف و موافق هر یک از وزیران به تفکیک برنامه و هر وزیر در برگه‏‌های جداگانه یا دستگاه الکترونیک ثبت‌نام می‏‌کنند.
*رای اعتماد به وزرا براساس حروف الفبا
در جلسه رای اعتماد به وزرای دولت هر یک از نمایندگان حق دارند تمام یا قسمتی از وقت خود را در اختیار نماینده دیگر قرار دهند. در شروع بحث در مورد هیأت وزیران، رئیس جمهور برنامه دولت را تشریح و ضمن معرفی وزیران از ترکیب هیأت وزیران دفاع خواهد کرد. پس از آن مجلس، بررسی برنامه دولت و ترکیب هیأت وزیران را با اظهارات پنج نفر از نمایندگان مخالف و پنج نفر از نمایندگان موافق با حفظ ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق و هر کدام برای مدت پانزده دقیقه انجام خواهد داد.

موافق و مخالفان وزرای پیشنهادی دولت براساس اعلام یوسف‌نژاد عضو هیئت رئیسه مجلس امروز ( دوشنبه 10 آبان ماه) از ساعت 8 تا 14 در مجلس انجام می‌شود و صبح سه‌شنبه نیز بین متقاضیان قرعه‌کشی شده تا سخنرانان جلسه رأی اعتماد مشخص شوند.

وی همچنین تاکید کرد که جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی به صورت یکسره ادامه خواهد داشت و بررسی صلاحیت سه وزیر پیشنهادی بر اساس حروف الفبا و به ترتیب از وزارتخانه آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان انجام خواهد شد.
*سی دقیقه حیاتی برای وزرا
همچنین رئیس جمهور یا کسانی که وی تعیین خواهد کرد به سؤالات و اظهارات مخالفان پاسخ می‏‌دهند. مجموع مدت نطق اولیه رئیس جمهور و دفاعیات اخیر دو و نیم ساعت خواهد بود. در پی اظهارات و دفاعیات رئیس جمهور، مجلس شور در مورد برنامه‏‌ها و صلاحیت هر یک از وزیران را به صورت جداگانه آغاز خواهد نمود. در مورد هر وزیر دو نفر از نمایندگان مخالف و دو نفر از نمایندگان موافق با حفظ ترتیب یک نفر مخالف و موافق هرکدام برای مدت پانزده دقیقه فرصت خواهند داشت. پس از آن وزیر و در صورت صلاحدید رئیس جمهور به مدت سی دقیقه برای دفاع از برنامه و صلاحیت وزیر مطروحه وقت خواهند داشت.

بحث و بررسی برای تک تک وزیران به ترتیب حروف الفبای وزارتخانه به همین شیوه انجام می‏‌گیرد، رئیس جمهور می‌ تواند با استفاده از وقت وزیران در پایان و به ‏طور یکجا از آنان دفاع نماید. پس از آن رأی‏ گیری به عمل می‏‌آید و شمارش و اعلام نتیجه آراء پس از رأی‌ گیری برای همه وزرا صورت خواهد گرفت. سؤالات کتبی نمایندگان در طول مدتی که برنامه دولت مطرح است از طریق رئیس مجلس به رئیس جمهور یا وزیر مربوط داده خواهد شد. در موارد معرفی یک یا چند وزیر (کمتر از نصف مجموع وزرا) پس از نطق اولیه رئیس جمهور به مدت یک ساعت بدون بحث در کلیات برنامه‌ ها و ترکیب هیأت‏ وزیران تنها در مورد برنامه‌ها و صلاحیت وزیران پیشنهادی به ‏ترتیب فوق‏ الذکر اقدام خواهد شد.

براساس آیین نامه داخلی مجلس چنانچه مجلس به یک یا چند وزیر رأی اعتماد نداد و یا وزارتخانه‌ای به هر دلیل وزیر نداشته باشد رئیس جمهور موظف است با رعایت اصل یکصد و سی و پنجم (135) قانون اساسی حداکثر قبل از سه ماه فرد یا افراد دیگری را برای أخذ رأی به مجلس معرفی کند. 
*چراغ سبز دو فراکسیون به سه وزیر پیشنهادی

با در نظر گرفتن اعلام نظر مثبت دو فراکسیون مستقلان ولایی و امید نسبت به سه وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توان انتظار داشت که دولت فردا طی جلسه علنی رای اعتماد را از مجلسیان کسب کند اگرچه نظر فراکسیون ولایت پیرامون این سه وزیر هنوز اعلام نشده و این فراکسیون اعلام نظر خود را موکول به جلسه با وزیران پیشنهادی طی فردا صبح قبل از برگزاری صحن علنی کرده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

: برای دریافت مشاوره درباره روز نفس‌گیر دولت در خانه ملت/رای اعتماد به وزرا در آینه آیین‌نامه فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «روز نفس‌گیر دولت در خانه ملت/رای اعتماد به وزرا در آینه آیین‌نامه» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید