کد مطلب: 17494 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آشنایی با بوستان بزرگ ولایت

آشنایی با بوستان بزرگ ولایت

بوستان ولایت نام بوستانی در جنوب غربی شهر تهران است که در محل قبلی فرودگاه قلعه‌مرغی ساخته شده است. این...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

بوستان ولایت نام بوستانی در جنوب غربی شهر تهران است که در محل قبلی فرودگاه قلعه‌مرغی ساخته شده است. این بوستان دارای 300 هکتار وسعت و امکاناتی از قبیل شهربازی سقف‌دار و پیست دوچرخه سواری و موتورسواری می‌باشد. اگر می خواهید در مورد بوستان ولایت بیشتر بدانید حتما این مقاله از آسمونی را مطالعه نمایید چرا که اطلاعات کاملی در همین مورد عنوان می کنیم. با ما همراه شوید.

velayat park (1)

تاریخچه بوستان بزرگ ولایت:

بوستان ولایت ثمره برکت حضور تاریخی رهبر معظم انقلاب در هفته منابع طبیعی در 17 اسفند سال 1389 است. ایشان در این روز فراموش نشدنی با حضور در پادگان قلعه مرغی، تحویل این پادگان به شهرداری تهران را با غرس دو نهال تسریع کردند تانخستین پادگان نظامی درون شهر به فضای سبز شهری و محل استراحت و آرامش شهروندان تبدیل شود. در این مراسم که جمعی از اعضای دولت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شهردار تهران حضور داشتند، رهبر انقلاب ابتدا دو اصله نهال راغرس کردند و از شهردار تهران قول گرفتند تاسوم خرداد سال 90 این بوستان افتتاح شود. در این روز شهردار تهران دکتر محمدباقر قالیباف نیز با نامگذاری "ولایت"بر آن به جهت حضور معظم له و تاکید ایشان به حفظ محیط زیست و گسترش  فضای سبز اظهار امیدواری کردند تا سروعده داده شده عمل نماید. از این رو مراحل احداث بوستان ولایت همزمان بابرنامه ریزی و طراحی آن باحضور تیم مدیریتی شهرداری تهران بدون وقفه اغاز شد تا گام بلندی برای شعاری باشد که شهرداری تهران از سالهای گذشته برای آن برنامه ریزی کرده بود و"وکاهش فاصله جنوب وشمال شهر"این چنین در منطقه 19 کلید خورد. فاز اول این بوستان به وسعت 60هکتار با هدف توسعه فضاهای سبزوسالم سازی محیط زیست ونیز بهره برداری شهروندان تهران علی الخصوص جنوب شهر احداث شد 67 روز از نخستین جلسه هماهنگی وبرنامه ریزی احداث بوستان ولایت گذشته بود که این بوستان در جنوب شهر تولد یافت.اهمیت ساخت این بوستان از چند منظر مورد توجه است:

velayat park (4)

1)- این پروژه تنها پروژه شهری بود که در این مدت مقام معظم رهبری در آن حضور یافتند و برساخت آن تاکید نمودند.        

2)- این پروژه نخستین پروژه شهری بود که تیم ستادی شهرداری تهران در آن حضور چشمگیر داشت. تا پیش ازاین، پروژه های شهری یا توسط معاونت های تخصصی احداث می گردید یا شهرداری های مناطق. اما در این پروژه تقریبآ تمام معاونت های تخصصی و سازمان های اجرایی وشهرداری منطقه 19 بدلیل بالا بودن حجم کارو خاص بودن پروژه همکاری داشتند. همدلی، همکاری ووفاق بین بدنه صف وستاد نتیجه این فعالیت بود.

3)- این پروژه ای بود که زمان، برحجم کار غلبه کرد و مدلی از کار و فعالیت جهادی در آن به اجرا در آمد. با این همکاری مدل فکر و فعالیت جهادی درشهر تهران تحقق وسه عنصر دقت، سرعت وکیفیت در آن تبلور یافت.

4)- با احداث این پروژه شعار کاهش فاصله جنوب و شمال شهر مصداق عینی یافت و اجرای پروژه های فاخر جنوب تهران گسترش و تسریع پیدا کرد.

5)- در طراحی وساخت این پروژه به همه اقشار مردمی توجه شد. احداث شهربانو به وسعت 16هکتار، شهربازی به وسعت 7هکتار و شهر ورزش به وسعت 33 هکتار در فاز اول نشان این توجه است. الباقی مساحت بوستان در دست طراحی و برنامه ریزی می باشد.

velayat park (3)

برخی از ویژگی‌های بوستان ولایت:

 • ضوابط و مقررات اجتماعی و فرهنگی برای کاربری‌های داخلی به منظور بهره‌وری حداکثری برای تمامی گروه‌های جنسی، جسمی و سنی
 • تامین امنیت اجتماعی
 • برجا گذاشتن بزرگترین تأثیرات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در سطح شهر
 • الگویی مناسب جهت توسعه درونی سایر کلان‌شهرها
 • هویت این بوستان مجموعه‌ای از عملکردهای تفریحی، اوقات فراغت و تفرجگاهی است
 • استفاده از تکنولوژی‌های نوین ارتباطی و تصویری
 • اشتغال‌زایی
 • مکانی مناسب برای تخلیه روحی و روانی و کاهش فشار کار و فعالیت روزانه و کاهش اثرات منفی بر روی خانواده‌ها
 • افزایش علاقمندی جوانان و ساکنین به محل زندگی خود
 • با نصب تندیس‌هایی از بزرگان، مشاهیر، هنرمندان، مردان جنگ و مقاومت در محدوده بوستان، موجبات شناخت ارزش‌های بالای مردانگی و جوان‌مردی ساکنین محلات پیرامون مجموعه به گردشگران فراهم خواهد شد
 • بوستان ولایت با توجه به محاسبات انجام شده پذیرش حداقل 150 هزار نفر در روز را دارد و نکته حائز اهمیت در این مجموعه همجواری سایت با اتوبان‌های نواب، حق شناس، شهید چراغی و نزدیکی به اتوبان‌های بهشت و آزادگان می‌باشد.
 • وجود ایستگاه خط شماره 3 مترو تهران نیز از نکات قابل توجه دسترسی سایر گردشگران به مجموعه است.
 • همچنین در مجموعه بوستان ولایت چندین مجموعه پارکینگ روباز با گنجایش نهایی 3500 واحد به همراه کندرو سرتاسری پیرامونی که موجبات عدم نفوذ بار ترافیکی وسایط نقلیه به اتوبان‌های اطراف را به همراه خواهد داشت، از مزیت‌های قابل تامل این مجموعه می‌باشد.

velayat park (2)

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «آشنایی با بوستان بزرگ ولایت»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 7 = ?