کد مطلب:  52405 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مخالفت آمریکا با آزادسازی دارایی‌های ایران

مخالفت آمریکا با آزادسازی دارایی‌های ایران

وب‌سایت «واشنگتن فیری» در گزارشی نوشت وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است این کشور قصد ندارد دارایی‌های ایران را برای مقابله با شیوع کرونا آزاد کند.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مخالفت آمریکا با آزادسازی دارایی‌های ایران - US Opposition to Freeing Iranian Assets
مخالفت آمریکا با آزادسازی دارایی‌های ایران - US Opposition to Freeing Iranian Assets
مخالفت آمریکا با آزادسازی دارایی‌های ایران - US Opposition to Freeing Iranian Assets

به گزارش آسمونی : وب‌سایت «واشنگتن فیری بیکن» در گزارشی براساس اطلاعاتی که وزارت امور خارجه آمریکا منحصرا در اختیار این وب‌سایت قرار داد، نوشت این وزارت‌خانه گزارش‌هایی را مبنی بر اینکه دولت دونالد ترامپ به زودی قصد دارد معافیت‌های تحریمی را در نظر بگیرد که بر اساس آن ایران می‌تواند برای مقابله با بحران کرونا به دارایی‌های نقدی خود در بانک‌های اروپایی دست یابد کاملا «نادرست» اعلام کرده است.

وب سایت «میدل ایست آی» در گزارشی در اواخر روز جمعه به نقل از منابعی نوشت: «آمریکا توافق کرده است که به برخی از کشور‌ها معافیت‌های تحریمی اعطا کند تا به آن‌ها اجازه داده شود دارایی‌های بلوکه شده ایران را آزاد کنند و به تهران برای خرید دارو و تجهیزات برای مقابله با ویروس کرونا کمک شود.»

در ادامه این گزارش آمده بود: «در حال حاضر به دلیل تحریم‌های شدید دولت ترامپ علیه ایران بخش زیادی از دارایی‌های این کشور در بسیاری از حساب‌های بانکی اروپا مسدود شده است.»

اما وزارت امورخارجه آمریکا در گفت‌وگوی مستقیم با وب‌سایت واشنگتن فیری صحت گزارش میدل ایست آی را تکذیب کرد و مدعی شد ایران به اندازه کافی پول دارد که برای مقابله با کرونا از آن استفاده کند.

واشنگتن فیری در ادامه نوشت: ایران سال‌هاست که به دنبال آزاد سازی دارایی‌ها بلوکه شده خود در بانک‌های اروپایی است. توافق هسته‌ای برجام این امکان را برای ایران فراهم کرده بود تا بتواند به پول‌های خود دسترسی پیدا کند، اما دولت ترامپ با تحریم‌های مجدد و بی‌سابقه‌ای که علیه این کشور اعمال کرد مانع دستیابی تهران به دارایی‌هایش در اروپا شد. کسانی که خواستار رفع تحریم‌ها علیه ایران هستند، از جمله چند کشور اروپایی، می‌خواهند تهران در این شرایط بحرانی به دارایی خود دست یابد، اما دولت ترامپ با متهم ساختن ایران به آنکه قصد دارد از این پول‌ها برای مقاصد تروریستی استفاده کند مانع این کار می‌شود.

روز گذشته، مجید تخت روانچی، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، از پیگیری‌های ایران برای مبارزه با کرونا خبر داده و ابراز امیدواری کرده بود تلاش‌های این سازمان و همچنین «آنتونیو گوترش»، دبیرکل آن برای برداشتن تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه تهران به منظور مقابله بهتر با کرونا نتیجه بخش باشد.

همچنین روز گذشته اعلام شد 11 سناتور آمریکایی با ارسال نامه‌ای به مایک پمپئو، وزیر خارجه و استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا، از آن‌ها خواستند به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران و ونزوئلا را به مدت 90 روز به حالت تعلیق در آورند. این سناتور‌ها در این نامه نوشتند: هدف ما از ارسال این نامه، ابراز نگرانی از وخیم‌تر شدن اوضاع انسانی در کشور‌هایی است که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند. ما از گسترش شیوع ویروس کرونا در ایران و ونزوئلا ابراز نگرانی می‌کنیم. در حالی که این کشور‌ها درگیر مبارزه با ویروس کرونا هستند، تحریم‌ های آمریکا جریان آزاد تجهیزات انسانی و درمانی را تضعیف می‌کند.

دولت ترامپ از زمان برسرکار آمدن با استراتژی فشار حداکثری، بی‌سابقه‌ترین و شدیدترین تحریم‌ها را در تاریخ علیه مردم ایران اعمال کرده است. در نتیجه این تحریم‌ها نه تنها دارایی‌های ایران در سایر کشور‌های بلوکه شده، بلکه امکان فروش نفت و ورود کالا نیز به کشور گرفته شده است. با وجود ادعا‌های دولت ترامپ مبنی بر اینکه غذا و دارو شامل تحریم‌ها نمی‌باشد، عملا به دلیل امکان پذیر نبودن مبادلات بانکی امکان ورود دارو به کشور وجود ندارد.

نظر خود را درباره «مخالفت آمریکا با آزادسازی دارایی‌های ایران» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید