کد مطلب:  57444 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
رمزهای کیف اتمی ایالات متحده در دستان جو بایدن

رمزهای کیف اتمی ایالات متحده در دستان جو بایدن

در چمدان  اتمی، وسایل ارتباط ایمن با یک ماهواره ویژه، نقشه‌ کشورهای مختلف، سناریوهای جنگی و رمز صدور مجوز حمله و برخی اسرار دیگر تعبیه شده است.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

صبح روز تحلیف یک کیف ویژه با سرعت به ساختمان کنگره منتقل شد تا در اختیار جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده قرار بگیرد. این کیف یکی از دو «چمدان اتمی» در ایالات متحده است که از سوی یک دستیار ویژه نظامی در اختیار بایدن قرار می‌گیرد.

به گزارش آسمونی به نقل از یورونیوز، دونالد ترامپ روز 20 ژانویه در آخرین روز ریاست جمهوری‌اش هنگام ترک کاخ سفید یک «چمدان اتمی» را با خودش برد، چمدانی حاوی کدهای سلاح هسته‌ای. با این حال رمزهای چمدان در اختیار ترامپ در همان لحظه ادای سوگند جو بایدن بی‌اثر و غیر فعال شد. چرا که رمزها از این پس در اختیار رئیس‌جمهوری جدید ایالات متحده قرار دارد.

چمدان اتمی؛ داده‌های رمزی و ادوات لازم برای صدور فرمان یک حمله هسته‌ای

نام این کیف در ادبیات سیاسی ایالات متحده و البته جهان به نام «چمدان اتمی» شناخته می‌شود. چمدانی که در آن داده‌های رمزی و ادوات لازم برای صدور فرمان یک حمله هسته‌ای تعبیه شده است.

امتناع دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده برای حضور در مراسم تحلیف جو بایدن مراحل واگذاری این کیف‌های حاوی رمزهای هسته‌ای را پیچیده کرده بود.

نگرانی پلوسی از «عدم ثبات شخصیت» ترامپ و رمزهای اتمی

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان در واپسین روزهای حضور ترامپ در قدرت با تاکید بر اینکه او «ثبات شخصیتی» ندارد از اینکه این رمزها در اختیار ترامپ قرار گرفته اظهار نگرانی کرده بود.

چمدان اتمی محدود به ایالات متحده نیست. روسیه و فرانسه نیز مشابه این چمدان‌ها را دارند.

برای نمونه چمدان اتمی در سلسله مراتب قدرت در روسیه در اختیار 3 نفر است؛ رئیس جمهوری، رئیس ستاد مشترک و وزیر دفاع روسیه.

اما داخل این چمدان‌ها به جز رمز چه چیز دیگری قرار گرفته است؟

محتوی آنچه در چمدان اتمی کشورهای مختلف از جمله روسیه، ایالات متحده و فرانسه وجود دارد تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند.

در این چمدان وسایل ارتباط ایمن با یک ماهواره ویژه، نقشه‌ کشورهای مختلف، سناریوهای جنگی و رمز صدور مجوز حمله و برخی اسرار دیگر تعبیه شده است.

نظر خود را درباره «رمزهای کیف اتمی ایالات متحده در دستان جو بایدن» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید