کد مطلب:  43317 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سازمان وظیفه عمومی ناجا

سازمان وظیفه عمومی ناجا

سازمان وظیفه عمومی ناجا یکی از سازمان های دولتی ایران است که در سال 1304 تاسیس شد. برای آشنایی بیشتر با سازمان...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

سازمان وظیفه عمومی ناجا یکی از سازمان های دولتی ایران است که در سال 1304 تاسیس شد. برای آشنایی بیشتر با سازمان وظیفه عمومی ناجا این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی کامل سازمان وظیفه عمومی ناجا می پردازیم.

سازمان وظیفه عمومی ناجا
سازمان وظیفه عمومی ناجاسازمان وظیفه عمومی ناجا

به گزارش آسمونی در نخستین سازمان ارتش ، شعبه ای بنام « جدیــد گــیری » یــا «سربـازگیری» تاسیس شد و در سال 1301 شمسی موقتاً مقرراتی هم بر اساس ضوابط قبلی برای سربازگیری وضع و به تصویب مجلس شـورای ملـی رسید تا قانون کامل تری موافق مقتضیات اوضاع و احوا ل زمان تهیه گردد .

در سال 1304 شمسی اداره ای به نام « اداره کل احصائیه و سجل احوال » تشکیل شد .

قانونی هم برای تعیین جمعیت حقیقی کشور و ثبت احوال آنها وضع و قانـــون خدمت اجباری نیـــز از تصویب مجلس گذشت و شعبه «سربازگیری » نیز از 28 بـهمن 1304 شمســـی به «دایره نـظام اجباری» تبـدیل و از ســال 1305تشکیلات دایره مذکور به « اداره نظام اجباری» ارتقا یافت که از عناصر متشکل ارکان حرب بود .

اداره نظام اجباری در 15 خرداد 1307 به «اداره نظام وظیفه عمومی » تغییر نام یافت و از این پس هر چند زمان گاهی ، تغییراتی در سازمان اداره و افزایش نواحی و حوزه ها روی می داد به نحوی که در سال 1313 تعداد نواحی و حوزه های مستقل آن مطابق سازمان لشگرهای 17 گانه به 17 منطقه سربازگیری تبدیل شد.

vazifeh-police
vazifeh-police

مناطق و نواحی نظام‌وظیفه تا سال 1314 از نظر تشکیلات و امور فنی تابع اداره مرکزی (اداره نظام وظیفه عمومی) بودند ولی از آن تاریخ به بعد از نظر کادر سازمان جزء پادگانها و از لحاظ کارهای فنی تابع اداره مرکزی باقی ماندند.

در سال 1335 امور سربازگیری از ارتش منتزع و به وزارت کشور واگذار شد اما اجرای این قانون به علت عدم آمادگی وزارت کشور تامهرماه 1341 به تعویق افتاد و سرانجام از تاریخ 29 اسفند 1343 امور نظام‌وظیفه به ژاندارمری کل کشور محول گردید و در سال بعد هم لایحه قانونی انتقال افسران و درجه‌داران و اموال نظام‌وظیفه به وزارت کشور (ژاندارمری کشور) به تصویب مجلسین شورا و سنا رسید (30/10/1344) و از این تاریخ به بعد اداره کل مرکزی به نام (اداره وظیفه عمومی) خوانده شد.

سازمان وظیفه عمومی ناجا
سازمان وظیفه عمومی ناجا

به گزارش آسمونی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اداره نظام وظیفه زیر نظر ژاندارمری به فعالیت خود ادامه داد.سرانجام، قانون ادغام نیروهای انتظامی شامل شهربانی، ژاندارمری، کمیته انقلاب اسلامی و پلیس قضایی در 27 تیرماه 1369 از تصویب مجلس شورای اسلامی گذشت و در 2 مرداد 1369 به تصویب و تنفیذ شورای نگهبان رسید. پس از گذشت شش ماه، ادغام نیروهای انتظامی سابق آغاز شد و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، در دوازدهم فروردین سال 1370، در پی تایید مقام معظم رهبری فرمانده کل قوا، به منصه ظهور رسید. نیروی انتظامی که به اختصار، ناجا نامیده می‏شود و اداره وظیفه عمومی زیر نظر نیروی انتظامی به فعالیت خود ادامه داد.

لازم به ذکر است اداره کل وظیفه عمومی در دهه 70 به معاونت تبدیل شد و در دهه 80 از معاونت وظیفه عمومی به سازمان وظیفه عمومی ارتقاء یافت .

: برای دریافت مشاوره درباره سازمان وظیفه عمومی ناجا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «سازمان وظیفه عمومی ناجا» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید