کد مطلب:  12239 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ورود کالاهای آمریکایی به ایران ممنوع شد

ورود کالاهای آمریکایی به ایران ممنوع شد

ورود کالای امریکایی ممنوع به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

USA1
USA1

ورود کالای امریکایی ممنوع

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ براساس بخشنامه صادره از سوی محمد رضا نعمت زاده ، وزیر صنایع ،‌معادن و بازرگانی ایران ورود همه کالاهای مصرفی آمریکایی درچشم انداز لغو تحریم ها پس از توافقنامه هسته ای ممنوع شده است.

جزئیات بخشنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت برای توقف واردات اقلام مصرفی از آمریکا منتشر شد. براساس این بخشنامه واردات کالاهای مصرفی آمریکا که جنبه نمادین حضور آمریکا در کشور را دارند ممنوع شد. آمارهای گمرک از تجارت ایران و آمریکا در 6 ماه نخست سال جاری نیز حاکی از آن است که ایران طی این دوره، وارداتی به ارزش بیش از 37 میلیون دلار و 19 هزار و 700 تن شامل 119 نوع کالا بوده است که در این بین، علاوه بر مواد اولیه و سرمایه‌ای، اقلامی مصرفی از قبیل فرآورده‌های زیبایی و آرایشی، مکمل‌های غذایی، خمیر برای قالب‌گیری یا برای سرگرمی کودکان، جت اسکی، مته فرز، گریس و سنگ گچ نیز دیده می‌شود.

پس از نهایی شدن برجام یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دولتمردان تبدیل شدن ایران به کشوری برای ورود کالاهای مصرفی‌ بوده و هست. بر این اساس اخیرا بخشنامه‌ای از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص ممنوعیت واردات اقلام مصرفی از آمریکا منتشر شده است. این بخشنامه 9 آبان ماه 94 خطاب به قائم مقام وزیر در امور تجارت و معاون امور اقتصادی و بازرگانی، ‌معاون طرح و برنامه، ‌معاون امور صنایع، رئیس سازمان توسعه تجارت و روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت صادر شده است.

در متن بخشنامه محمدرضا نعمت‌زاده آمده که با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در انتهای نامه 29 مهرماه 94 خطاب به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، در مورد توجه جدی به موضوع اقتصاد مقاومتی و ضرورت تقویت تولید ملی و نیز مراقبت بر جلوگیری از واردات بی‌رویه و به خصوص پرهیز از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از آمریکا، لازم است کلیه معاونان و روسای سازمان‌ها ضمن تلاش در تقویت تولید ملی از واردات کالاهای مصرفی آمریکا جلوگیری کرده و اجازه عرضه کالاهای مصرفی آمریکا که جنبه نمادین حضور آمریکا در کشور است را ندهند. این بخشنامه در حالی منتشر شده که پیش از این ممنوعیت واردات تنها شامل حال رژیم صهیونیستی بود.

این بخشنامه که در پایگاه اینترنتی وزارت صنایع منتشر شده اعلام می کند: «‌برای تقویت تولید ملی ، ضروری است از ورود محصولات مصرفی آمریکایی جلوگیری و محصولاتی که نماد حضور آمریکا در کشور است،‌ ممنوع شود.»

این تدبیر براساس نامه رهبر معظم ایران به تاریخ بیست و یکم اکتبر خطاب به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اعمال شده است. آیت الله خامنه ای در این نامه بر ضرورت تقویت تولید ملی و جلوگیری از واردات بدون محدودیت به ویژه ورود هرگونه محصول مصرفی از مبدا آمریکا تاکید می کند.

در چارچوب توافق هسته ای بین ایران و قدرت های بزرگ به ویژه آمریکا که ژوئیه گذشته منعقد شد،‌ تهران پذیرفت در طول دوره ای 10 تا 15 ساله برنامه هسته ای خود را در برابر لغو تدریجی تحریم های بین المللی محدود کند.

تجارت ایران و آمریکا

واردات 37 میلیون دلاری ایران از آمریکا طی نیمه نخست سال جاری، در حالی صورت گرفته که واردات ایران از این کشور در دوره مشابه سال گذشته معادل 61 میلیون دلار و حدود 9 هزار تن بوده است. بر این اساس واردات ایران از آمریکا، در نیمه نخست سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته در حالی با افت ارزشی 39 درصدی روبه‌رو بوده که از نظر وزنی 120 درصد رشد را تجربه کرده است. با نگاهی به اقلام وارداتی ایران از آمریکا طی دوره مورد بررسی، اقلامی که بیشترین سهم را از واردات ایران از آمریکا دارند، خمیر چوب شیمیایی، مکمل‌های دارویی، مکمل‌های غذایی، داروها، وسایل مورد استفاده در تجهیزات پزشکی، فرآورده‌های غذایی، اعضای مصنوعی بدن و جو بوده است.


این در حالی است که طی نیمه نخست سال جاری، صادرات ایران به آمریکا تنها حدود 419 هزار دلار و معادل 43 تن رقم خورده است. اقلام صادراتی ایران به آمریکا تنها در 9 نوع کالا بوده که کف‌پوش‌ها، میگو، مبلمان یا اقلام آسایشی یا تزئینی و قطعات آنها (اقلام آسایشی یا تزئینی قابل جابه‌جایی برای تجهیز محل‌های زندگی، کار و اماکن عمومی مانند میز، مبل و...)، گل و غنچه گل، کتاب، بروشور، جزوه و مطبوعات، زعفران و اجزا و قطعات وسایل نقلیه از جمله آنها است. واردات ایران از آمریکا در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها با کاهش بسیاری مواجه شده است. در سال 87 واردات ایران از آمریکا معادل 567 میلیون دلار بود؛ در حالی که با تشدید تحریم‌ها این رقم در سال 90 به پایین‌ترین میزان خود و معادل 100 میلیون دلار رسید. در سال‌های 91 و 92 نیز ارزش واردات ایران از این کشور حدود 132 میلیون دلار رقم خورده بود و در سال 93 به 5/ 151 میلیون دلار رسید.

 

: برای دریافت مشاوره درباره ورود کالاهای آمریکایی به ایران ممنوع شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ورود کالاهای آمریکایی به ایران ممنوع شد» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید