کد مطلب: 8206 درج نظر
آشنایی با علل بروز بیماری واریس

آشنایی با علل بروز بیماری واریس

آسمونی : اگر وضعیت كاری‌تان به‌گونه‌ای است كه ناچارید مدام در حالت نشسته و یا ایستاده باشید، قبل از آن كه...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

آسمونی : اگر وضعیت کاری‌تان به‌گونه‌ای است که ناچارید مدام در حالت نشسته و یا ایستاده باشید، قبل از آن که بیماری واریس به سراغتان بیاید، و پشت پاهایتان از وریدهای متورم و پیچ در پیچ قابل رویت عنکبوتی شکل احاطه شود، ورزش و حرکت را در برنامه روزمره خود قرار دهید.تحقیقات نشان می‌دهد یک‌چهارم جمعیت زنان از بیماری واریس رنج می‌برند، ولی اکثر آنها نسبت به این بیماری بی‌تفاوت بوده و با خود درمانی‌ از مراجعه به پزشک می‌پرهیزند و تنها معدودی از این جمعیت به پزشک مراجعه می‌کنند.

 این بیماری اشکال مختلفی دارد که طی آن وریدها و یا سیاهرگ‌های درشت اندام‌ها بخصوص پا، برجسته، پیچ و خم‌دار شده و نمایی آبی‌رنگ پیدا می‌کنند که گاهی در حد مویرگ‌ها و برجستگی‌ آنها نمایی عنکبوتی پیدا می‌کنند که بیشتر در پای زنان دیده می‌شود.

علل بیماری‌

«ارث» یکی از مهمترین عواملی است که در پیشرفت این بیماری نقش دارد، از طرفی ثابت نشستن و یا ثابت ایستادن، اضافه وزن، پوشیدن لباس‌های خیلی تنگ و استفاده از قرص‌های هورمونی (استروژن پروژسترون)‌ در ایجاد این بیماری موثرند.

افرادی که در معرض ابتلا به این بیماری هستند باید به پزشک مراجعه کنند تا برایشان جوراب استاندارد و مخصوص تجویز شود. با اندازه‌گیری کلاس فشار جوراب، فشار لازم برای بازگشت خون ایجاد می‌شود که نقش بسیار موثری در تنظیم و جلوگیری از پیشرفت بیماری دارد.

اگر واریس‌ کنترل نشود…

در صورت عدم کنترل بیماری، واریس در وریدها افزایش قابل توجهی خواهد داشت که در نهایت عضلات پا شروع به درد و احساس سنگینی خواهد داشت. به گفته این فوق‌تخصص عروق، در صورت پیشرفت بیماری، فرد شب‌ها با سنگینی عضلات، کوفتگی و درد مواجه می‌شود که ناچار است برای التیام درد، پاهایش را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهد.

با پیشرفت واریس، بیماری خود را به شکل تغییر رنگ (لکه‌های قهوه‌ای)‌ و چرمی شکل شدن پوست نشان می‌دهد که در نهایت به ایجاد زخم‌های واریسی منجر می‌شود که خود به خود در قسمت‌های تحتانی ساق پا به وجود می‌آید و به راحتی قابل علاج نیستند.

گفتنی است اگر تورم بیش از حد یا وقتی پوست روی وریدهای واریسی پوسته‌پوسته شده، زخمی تغییر رنگ داد یا مستعد خونریزی شد، احتمال ابتلا به درماتیت (التهاب پوست)‌ ناشی از توقف خون در رگ وجود دارد. یا اگر وریدهای واریسی قرمز رنگ هستند باید به پزشک مراجعه شود زیرا احتمال دارد فرد به فلبیت (التهاب رگ)‌ مبتلا شده باشد، بنابراین بهتر است شخص در هر مرحله‌ای از بیماری به پزشک مراجعه کند.

 واریس، در هر مرحله درمان‌های مختلفی دارد، در واریس‌های خفیف، می‌توان با روش‌های تزریق موادی داخل رگ‌‌های واریسی (اسکلروتراپی)‌ باعث بهبود و جمع شدن رگ‌های واریسی شد ولی اگر بیماری در مراحل پیشرفته‌تر باشد، می‌توان به شکل درمان‌های سنتی (عمل جراحی و خارج کردن رگ‌های خراب شده)‌ و روش‌های پیشرفته استفاده از لیزر داخل وریدی، وریدهای واریسی را روی هم خواباند و جمع کرد که هر یک از این روش‌های درمانی و ترکیبی مستلزم نظر و صلاحدید پزشک متخصص است تا از این طریق از تبدیل بیماری ساده‌ای همچون واریس به یک بیماری پیشرفته و صعب‌العلاج جلوگیری شود.

ورزش را یکی از عوامل مهم پیشگیری از بیماری بیان کرده و یادآور می‌‌شود: محیط‌های گرم و داغ از قبیل سونا و حمام می‌تواند در پیشرفت بیماری موثر باشد.

چه کنیم واریس نگیریم‌

کسانی که در ابتدای ابتلا به بیماری هستند، می‌توانند با مراجعه به پزشک و پوشیدن جوراب مخصوص بیماری خود را درمان کنند.

در این میان افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند ولی فاکتورهای خطر از قبیل (ارث)‌ و (مشاغل نشسته)‌ را دارند، می‌توانند با پوشیدن جوراب‌های استاندارد از بروز این بیماری پیشگیری کنند.

«این بیماری پرهیز غذایی خاصی ندارد و با عدم اضافه وزن می‌توان تا حد زیادی از پیشرفت بیماری پیشگیری کرد.»

 «یبوست» می‌تواند تا حد بسیار زیادی باعث تشدید بیماری شود.

مثلا هموروئید که نوعی واریس در ناحیه مقعد است، بر اثر یبوست بروز می‌کند و به نام (بواسیر)‌ شناخته می‌شود و اگر این عارضه در ناحیه «مری» ظهور پیدا کند به آن واریس مری گفته می‌شود.

 اگر واریس در طولانی مدت درمان نشود باعث ایجاد زخم واریسی و لخته خون در وریدهای واریسی به نام (ترومبو فلبیت)‌ می‌شود، بهتر است همه افراد بخصوص خانم‌هایی که در پا و اندام تحتانی خود علایمی از واریس مشاهده کردند، قبل از پیشرفته شدن بیماری خود به پزشک متخصص عروق مراجعه و با پیگیری، بیماری خود را درمان کنند.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «آشنایی با علل بروز بیماری واریس»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 6 = ?