کد مطلب:  18281 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
هر فردی که شکافی در دنیای اسلام ایجاد کند، در خط اسلام نیست/ خشونت و افراطی‌گری آینده جهان اسلام را تهدید می‌کند/ تبیین چهار اصل سیاست منطقه‌ای ایران

هر فردی که شکافی در دنیای اسلام ایجاد کند، در خط اسلام نیست/ خشونت و افراطی‌گری آینده جهان اسلام را تهدید می‌کند/ تبیین چهار اصل سیاست منطقه‌ای ایران

به گزارش آسمونی: رییس جمهور گفت: برای نجات دنیای اسلام راهی جز اعتدال و مبارزه با خشونت نمی‌بینم و هر فردی...
زمان مطالعه: 6 دقیقه

rouhani
rouhani

به گزارش آسمونی:

رییس جمهور گفت: برای نجات دنیای اسلام راهی جز اعتدال و مبارزه با خشونت نمی‌بینم و هر فردی که شکافی در دنیای اسلام ایجاد کند، در خط اسلام نیست.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این نشست که صبح روز شنبه در کوالالامپور برگزار شد، گفت: دنیای اسلام نیازمند وحدت ، امنیت و توسعه است و خشونت و افراطی گری  و یاس و عدم خودباوری آینده جهان اسلام را تهدید می کند.
 
روحانی با تبیین چهار اصل سیاست منطقه ای ایران گفت: مبارزه میدانی با تروریسم تکفیری، کمک موثر به صلح، آتش بس و کمک رسانی انسان دوستانه به مردم ، عدم تجزیه کشورها و تغییر مرزهای جغرافیایی و تکیه بر صندوق های رای و حاکمیت مردم بر امور کشورهایشان از اصول سیاست منطقه ای ما است.
 
رییس جمهور اظهارداشت: ما معتقدیم تروریسم امروز یک معضل در منطقه ما است و باید با تروریست های تکفیری در کل منطقه مبارزه شود و نباید اجازه دهیم این راه غلط و کشتار و آدم کشی در منطقه ما ادامه یابد و باید جلوی این فاجعه را بگیریم.
 
روحانی درباره ضرورت تلاش برای صلح و آتش بس نیز گفت: باید در یمن و سوریه آتش بس برقرار شود و کمکهای انساندوستانه سریعا در اختیار مردم آن کشورها قرار گیرد. در منطقه نباید مرزهای جغرافیایی تغییر کند، تجزیه کشورها غلط و خطرناک  است و می تواند مشکلات را چند برابر کند و جنگ های منطقه ای را دامن بزند. باید حاکمیت ملی کشورها محترم شمرده شود. نباید برای مردم منطقه از بیرون حکومت تعیین شود و هر فردی که با رای مردم به قدرت می رسد ، باید مورد احترام همگان باشد.
 
رییس جمهور با تاکید بر اینکه اگر به دولت های عراق و سوریه کمک نمی کردیم چه بسا امروز شاهد گروهی به نام داعش نبودیم بلکه دو دولت بزرگ داعشی در عراق و سوریه شکل می گرفتند ، گفت: در چنین وضعیتی، در منطقه و حتی در سطح بین الملل با جنگ بی پایانی مواجه می شدیم.
 
روحانی همچنین  با بیان اینکه دنیای اسلام و جهان در حال توسعه طی دهه ها و قرون گذشته با مشکلات فراوانی به لحاظ سیاسی ، امنیتی و فرهنگی مواجه بوده اند ، گفت:شاید انتظار بود که پس از دوران استعمار و استقلال کشورهای اسلامی و در حال توسعه ، جهان با مشکل بزرگی مواجه نشود و کشورهای استقلال یافته و در حال توسعه بتوانند مسیر پیشرفت را برای رسیدن به جایگاه مطلوب و در راستای اهداف ملی خود ادامه دهند، اما متاسفانه چنین نشد.
 
روحانی اظهارداشت: جهان غرب هنوز تصمیم ندارد که از سلطه گری خود بر دنیا دست بردارد و این تصمیم تغییر نخواهد کرد مگر زمانی که آنها احساس کنند جهان در حال توسعه به یک وحدت، مسیر واحد و حرکت پوینده دست یافته است.
 
رییس جمهور تلاش جهان غرب را حفظ  سلطه خود بر جهان دانست و گفت: آنها نه تنها می خواهند به سلطه علمی و فناوری خود ادامه دهند بلکه می خواهند همچنان از لحاظ فرهنگی ، فرهنگ اول و مسلط بر جهان باشند؛ از بعد نظامی، قدرت برتر و از لحاظ اقتصادی ، اقتصاد مسلط باشند و تا زمانی که این اهداف مورد توجه قدرتهای جهانی است ، کشورهای در حال توسعه که می خواهند از لحاظ اقتصادی، فرهنگی و نظامی و علمی  در سطح برابر با آنها قرار گیرند، با مشکلات فراوانی مواجه می شوند.
 
روحانی به موضوع تروریسم در جهان اشاره کرد و افزود: شاید هیچ زمانی در دنیای اسلام با این همه کشتار، خشونت و حضور گروه های تروریستی که متاسفانه به نام اسلام  دست به جنایت می زنند، مواجه نبودیم و امروز معضل تروریسم حتی دامن خود آنهایی را که این مسیر را علیه اسلام و جهان در حال توسعه طراحی کردند، فرا گرفته است.
 
رییس جمهور وظیفه نخبگان، صاحبنظران و روشنفکران جهان اسلام را در مقطع زمانی کنونی بسیار سنگین خواند و اظهارداشت: متاسفانه جوانان در جهان اسلام در چنین فضایی به تدریج به دو سمت خطرناک ، خشونت و افراطی گری و یا یاس و عدم خودباوری کشانده می شوند که هر دو اینها ،می تواند برای نسل امروز و آینده ما خطرناک باشد.
 
روحانی با تاکید بر اینکه به جای گفتمان تخریب و یاس باید گفتمان وحدت و توسعه در دنیای اسلام گسترش یابد، گفت: راهی جز این نداریم که از همه توانمان برای تغییر گفتمان در میان نسل جوان دنیای اسلام استفاده کنیم . به جای گفتمان تخریب ، خشونت و یا یاس ، باید گفتمان توسعه ، پیشرفت و گفتمانی جایگزین شود که حاصل آن، وحدت و یکپارچگی دنیای اسلام و جهان در حال توسعه در برابر قدرتهای بزرگ باشد.
 
رییس جمهور با ابراز خرسندی از اینکه همچنان بخش مهمی از دنیای اسلام ، پیرو اسلام اعتدالی و فرهنگ میانه روی است ، اظهارداشت:  امروز اسلام رحمت ، امت وسط و دین همزیستی مسالمت آمیز در افکار عمومی بخش بزرگی از دنیای اسلام از جمله مالزی و ایران حاکم است.
 
روحانی تقویت جایگاه و قدرت دنیای اسلام را در سایه علم و فناوری دانست و گفت: ما در شرایطی هستیم که باید صاحب قدرت بشویم و قدرت ما در سایه علم و فناوری  است و ضروری است که در این عرصه یکدیگر را یاری کنیم. کشورهایی نظیر ایران و مالزی در سال های گذشته در بسیاری از زمینه های علمی و فناوری حرکتهای خوبی داشته اند و باید از توانمندی خود به نفع هم استفاده کرده و یکدیگر را برای رسیدن به هدف بلند توسعه یاری کنند.
 
رییس جمهور با تاکید بر اینکه راهی جز وحدت دنیای اسلام نداریم و باید اختلافات را کنار گذاشت، تصریح کرد: باید پیروان مذاهب مختلف اسلامی به منافع مشترک بیاندیشند و امروز هر کس در دنیای اسلام ، شکاف و تفرقه ای ایجاد و یا بر شکاف های گذشته می افزاید، بی تردید قصد خدمت به دنیای اسلام را ندارد و عمل او به نفع و خیر مسلمانان نخواهد بود.
 
روحانی، وحدت، امنیت و توسعه را نیاز امروز دنیای اسلامی برشمرد و با تاکید بر ضرورت بهره گیری از ابزار ارتباطات برای پیوند بیشتر میان مسلمانان،  گفت:در شرایط امروز جهانی همه باید احساس مسوولیت بیشتری کنند و از تمام توان و قدرت قلم، بیان و نفوذ خود در دانشگاه ها و افکار عمومی استفاده کرده و در جهت توسعه و پیشرفت جهان اسلام تلاش کنیم.
 
رییس جمهور با بیان اینکه امروز برای نجات دنیای اسلام راهی جز اعتدال و مبارزه با خشونت نمی بینم، افزود: به همین دلیل سه سال پیش به کشورهای عضو سازمان ملل  پیشنهاد کردم به قطعنامه ای رای دهند که مفهوم آن جهان عاری از افراطی گری و خشونت باشد که درنهایت معروف به قعطنامه ویو شد و امیدوارم همه بتوانیم در این مسیر حرکت کنیم تا شاهد همزیستی جدید در دنیای اسلام و وحدت بیشتر باشیم.
 
روحانی با تاکید بر اینکه ترور و تروریسم هیچ نسبتی با اسلام ندارد، اظهارداشت:  مسلمانان که در طول تاریخ قربانی جنگ های ناخواسته و تروریسم بوده اند، نباید امروز متهم به تروریسم بشوند. پیامبر ما پیامبر مهربانی و رحمت برای همه جهانیان بوده و ترور هیچ نسبتی با اسلام و آیات قران مجید ندارد.
 
رییس جمهور شناسایی عوامل ریشه ای خشونت و تروریسم را ضروری خواند و اظهارداشت: افراطی گری و تروریسم تکفیری دارای ریشه های متعددی است که از جمله آنها می توان به فقر ، جهل ، تبعیض ، اشغالگری ، حکومت های ناعادلانه و دخالت های خارجی اشاره کرد.
 
روحانی با بیان اینکه مساله فرقه گرایی و دامن زدن به این نوع مباحث برای اسلام خطرناک است، گفت:  اگر در گوشه ای از منطقه ما ، یک حرکت افراطی انجام گیرد نمی گویند شیعه و یا سنی افراطی  انجام داده بلکه می گویند اسلام افراطی و به عبارتی به گرایش مذهبی توجه نمی کنند و خشونت ها بدروغ به نام اسلام تمام می شود .
 
رییس جمهور بزرگترین صدمه تروریسم را ضربه به حیثیت و چهره اسلام دانست و گفت: در اقدامات تروریستی ، بیشتر به جنایات تروریست ها توجه می شود اما ضربه اصلی تروریست ها به چهره اسلام و تخریب و تحریف آن نزد جهانیان است و این ظلمی است که تروریسم علیه فرهنگ اعتدالی و همزیستی در منطقه ما ایجاد کرده است.
 
روحانی حضور و فعالیت آزادانه پیروان همه ادیان و مذاهب در کشورهایی همانند ایران و مالزی را مثال زدنی دانست و گفت: ایران بدنبال توسعه طلبی مذهبی نیست. طبعا هر کشوری دارای افکار و اعتقاداتی هست و علاقه مند است آن را بیان کند، آنچه که زشت و غلط است ، تلاش برای تحمیل آن افکار و برنامه ریزی برای نوعی سلطه است. آنچه قابل قبول نیست افزودن شکاف میان جوامع اسلامی است و حضرت امام (ره) هفته ای را به نام هفته وحدت نام نهاده اند و ما همیشه در ماه تولد پیامبراسلام(ص) این هفته را گرامی می داریم.
 
رئیس جمهور مساله وحدت و اتحاد میان مذاهب مختلف را بسیار با اهمیت برشمرد و افزود:همه باید در مسیر وحدت بکوشیم و اگر کسی حرف تفرقه انگیزی می زند حتما محکوم است و رهبر معظم انقلاب اخیرا گفتند که پیروان همه مذاهب باید به هم و مقدسات و چهره های برجسته یکدیگر احترام بگذارند و نباید کسی جمله ای بگوید که مسلمانان دیگر احساس اهانت کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

: برای دریافت مشاوره درباره هر فردی که شکافی در دنیای اسلام ایجاد کند، در خط اسلام نیست/ خشونت و افراطی‌گری آینده جهان اسلام را تهدید می‌کند/ تبیین چهار اصل سیاست منطقه‌ای ایران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «هر فردی که شکافی در دنیای اسلام ایجاد کند، در خط اسلام نیست/ خشونت و افراطی‌گری آینده جهان اسلام را تهدید می‌کند/ تبیین چهار اصل سیاست منطقه‌ای ایران» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید