مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  5399 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
معرفی ورزش والیبال

معرفی ورزش والیبال

والیبال ورزشی تیمی و بسیار مهیج است، که پیشینه ای یکصد و ده ساله دارد و امروزه تقریبا تمامی کشورهای جهان...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

والیبال ورزشی تیمی و بسیار مهیج است، که پیشینه ای یکصد و ده ساله دارد و امروزه تقریبا تمامی کشورهای جهان عضو فدراسیون جهانی آن هستند.

قوانین و مقررات والیبال

تعداد کل بازیکنان هر تیم: 12 نفر

تعداد بازیکنان داخل زمین: 6 نفر

تعداد کل داوران: 10 نفر یک داور بالا، یک داور پائین و یک داور ذخیره- 4 داور خط و یک داور خط ذخیره

یک نویسنده و یک کمک نویسنده

 اندازه زمین: طول 18 متر و عرض 9 متر

وزن و رنگ توپ: وزن توپ 260 گرم است و تا 10 گرم کمتر یا بیشتر اشکال ندارد و رنگ آن مخلوطی از زرد و آبی و سفید می باشد. شروع بازی: شروع بازی به وسیله سکه توسط داور قرعه کشی می شود تا یک تیم زمین و تیم دیگر توپ را انتخاب کند. زمان بازی:گیم بصورت رالی، 4 ست با نتیجه 25 امتیاز و ست آخر با نتیجه 15 امتیاز میباشد. تعداد استراحت: در امتیاز 8 و 16، اولین تیمی که به این امتیاز رسید یک استراحت فنی به مدت یک دقیقه به هر دو تیم داده می شود. هر تیم به غیر از استراحت فنی دارای 2 استراحت 20 ثانیه ای می باشد.

روش تعویض بازیکنان: داور ابتدای خط یک سوم رو به تور می ایستد و همانجا بازیکن ورودی، تابلوی شماره تعویض را به بازیکن خود می دهد.

زمین تعداد تعویض: هر تیم 6 تعویض می تواند داشته باشد. مثلاً اگر بازیکن شماره 5 به جای بازیکن شماره 8 وارد زمین شد، در تعویض بعدی حتما 8 باید به جای 5 وارد زمین شود یک رفت و یک برگشت.

شماره بازیکنان: از 1 الی 15 البته در مسابقات جوانان شماره بالاتر اشکال ندارد.

طریقه زدن توپ سرویس: سرویس از پشت خط عرضی و با سوت داور زده می شود و بایدتوپ از دست جدا شود.

اخطار: برای اخطار داور کارت زرد به بازیکن نشان می دهد و یک امتیاز هم به تیم مقابل تعلق می گیرد و اگر سرویس هم داشته باشند به تیم مقابل واگذار می شود.

اخراج و جریمه آن: داور کارت قرمز نشان می دهد و بازیکن یک ست اخراج می شود و تیمی که اخراجی داشته، یک امتیاز از دست می دهد و بازیکن اخراج شده باید روی صندلی پشت نیمکت ذخیره ها بنشیند.

بازی مساوی: نتیجه تساوی برای مسابقه والیبال وجود ندارد و اگر امتیاز هر دو تیم در یک ست 24 یا 14 شود، بازی ادامه خواهد داشت تا اینکه یک تیم با اختلاف 2 امتیاز برنده شود.

اگر یک تیم امتیازی از تیم مقابل که سرویس می زند بگیرد، چرخش انجام می شود.

چرخش بازیکنان به این صورت است که بازیکن منطقه 1 به منطقه 6، منطقه 6 به منطقه 5، منطقه 5 به منطقه 4، منطقه 4 به منطقه 3، منطقه 3 به منطقه 2 و منطقه 2 به منطقه 1 می رود.

اگر تیمی در ست اول سرویس بزند، در ست دوم تیم مقابل زننده نخستین سرویس خواهد بود.

اگر در بالای تور دو یار مقابل، همزمان به توپ ضربه بزنند، سرویس تکرار می شود و اگر روی نوار قل خورد و به آنتن برخورد نمود، سرویس دوباره تکرار می شود ولی اگر در داخل زمین هر تیمی افتاد، امتیاز به نفع تیم مقابل می باشد.

در هنگام بازی، با هر قسمت از بدن می توان به توپ ضربه زد.

مناطق زمین والیبال

-منطقه 1: پشت منطقه 2 قسمت عقب زمین.

-منطقه 2: قسمت زیر تور طرف راست زمین.

-منطقه 3: قسمت زیر تور وسط زمین.

-منطقه 6: پشت منطقه 3 زمین.

-منطقه 4: قسمت زیر تور طرف چپ.

-منطقه 5: پشت منطقه 4 در قسمت عقب زمین.

لیبرو

لیبرو بازیکنی است که رنگ پیراهنش با بقیه هم تیمی هایش متفاوت است و فقط می تواند توپ را جمع کند و پاس بدهد اما حق سرویس و آبشار را ندارد و تعویضش در ورقه نوشته نمی شود و وقتی در منطقه 5 قرار داشت، موقع چرخش بیرون می رود و با بازیکنان مناطق 1- 6- 5 می تواند تعویض شود.

نکات دیگر

تعویض لیبرو همیشه بعد از یک رالی انجام می شود. -در ست پنجم برای انتخاب زمین با سرویس، داور قرعه کشی می کند. در امتیاز 8، جای تیم ها در زمین عوض شده و استراحت فنی هم وجود ندارد و فقط هر تیم می تواند درخواست یک وقت استراحت نماید. -چرخش بازیکن در مناطق زمین در جهت حرکت عقربه های ساعت انجام می شود.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره معرفی ورزش والیبال فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «معرفی ورزش والیبال» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید